Cienie własnej wielkości | Wywiad z Grzegorzem Pietruczukiem

Polityka Warszawska    2016-03-05 14:09:58

Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan, opowiada o przyszłości dzielnicy, o nowym lewicowym stowarzyszeniu "Inicjatywa PL", a także tłumaczy czemu poczuł, że należy opuścić szeregi SLD. Rozmawiała Karolina Rogaska.

Karolina Rogaska: Zapytam o słowa z oświadczenia, które podpisał Pan, kiedy odchodził z SLD. Jest tam mowa o oderwaniu od rzeczywistości kierownictwa SLD, co możemy przez to rozumieć?

Grzegorz Pietruczuk: Określają one całokształt polityki partii z ostatnich lat. Początkiem końca, był dla mnie ponowny wybór na przewodniczącego Leszka Millera. Oznaczało to, że partia nie jest w stanie wykreować nowego lidera i zwraca się do człowieka, który zdążył w międzyczasie odwiedzić Samoobronę. Wyborcy nie zapomnieli tego, co Leszek Miller robił w swoim rządzie - likwidacji funduszu alimentacyjnego, zniżek dla studentów, dotacji barów mlecznych. To była masa absolutnie nie lewicowych posunięć. Ja, ówcześnie szef młodzieżówki, starałem się interweniować u kierownictwa. Zostałem oddalony z kwitkiem, a cztery dni później Miller miał demonstracje studentów pod kancelarią premiera. Potem były kolejne błędy, jak eksponowanie prywatnej wojny z Palikotem lub mówienie o przegranej kampanii, że jest zwycięska. W trakcie ostatniej kampanii słyszałem od ludzi cztery nazwiska, które powodowały, że nie chcieli głosować na Zjednoczoną Lewicę: Miller, Czarzasty, Senyszyn i Palikot.

Czyli wybór Czarzastego na przewodniczącego nic nie zmienia?

Zupełnie nic, to jest kontynuacja linii Leszka Millera. Włodek przez wiele lat był prawą ręką przewodniczącego i nie ma żadnych złudzeń, że ta linia partyjna z ostatnich lat będzie kontynuowana. Przyznam, że czasami czytam tweety Millera i nie do końca rozumiem co się stało z tym człowiekiem. Ostatnio napisał coś o tym, że będziemy walczyć na ulicach miast z bronią.

To  taka prawicowa retoryka...

To już nawet nie jest klimat PiSu, a taki "korwinowsko-kukizowski". SLD jest cieniem własnej wielkości sprzed lat. Zaskakujące jak daleko można odejść od swoich sukcesów. Ja nie chcę czegoś takiego firmować, zresztą nie tylko ja. Nie utożsamiamy się z tym, żyjemy w innym świecie, innej Polsce. Kierownictwo nie zauważyło, że kraj się zmienia, że to już nie są lata 90-te. Ludzie, którzy wtedy byli w gimnazjum, teraz głosują i na prawdę nie interesuje ich czy w Warszawie będzie rondo Gierka czy kogoś innego. Crème de la crème stanowiło wystawienie Magdaleny Ogórek jako kandydatki na prezydenta w dniu śmierci Józefa Oleksego... Liczyliśmy, że coś ma się szansę zmienić jeśli szefem partii zostanie ktoś z młodszego pokolenia. Niestety, wygrał Czarzasty, który swoją kampanię oparł na zrzucaniu winy za przegraną w wyborach na Barbarę Nowacką. To zupełne kuriozum, bo to on był szefem sztabu. Ja uważam wręcz, że Barbara za późno stała się twarzą kampanii.

Lewica ma jeszcze jakąś szansę w Polsce?

Czeka nas bardzo długa droga. Lewica nie odbuduje się jutro ani pojutrze. Przed nami dużo pracy organicznej. Dlatego w stowarzyszeniu "Inicjatywa Polska", które właśnie założyliśmy, chcemy się oprzeć na samorządowcach, to oni mają codzienny kontakt z problemami ludzi. Cieszę się, że projektowi przewodzi Barbara Nowacka, bo ona jest medialna, błyskotliwa, inteligentna, nikt jej nie zarzuci koniunkturalizmu. Nasza Inicjatywa skupi się na blokach tematycznych, szalenie istotnych z punktu widzenia samorządowego. Programem polityki mieszkaniowej zajmie się poznański radny, Tomasz Lewandowski. Stołeczna radna, Paulina Piechna-Więckiewicz zaprezentowała inicjatywę „Rodzina”, dotyczącą przede wszystkim dostępności miejsc w żłobkach i przedszkolach. Kolejny samorządowiec – Kazimierz Karolczak – wicemarszałek Województwa Śląskiego, który wskazał na priorytety dotyczące rynku pracy.

Chodzą też słuchy o jakimś lokalnym komitecie.

Tak, my działamy dwutorowo. Na Bielanach stworzyliśmy komitet "Razem dla Bielan". Jest w nim wielu społeczników, osób zaangażowanych lokalnie w stowarzyszeniach, spółdzielniach mieszkaniowych, czy klubach sportowych.  W ruchu ogólnopolskim chcemy z kolei by te nasze lokalne działalności wzajemnie się wspierały i inspirowały. Uważamy, że inicjatywy lokalne, które się sprawdzają, powinny być kopiowane w innych miejscach. Na poziomie samorządowym lewica się na szczęście jeszcze trzyma. Mamy prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych. Wiem, że nie wjedzie nagle rycerz na białym koniu i nas nie uratuje. Samy musimy się ratować.

Pojawiają się głosy, że PiS będzie coś zmieniał w samorządach. Nie ma Pan obaw?

Pojawiają się różne teorie, a trudno się odnosić do plotek. Ja sam w sobie nie jestem przeciwnikiem rozmów o systemie funkcjonowania samorządu warszawskiego. Widzę wady tego systemu. Trzeba tylko spełnić dwa warunki - wprowadzenie jakichkolwiek zmian powinno przypaść w 2018 roku, po drugie powinniśmy przeprowadzić debatę jakiego systemu chcemy. Według mnie dobre byłoby rozszerzenie kompetencji dzielnic. Teraz są one właściwie ubezwłasnowolnione, jakie to skutki przynosi ilustruje sytuacja Bemowa i Białołęki. Większość radnych chce tam zmiany zarządu, ale Ratusz skutecznie blokuje ich decyzje. Odbierana im jest właściwie jedyna posiadana kompetencja - odwoływanie i powoływanie zarządu, bo reszta ich działań sprowadza się do wystawiania opinii.

Wrócę jeszcze do stowarzyszenia "Inicjatywa PL". Będą Państwo kandydować za cztery lata?

Póki co takich planów nie ma. W tej chwili skupiamy się przede wszystkim na stworzeniu kompleksowego programu, który będzie obejmował kilkadziesiąt lat w przód. Teraz najdłuższy termin w jakim się myśli to perspektywa 3-4 lat. Dużo podróżuję po świecie i wiem,  że da się tworzyć dalekosiężne plany. U nas często uchwala się ustawy, które już rok później są nie do realizacji. Zresztą mi się dużo bardziej podoba w administracji samorządowej, niż rządowej. Mogę tu bezpośrednio rozwiązywać problemy dzielnicy, w której się wychowałem. Realizowanie zadań na Bielanach daje mi dużo więcej satysfakcji, niż oglądanie tego polskiego piekiełka.

To jakich nowych projektów możemy się spodziewać na Bielanach w najbliższym czasie?

Będziemy realizować akcję "Z książką przez całe życie", chcemy nią wspierać dwujęzyczność dzieci. Rodzice, którzy zameldują dziecko w dzielnicy otrzymają walizeczkę z książkami i płytami w języku angielskim. Będą mogli już od okresu niemowlęctwa osłuchiwać swoje pociechy z językiem obcym. Poza tym, w ramach budżetu partycypacyjnego, został zgłoszony świetny projekt przebudowy hydrofornii. Teraz stoją puste, a można je przerobić na rowerownie i place zabaw. Zrewitalizujemy także skwer na Szegedyńskiej. Udało się wywalczyć na ten projekt niebagatelną kwotę półtora miliona złotych. Duże środki przeznaczyliśmy na Budowę nowoczesnego placu zabaw na terenie AWF i modernizację Parku Herberta, która wyniesie 2,3 miliona złotych. Termin zakończenia prac na AWF wyznaczono na listopad. Pozostałe wymienione projekty to prace dwuletnie.

Nieprzerwanie dbamy o to, aby bielańską społeczność w każdym wieku zachęcać do zdrowego trybu życia. Dla najmłodszych przygotowaliśmy program „Od zabawy do sportu”, polegający na dodatkowych zajęciach ruchowych dla dzieci w klasach I-III. Młodzież tradycyjnie w 2016 roku skorzysta z programu „Moje boisko Orlik” i „Otwarte Obiekty Sportowe”. Dorośli w czwartki w kilkunastu halach sportowych na terenie Bielan będą mogli sprawdzić się w różnych dyscyplinach sportu. Mamy też programy senioralne – „Senior, starszy – sprawniejszy” oraz „Bielańską Akademię Seniora”.  

Cieszę się, że w tym roku na Bielany będzie można przypłynąć tramwajem wodnym! Zrobiliśmy piękną plażę, na której będą się odbywały pikniki i koncerty. Dotarcie drogą wodną do dzielnicy z pewnością zmieni jej postrzeganie i urozmaici pobyt tutaj.

 

Autorka: Karolina Rogaska
Zdjęcie: Archiwum prywatne Grzegorza Pietruczuka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...