Most tym razem bez sporów!

Polityka Warszawska    2016-03-10 18:48:51

Kwestia niewystarczającej liczby przepraw przez Wisłę wielokrotnie pojawiała się w dyskusjach mieszkańców, samorządowców czy też aktywistów miejskich. Nieraz wzbudzą ona także liczne kontrowersji, jednak od niedawna wiemy, że powstanie połączenie, które nie powoduje większych sporów – rowerowo-piesza przeprawa na Pragę.

Jeszcze kilka tygodni temu ogromne kontrowersję budził projekt budowy Mostu Krasińskiego łączącego Żoliborz z Targówkiem. Mimo różnych opinii, protestów mieszkańców, projekt budowy kolejnej przeprawy na Wiśle to istotny temat dla dalszego rozwoju infrastruktury miejskiej. Już pod koniec stycznia o Moście Krasińskiego pisaliśmy na łamach Polityki Warszawskiej.

W miniony wtorek Ratusz poinformował o wpisaniu do wieloletniego planu inwestycyjnego nowej przeprawy na Wiśle. Nie będzie to jednak kolejny most na ruchu kołowego, tylko kładka z której skorzystają piesi i rowerzyści. Pierwsze projekty takie połączenia dwóch brzegów rzeki powstały koło 2000 roku i były powiązanie z awangardowym projektem zabudowy Portu Praskiego. Dopiero późniejsze projekty, a nawet prace naukowe precyzowały projekt pieszej kładki na Wiśle.

Od dłuższego czasu pomysł kładki był silnie wspierany przez przewodniczącą Rady Warszawy, Ewę Malinowską-Grupińską, by 8-go marca 2016 zostać wpisanym do miejskiego planu inwestycyjnego. Ratusz przeznaczy na ten cel 30 milionów zł. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, to po rewitalizacji Bulwarów Wiślanych będzie to kolejne działania przywracające Wisłę mieszkańcom Warszawy. Mimo tego, że przeprawa połączy dwa brzegi rzek,i to doprowadzi do dalszego rozwoju, szczególnie prawego brzegu Wisły. Konkurs na projekt ma zostać rozpisany jeszcze w tym roku.

Nie wiadomo jeszcze, czy kładka na pewno połączy ul Karową i Okrzei, tak jak zakłada projekt rewitalizacji tej praskiej ulicy, stworzony przez Małgorzatę Dembowską, który zdobył wiele nagród i wyróżnień. Rozważana jest też druga opcja – połączenie Parku Fontann na Podzamczu ze stołecznym ZOO.

O ile tereny Portu Praskiego przeżywają swój renesans dzięki prywatnym inwestycjom, o tyle obszar nadwiślański po praskiej stronie był przez lata zapomniany. To piękny, naturalny teren z licznymi lęgowiskami ptaków, jednak chociażby delikatna modernizacja tych terenów spowodowana planową kładką w dużym stopniu uatrakcyjni okolicę. Możemy przypuszczać, że w dalszej perspektywie, planowana inwestycja doprowadzi do rewitalizacji Parku Praskiego, a także zapełni Mariensztat, który w ostatnich latach trochę podupadł. Jeżeli plany Ratusza się spełnią, to mieszkańcy otrzymają funkcjonalną przeprawę, a Warszawa kolejną wizytówkę.

Szerzej o pomyśle można poczytać między innymi na fanpage’u Kładką na Pragę

AUTOR: Adam Walewski

Zdjęcie: fanpage Kładką na Pragę

Zobacz także:

II linia metra została otwarta rok temu

Wiemy jak będą wyglądały nowe stacje II linii metra

„Chcemy metra warszawskiego a nie mostu Trasy Krasińskiego”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...