Mieszkańcy Gocławia chcą sygnalizacji na Umińskiego

Adam Kielar    2016-03-17 20:22:27

W środę na Gocławiu miał miejsce wypadek, w którym ucierpiał siedmioletni chłopiec. Miał on miejsce na przejściu dla pieszych na wysokości budynku przy ul. Umińskiego 6. Mieszkańcy Gocławia oraz radni Pragi-Południe zorganizowali w czwartek dwie demonstracje, podczas których domagali się poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Wypadek miał miejsce w środę ok. godziny 16. W momencie, gdy matka weszła z synem na przejście, jeden z samochodów zatrzymał się, natomiast czarne BMW wyprzedziło go i uderzyło w siedmioletniego chłopca. Trafił on do szpital z obrażeniami wewnętrznymi.

Przejście przez ul. Umińskiego, w który doszło do wypadku od lat jest uznawane za niebezpieczne. – W pobliżu znajduje się  jedna  z większych na Pradze-Południe szkół (nr 312), która ma kilkanaście klas pierwszych. Codziennie przejście to przekracza więc setki jak nie tysiące dzieci. Co zatrważające nie wszystkim się to udaje. Przejścia dla pieszych muszą przestać być miejscami niebezpiecznymi – uważa radny Pragi-Południe, Dariusz Lasocki (Prawo i Sprawiedliość). Skrytykował on także Zarząd Dróg Miejskich. – Zarząd Dróg Miejskich twierdzi, że miejsce to jest bezpieczne i prawidłowo oznakowane. Czyli nic nie  trzeba  już  robić? Niestety, życie pokazuje, że nie. Nasza pikieta jest  ruchem oddolnym. Jesteśmy winni to temu chłopcu – przekonywał radny.

Pierwsza manifestacja odbyła się od godzinie 8 rano. Kilkadziesiąt osób zebrało się na feralnym przejściu przy Umińskiego i na kilkanaście minut zatrzymało ruch. Protest odbił się szerokim echem w mediach (nie tylko lokalnych).

Poranna manifestacja - fot. YouTube

Do sprawy odniósł się Minister Spraw Wewnętrznych. – Minister Mariusz Błaszczak polecił komendantowi stołecznej policji wystąpienie z wnioskiem do m.st. Warszawy o zmianę organizacji ruchu na ul. Umińskiego – poinformował resort Spraw Wewnętrznych i Administracji na Twitterze:

Drugie zgromadzenie rozpoczęło się ok. godziny 17. Mieszkańcy ponownie zgromadzili się w tym samym miejscu, po czym przeszli w krótkim marszu wzdłuż ul. Umińskiego (dwukrotnie od przejścia do komisariatu Policji i z powrotem). Przedtem głos ponownie zabrał radny Lasocki. – Jako radny w Państwa imieniu, w październiku, listopadzie i grudniu prosiłem (a dziś błagałem) by tu pojawiło się bezpieczne przejście dla pieszych – mówił radny. – Obyśmy się nigdy nie musieli się spotykać w tym miejscu takich okolicznościach – wyraził nadzieję. Po Lasockim przemówiła także radna Pragi-Południe Katarzyna Olszewska (SLD). – Dziś wystąpiłam  do burmistrza z prośbą o podjęcie takiego działania, by pojawiły się tu światła tymczasowe – mówiła. – Nasze bezpieczeństwo tutaj musi być na jak najwyższym poziomie – uważa radna.

Po tych krótkich przemowach marsz ruszył. Wśród manifestujących była duża grupa dzieci młodzieży z okolicznych szkół. Po ok. 20 minutach i dwukrotnym przejściu wyznaczonego odcinka marsz się zakończył.

Na koniec głos zabrał jeszcze wiceburmistrz Pragi-Południe Jarosław Karcz. – Dziś odbyłem rozmowę z dyrektorem Zarządu Dróg Miejskich. Rozstrzygany jest obecnie przetarg na doświetlenie wszystkich przejść na ulicy Umińskiego. Będzie również przeprowadzony audyt bezpieczeństwa wszystkich przejść dla pieszych w naszej dzielnicy – zapowiedział. Dodał również, że w przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania z dyrekcją ZDM, gdzie ma być ustalony plan działań dla poprawy bezpieczeństwa w tej części dzielnicy. – Zwróciliśmy się także do Komendy Stołecznej Policji z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem miejsc szczególnie niebezpiecznych – podkreślił wiceburmistrz. – Mam nadzieję, że bezpieczeństwo w tym miejscu się poprawi – podsumował.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Al. Prymasa Tysiąclecia najbardziej ruchliwą arterią stolicy

„Chcemy metra warszawskiego a nie mostu Trasy Krasińskiego”

Prawobrzeżna Warszawa potrzebuje obwodnic

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...