Tylko u nas! 50 mln zł. na pensje. Ujawniamy zarobki WSZYSTKICH pracowników Ratusza [LISTA]

Jan Kunert    2016-03-21 07:37:27

Najwięcej dostaje stołeczny skarbnik - 27 tys. zł., zastępcy Hanny Gronkiewicz - Waltz zarabiają od niej dwa razy więcej. Jej asystent prawie 5 tys. zł. „Polityka Warszawska” jako pierwsza ujawnia zarobki wszystkich urzędników Ratusza oraz osiemnastu stołecznych dzielnic.

Dyrektorów biur jest 35 i dostają średnio 16 tys. zł. Ich zastępcy średnio 3 tys. zł. mniej. Na pensje w granicach 12 - 11 tys. zł. mogą liczyć burmistrzowie stołecznych dzielnic oraz ich zastępcy, miejski rzecznik praw konsumenta oraz główny księgowy miasta. Ponad pół tysiąca naczelników zarabia średnio 9,7 tys. zł, a ich zastępcy pół tysiąca złotych mniej. Kierowników jest 366. Zarabiają średnio 8 tys. zł.

Wszystkie zarobki do jednego worka

Zwróciliśmy się do władz stolicy o wykaz zarobków pracowników ratusza i stołecznych dzielnic. Dostaliśmy go po dwóch miesiącach, ale sposób w jaki go przygotowano, utrudnia analizę. Wprawdzie przy stanowisku każdego urzędnika jest podana jego pensja, to nie wiadomo w którym biurze lub wydziale pracuje, a co ważniejsze, czy pracuje w ratuszu, czy w jednej z osiemnastu stołecznych dzielnic. Nie można zatem porównać zarobków w poszczególnych komórkach urzędu. – Informacje zostały przekazane w układzie uniemożliwiającym identyfikację informacji o wynagrodzeniach poszczególnych osób – tłumaczy „Polityce Warszawskiej” Monika Latacz ze stołecznego ratusza. – Dołączenie do zestawienia poszczególnych biur, wydziałów czy podział tych danych na urząd m.st. Warszawy (Ratusz) i urzędy dzielnic, taką identyfikację umożliwi – twierdzi urzędniczka. 

Słupsk daje przykład

Takiego problemu nie miały władze Słupska. W listopadzie zeszłego roku Robert Biedroń, prezydent miasta, ujawnił wysokość pensji swoich podwładnych, z podziałem na biura i wydziały. Stało się tak na skutek wniosku jednego z mieszkańców. Ratusz nie odpowiedział mieszkańcowi indywidualnie. Postanowił wszystkie dane opublikować na swojej stronie internetowej. – Uznałem, że to dobry pomysł, by je upublicznić – tłumaczył wówczas na antenie Radia Gdańsk Robert Biedroń. – Podajemy stanowiska i pensje brutto wraz z dodatkami. To są pensje z podatków naszych mieszkańców i każdy kto chce, może sprawdzić, ile się w ratuszu zarabia – oznajmił prezydent miasta. Ani władze Słupska, ani Warszawy nie zdecydowały się opublikować danych osobowych urzędników. 

Skarbnik 27 tys. zł., zastępcy prezydent 23 tys. zł., Hanna Gronkiewicz - Waltz 12 tys. zł.

Na przekazanej przez ratusz liście jest 8040 pracowników, z czego kadrę kierowniczą stanowi ponad tysiąc osób. Najwięcej w ratuszu zarabia jego skarbnik. Co miesiąc dostaje pensję w wysokości 27 tys. zł. Hanna Gronkiewicz-Waltz zarabia zaledwie 12 tys. zł. Dwa razy więcej zarabia jej czterech zastępców. Jeden z nich dostaje co miesiąc 25 tys. zł. Pozostała trójka ok. 23 tys. zł. Pensja sekretarza miasta to 21 tys. zł. – Nie jest właściwe kiedy "szef" zarabia mniej, i to dużo mniej, od swoich podwładnych – ocenia Adam Sawicki,  były pracownik Fundacji Batorego, obecnie niezależny ekspert, prowadzący na Facebooku stronę Pieniądze i Polityka.

50 mln zł. na pensje. Średnia - 6 tys. zł.

Najmniej dostają w stołecznym ratuszu pracownicy pomocy administracyjnej, sprzątaczki i gońce. Ich średnia pensja to 3 tys. zł. Kierowcy zarabiają średnio prawie 5 tys. zł. Asystent prezydent stolicy dostaje co miesiąc 4,9 tys. zł. Średnia zarobków wszystkich urzędników to 6097,97 zł. Władze stolicy wypłacają im co miesiąc 49 021 618,09 zł.

Prezydent Warszawy zarabia tyle, ile wójt gminy

Wysokość wynagrodzenia, jakie co miesiąc dostają prezydenci i burmistrzowie miast, czy wójtowie, jest ustalana w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym, ustawę o pracownikach samorządowych oraz o rozporządzenie Rady Ministrów. Ich pensja składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, specjalnego i stażowego, ale nie może przekroczyć siedmiokrotności tzw. kwoty bazowej, która jest co roku zapisywana w ustawie budżetowej. Obecnie jest to 12 tys. zł. i tyle wynosi średnia. Zatem pensja osoby zarządzającej miastem czy gminą nie jest zależna od zakresu odpowiedzialności, nakładu pracy czy liczby mieszkańców. I tak tyle samo, ile prezydent dwumilionowej stolicy, zarządzającej największym w Polsce budżetem, zarabia prezydent Mysłowic, prezydent podwarszawskiego Pruszkowa, czy wójt gminy Bojszów, gdzie mieszka 8 tys. osób. 

– Zarobki prezydentów miast powinny być co najmniej dwukrotnie wyższe, niż to ma miejsce dziś – mówił tydzień temu w wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego” Jerzy Stepień, współtwórca ustawy o samorządzie terytorialnym, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Podobne zdanie ma Adam Sawicki. – Kwestią do rozważenia jest powiązanie wysokości zarobków prezydentów i burmistrzów z wielkością zarządzanego miasta i jego budżetu – sugeruje ekspert. – Ale to są już pytania do ustawodawcy, bo to właśnie wymienione powyżej przepisy mają zasadniczy wpływ na opisany rozkład wynagrodzeń prezydent Warszawy, jej zastępców, skarbnika i innych osób zajmujących w stołecznym ratuszu kierownicze stanowiska – mówi „Polityce Warszawskiej".

Wszystkie kwoty są kwotami brutto.

Zestawienie zarobków wszystkich stołecznych urzędników jest dostępne tutaj.

Zobacz także:

Sprawdzamy majątki warszawskich posłów. Petru najbogatszy

Znamy zarobki pracowników ratusza

Ile zarabiają warszawscy samorządowcy?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...