Bemowo: jest nowy - stary zarząd

Jan Kunert    2016-03-24 07:50:39

W środę prezydent Warszawy powołała jeszcze raz władze Bemowa. Burmistrzem został ponownie Marek Lipiński.

To kolejna odsłona trwającego od ostatnich wyborów samorządowych konfliktu na linii Ratusz – władze dzielnicy. W środę prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenie powołujące nowe władze Bemowa z Markiem Lipińskiego na czele. Grzegorz Kuca został jego zastępcą. Do zarządu weszła także Janina Miszewska, dyrektor biura wojewody mazowieckiego. 

Niekończąca się historia

Po wyborach samorządowych, w grudniu 2014 r. bemowscy radni wybrali zarząd dzielnicy z Krzysztofem Zygrzakiem na czele. Ratusz nie uznał tego wyboru. Prezydent Warszawy stwierdziła, nie ma zaufania do ludzi związanymi z byłym burmistrzem dzielnicy Jarosławem Dąbrowskim, który łączony jest z tzw. „aferą bemowską”. Rada dzielnicy w styczniu 2015 odwołała zarząd i powołała go na nowo. W odpowiedzi na to prezydent powołała wówczas zarząd komisaryczny. Pełnomocnikami ratusza zostali Marek Lipiński i Grzegorz Popielarz. We wrześniu Rada Warszawy potwierdziła odwołanie Zygrzaka, a w bemowskim ratuszu znaleziono jego rezygnację ze stycznia. W związku z tym prezydent powołała nowy zarząd. Dotychczasowe władze dzielnicy oddały sprawę do sądu. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, który unieważniał całe styczniowe posiedzenie rady dzielnicy. – Jestem zatem legalnie wybranym burmistrzem, na podstawie pierwotnego wybory z grudnia – twierdzi Krzysztof Zygrzak. Jarosław Jóżwiak, wiceprezydent Warszawy, tuż po wyroku sądowym podkreślał, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny i zapowiadał wniesienie kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W środę jeszcze raz prezydent Warszawy powołała zarząd Bemowa z Markiem Lipińskim na czele.

„Gratuluję Pani Prezydent”

Wybrany w grudniu 2014 Krzysztof Zygrzak mówi, że decyzja Prezydent o ponownym powołaniu zarządu go nie zaskoczyła. – Gratuluję Pani Prezydent przestrzegania wyroków sądowych – ironizuje. „Polityce Warszawskiej” mówi o niepewnej przyszłości. – Warszawski Ratusz nie ma ochoty kończyć tego sporu. Generuje tylko kolejne problemy prawne – uważa Zygrzak. Dodaje, że prezydent Warszawy musi się dostosować do wyroku WSA. Zapowiada interwencję u wojewody, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, oddanie ponownie sprawy do sądu administracyjnego. – Mimo wszystko liczę na to, że w końcu się to jednoznacznie rozstrzygnie. Mam nadzieję, że wkrótce Bemowem będą rządzić ludzie wybrani przez radnych i mieszkańców – mówi Zygrzak.

„Miasto nie ma zaufania”

– Prezydent Warszawy wielokrotnie w swych wypowiedziach podkreślała, że w wyniku kontroli, które były przeprowadzone w ubiegłym roku na terenie Bemowa i nieprawidłowościach ujawnionych w tychże kontrolach, nie ma zaufania do obecnych członków zarządu Dzielnicy. Dlatego też nie udzieli im stosownych pełnomocnictw – komentował na naszych łamach rok temu Marek Lipiński. – Dlaczego zarząd Dzielnicy walczy z ustawą warszawską i prawem, zamiast skupić się wreszcie na merytorycznych zagadnieniach ważnych dla mieszkańców? – pytał.

Zobacz także:

Wiceburmistrz dzielnicy Bemowo odwołany

Tylko u nas! 50 mln zł. na pensje. Ujawniamy zarobki WSZYSTKICH pracowników Ratusza [LISTA]

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...