Nie będzie sygnalizacji na pasach na Umińskiego

Adam Kielar    2016-03-30 19:02:19

Zarząd Dróg Miejskich nie ustawi sygnalizatorów świetlnych na przejściu dla pieszych, gdzie 16 marca doszło do wypadku, w którym ucierpiał siedmioletni chłopiec. Zdaniem radnego Dariusza Lasockiego, jednego z głównych organizatorów niedawnej manifestacji w tej sprawie, taka decyzja jest niezrozumiała. Zapowiada on także, iż mieszkańcy Gocławia nie odpuszczą.

16 marca na feralnym przejściu (na zdjęciu) doszło do wypadku. W momencie, gdy matka weszła z synem na przejście, jeden z samochodów zatrzymał się, natomiast czarne BMW wyprzedziło go i uderzyło w siedmioletniego chłopca. Trafił on do szpital z obrażeniami wewnętrznymi. Dzień później odbyły się dwie demonstracje mieszkańców Gocławia, którzy domagali się większego bezpieczeństwa na tym przejściu, które miałaby zapewnić między innymi sygnalizacja świetlna. Sprawą zainteresował się także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wniosek policji trafiło Zarządu Dróg Miejskich, jednak ZDM nie umieści w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. W piśmie, skierowanym do mundurowych, cytowanym przez TVN Warszawa, zwraca uwagę, iż światła w ty miejscu mogą przysporzyć dodatkowych kłopotów. – Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ustawienie sygnalizacji na jednym przejściu dla pieszych może pogorszyć bezpieczeństwo na sąsiednich przejściach - zwiększając przeciętną prędkość pojazdów i tworząc fałszywe poczucie bezpieczeństwa kierujących - również uczęszczanych przez pieszych, w tym dzieci – twierdzą urzędnicy. Jak dodają, przejście przy Umińskiego 6 jest ”oznakowane w sposób kompletny i prawidłowy”.

Jednocześnie ZDM zapowiedział audyt przejść dla pieszych na Ochocie, w Śródmieściu oraz na Pradze-Południe. Obejmie on 930 przejść w tych dzielnicach, a docelowo w całym mieście. – Podczas audytu skontrolowanych zostanie szereg czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Audytorzy mają m.in. sprawdzić skuteczność oświetlenia przejść i przeanalizować obowiązującą tam organizację ruchu. Przegląd zakończy się wydaniem rekomendacji, wskazujących co należy zmienić aby poprawić bezpieczeństwo pieszych – zapowiadają drogowcy.

„Nie ustąpimy”

Radny Pragi-Południe, Dariusz Lasocki (PiS), jeden z głównych organizatorów manifestacji z 17 marca przyznaje w rozmowie z „Polityką Warszawską”, że nie rozumie decyzji urzędników z Zarządu Dróg Miejskich. –  Z mojej strony jest pełne niezrozumienie tej decyzji, czy też braku decyzji – mówi. Lasocki zwrócił się też bezpośrednio do władz miasta. – Zwracam się do dyrektora ZDM (Łukasza Puchalskiego) oraz Pani Prezydent, która nadzoruje ten podmiot i powołuje jego dyrektora, że w tej sprawie mieszkańcy Gocławia nie składają broni. Będziemy walczyć do końca – zapowiedział radny. – Jak będzie trzeba, zablokujemy nie tylko ulicę Umińskiego na Gocławiu, ale także Chmielną, gdzie mieści się siedziba ZDM, a także pl. Bankowy. Tu w grę wchodzi zdrowie naszych dzieci, nas i naszych rodziców, a sprawa została zbagatelizowana przez miejskich urzędników – podsumowuje radny Pragi-Południe.

Zdjęcie: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Mieszkańcy Gocławia chcą sygnalizacji na Umińskiego

Veturilo będzie powiększone

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...