Fikcyjna umowa? Kolejne nieprawidłowości w „Teatrze Studio”?

Jan Kunert    2016-03-31 07:47:04

Jedna z aktorek Teatru Studio mówi, że nie podpisywała umowy z teatrem, choć taka informacja widnieje na stronie internetowej placówki.

Zespół teatru zawiadamia stołeczny Ratusz o wykrytych nieprawidłowościach. Pisze, że aktorka Agnieszka Pawełkiewicz nie podpisała pod koniec 2012 roku umowy z teatrem, choć informację o takiej umowie można znaleźć na stronie internetowej placówki.

Księgowa: Nie mam takiej umowy

Sprawdzamy. W Biuletynie Informacji Publicznej teatru odnajdujemy rejestr umów. Jest tam informacja o umowie cywilno – prawnej, jaką miała 19 grudnia 2012 roku podpisać Pawełkiewicz. Miała dostać 2 tys. zł. za wcielenie się w rolę Anny w spektaklu „Sąd Ostateczny” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, a także za udział w próbach i przedstawieniach wyjazdowych. Tymczasem aktorka mówi, że takiej umowy nie podpisywała i nie dostała wynagrodzenia, o którym jest informacja w BIP. Nie wiadomo, czy ktoś dostał te pieniądze, a jeżeli tak, to kto. Jedyna umowa między Pawełkiewicz a teatrem, to umowa o pracę od 1 stycznia 2013 roku.

– Agnieszka sprawdziła swoje konto i swoje dokumenty. Już to wcześniej zgłaszaliśmy Państwowej Inspekcji Pracy. To oraz pracę przy próbach do spektaklu "Anna Karenina", kiedy pięć osób pracowało bez umów i wynagrodzenia. – mówi „Polityce Warszawskiej” Modest Ruciński – aktor teatru. Dodaje, że księgowa potwierdziła na piśmie, że takiej umowy nie ma w dokumentacji, jaka znajduje się w placówce. Jego zdaniem to podważa kontrolę miasta nad stołecznym teatrem. – Mam nadzieję, że władze nam jakoś to wyjaśnią – mówi aktor. Zapowiada, że jeśli się tak nie stanie, sprawa zostanie skierowana do prokuratury. Czy może być więcej podejrzanych umów? W rejestrze BIP jest naszym zdaniem szereg umów budzących wątpliwości – mówi Modest Ruciński. Dodaje też, że niektóre umowy nigdy nie były podpisywane, a aktorzy nie dostawali z tego tytułu wynagrodzenia.

Aktorzy: "Nie" dla komercji

To kolejna odsłona konfliktu zespołu teatru skupionego wokół byłej już dyrektor artystycznej Agnieszki Glińskiej, z jego szefem Romanem Osadnikiem oraz z nadzorującym teatr stołecznym Ratuszem. Wybuchł na jesieni, choć Osadnik jest szefem teatru od lipca 2011 roku. Aktorzy zarzucają dyrektorowi brak transparentności rozliczeń i komercjalizację placówki. Założyli związek zawodowy. Roman Osadnik odpowiada, że zyski przeznacza na produkcje teatralne. – Nastąpiła marginalizacja teatru, nawet trudno się zorientować, gdzie się do niego wchodzi. Obecnie trzeba przebrnąć przez lodowisko, budki z grzańcami, barStudio, w którym odbywa się koncert i gdzieś w tym chaosie odnaleźć drogę na widownię – komentował w "Polityce" aktor, Mirosław Zbrojewicz.

Pod koniec stycznia br. kontrolę w teatrze zarządził stołeczny Ratusz. – Do jej zakończenia nie będziemy rozwijali innych wątków, jak zwolnienie dyrektora. Na razie kontrola ma wyjaśnić niejasności. Po niej podejmiemy ostateczne decyzje – komentował dla PAP wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

Śpiewak: "Instytucje publiczne, to nie prywatny folwark"

Jan Śpiewak, śródmiejski radny oraz szef stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" mówi o podziwie dla solidarności i uporze aktorów. – Mimo ogromnej presji ze strony Ratusza, walczą o swój teatr – mówi "Polityce Warszawskiej". Zdaniem radnego Roman Osadnik powinien zostać natychmiast dyscyplinarnie zwolniony. – Liczę na to, że wiceprezydent Jóźwiak sam złoży stosowne zawiadomienie do prokuratury. Instytucje publiczne, to nie prywatny folwark – dodaje Śpiewak.

[AKTUALIZACJA]

Parę godzin po naszej publikacji „Teatr Studio” potwierdził wszystkie nasze ustalenia. Rzeczywiście informacja o umowie, która nie została nigdy podpisana, pojawiła się na stronie teatru. Jednak, zdaniem placówki był to błąd techniczny jednego z pracowników.

 

zdjęcie: Fanpage Teatr Studio

Zobacz także:

Jak Warszawa czci Żołnierzy Wyklętych? Spór o wystawę

Plac ma być dla ludzi! | Dyskusja o placu Defilad

Nielegalna zabudowa burzy miejską estetykę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...