Nie będzie wycinki na Polu Mokotowskim. Na razie...

Jan Kunert    2016-04-13 07:28:29

Ekolodzy wygrali z ochockim ratuszem. Popełnił szereg błędów proceduralnych i decyzję o wycince drzew na Polu Mokotowskim pod psi wybieg, musi przeanalizować jeszcze raz.

Stowarzyszenie „Baobab” zaskarżyło zgodę zarządu Ochoty na wycinkę 26 drzew na Polu Mokotowskim, w miejscu gdzie ma powstać psi wybieg. Zawnioskował o to stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta. Stowarzyszenie włączyło się do sprawy po sprzeciwie lokalnej społeczności. Ekolodzy byli zdziwieni, że drzewa, które urzędnicy chcą wyciąć, znajdują się akurat w miejscu przeznaczonym pod inwestycję. – W tym pasie prawie wszystkie okazały się „chore i niebezpieczne” – drwi Joanna Mazgajska, szefowa stowarzyszenia „Baobab”.

W zeszłym roku, podczas kwietniowej wizji lokalnej, strona społeczna zgodziła się na wycięcie części drzew, które były pochylone i spróchniałe, uschłe lub też bardzo zarażone grzybem. Jednak na wycięcie pozostałych się nie zgodzili i zgłosili szereg błędów proceduralnych, jakich dopuścili się urzędnicy, podczas trwającego postępowania administracyjnego. Teraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało im rację i nakazało urzędnikom z Ochoty jeszcze raz przeanalizować sprawę.

Na przekór terminom

W uzasadnieniu decyzji SKO pisze o szeregu błędów proceduralnych. Ochoccy urzędnicy dopuścili stowarzyszenie do postępowania. Jednak o rozprawie administracyjnej, na której miało być omawiana sprawa wycinki, zawiadomił listownie ekologów pięć dni… po tym, jak się odbyła. „Doręczenie nie jest prawidłowe, bowiem nie nastąpiło co najmniej na 7 dni przed rozprawą, co uniemożliwiło Stowarzyszeniu „Baobab” czynny udział w postępowaniu” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

SKO zauważyło również to, co ekolodzy. ZOM chciał wyciąć drzewa do 15 kwietnia 2015 roku, a decyzję ochoccy urzędnicy podjęli ponad dwa miesiące po tym terminie.

Jawne wycinki

– Nie można było pozwolić na praktyki urzędu, które ograniczały prawa stowarzyszeń – komentuje decyzję SKO Joanna Mazgajska. – Przejście nad tymi i innymi uchybieniami do porządku dziennego, skutkowałoby łamaniem przez urząd praw strony społecznej w kolejnych postępowaniach – dodaje. Jej stowarzyszenie walczy o to, aby wniosku o wycinkę były zamieszczane na oficjalnej stronie urzędu miasta, a nie tylko na specjalnej platformie Ministerstwa Środowiska – Ekoportalu – Bardzo mi zależy, żeby wnioski na wycinkę były jawne, bo wtedy można coś zrobić – mówi „Polityce Warszawskiej” szefowa „Baobabu” – Jak decyzja jest wydana i podjeżdża ekipa, to już jest po wszystkim – zauważa.

Wybieg dla psów na Polu Mokotowskim, o którym pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, ma powstać w rejonie ul. Wawelskiej, Czubatki i al. Niepodległości. Za jego budowę miasto zapłaci prawie 2 mln zł. Jest już gotowy projekt budowlany, choć konsultacje społeczne jeszcze się nie zakończyły. Za dwa dni w Bibliotece Narodowej odbędzie się ich trzeci etap.

 – Nie ma tu żadnej gry z ochockim ratuszem. Chodzi tylko o bezpieczeństwo użytkowników parku – zapewnia Monika Beuth-Lutyk, rzecznik prasowy dzielnicy. Tłumaczy, że ZOM zwrócił się o pozwolenie na wycinkę drzew chorych i zagrażających. Zwraca uwagę, że urząd wysyłał pisma do stowarzyszenia "Baobab", ale nikt ich nie odbierał. – Nie będziemy się odwoływać, ponieważ zmieniły się przepisy ustawy o ochronie przyrody i teraz takie sprawy są w kompetencjach marszałka województwa Mazowieckiego. Dokumentacja została przekazana do urzędu Marszałkowskiego – podsumowuje rzecznik.

Zdjęcie: Wikimedia Commons/Foma

Zobacz także:

Teatr Studio będzie zwalniać protestujących pracowników. Aktorzy: „Czujemy się jak zbite psy”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...