Miasto jest Nasze pisze list do… papieża

Adam Kielar    2016-04-15 07:28:42

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze wystosowało list do… papieża Franciszka, w którym proszą go o zwrócenie uwagi podczas Światowych Dni Młodzieży na temat zanieczyszczenia polskich miast.

Jak piszą aktywiści, głowa Kościoła Katolickiego wielokrotnie poruszała problem zanieczyszczenia środowiska w swoim nauczaniu. – W swojej encyklice „Laudato Si” Wasza Świątobliwość wielokrotnie przywołuje problem niszczenia i zanieczyszczenia środowiska, widoczny zwłaszcza w miastach na całym świecie – piszą przedstawiciele MJN. Działacze liczą na to, iż Franciszek poruszy ten temat podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 27-31 lipca. – Zwracamy się do Waszej Świątobliwości, aby przy okazji mających się odbyć w tegoroczne wakacje Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zechciał zwrócić uwagę na zanieczyszczenie polskich miast. Problem ten w ostatnich latach przybrał ogromną skalę i staje się tematem, wobec którego nie chcemy przechodzić obojętnie – podkreślają aktywiści. Przypominają, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. – To miasto, gdzie ponad 750 tysięcy ludzi przez cały rok oddycha powietrzem, w którym normy dopuszczalnych zanieczyszczeń przekroczone są o kilkaset procent – czytamy w liście.

MJN przypomina, iż pielgrzymi przyjadą także do Warszawy, która również zmaga się z tym problemem. – Drugim miastem, do którego przyjadą pielgrzymi, jest oczywiście stolica Polski – Warszawa – która od kilku sezonów notuje równie wysokie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza. Organizacje ekologiczne i społeczne biją na alarm, ponieważ jakość powietrza pogarsza się, a władze miasta, mimo składanych obietnic niewiele robią, by ten stan rzeczy poprawić – piszą aktywiści. Krytykują też działania władz miejskich w tej kwestii. – Niestety – mimo protestów społecznych – w stolicy nadal wycina się wiele drzew. Zabudowuje się także kliny napowietrzające i nie wprowadza żadnych działań, które miałyby uspokoić ruch samochodowy w miejscach najbardziej zanieczyszczonych – zaznaczają.

W liście pojawia się także wątek kontrowersyjnego wieżowca Roma Tower, który ma powstać na terenach należących do Kościoła. – Przykro stwierdzić, że do dalszego zwiększania zanieczyszczeń mogą się przyczynić także inwestycje planowane na terenach instytucji kościelnych (kwestia Roma Tower) i zakonnych. Aktualne plany obejmują między innymi zabudowanie kilkusetletniego ogrodu, czy też zaburzenie walorów krajobrazowych skarpy warszawskiej – czytamy w liście.

Przedstawiciele MJN liczą, że ten temat zostanie poruszony przez papieża podczas ŚDM. – Wiedząc o tym, że dla Ojca Świętego temat ekologii i dbałości o środowisko nie jest obojętny, prosimy o zwrócenie uwagi na sytuację polskich miast. W lipcu 2016 roku w czasie Światowych Dni Młodzieży mają one stać się miejscem wspólnej modlitwy i świętowania. Tymczasem na co dzień ze względu na zanieczyszczenie, stają się miejscami trudnymi i niebezpiecznymi do życia, co dodaje wszystkim parafianom trosk i często utrudnia dostrzeżenie w codziennym życiu piękna Bożego Majestatu – piszą.

Cały list znaleźć można pod tym adresem

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcie: wikimedia commons/Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation)

Zobacz także:

Nie będzie wycinki na Polu Mokotowskim. Na razie...

Jarosław Kaczyński: pomnik smoleński musi stanąć na Krakowskim Przedmieściu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...