Zaśpiewali Kaczmarskiego w Palladium

Adam Kielar    2016-04-17 01:24:52

Środowy koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego, zorganizowany przez stowarzyszenie Młodzi dla Polski wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Na scenie teatru Palladium utwory barda „Solidarności” wykonali między innymi prezes TVP, Jacek Kurski i Kazik Staszewski. Niestety, nie wszyscy zainteresowani koncertem mogli zobaczyć go na żywo.

Koncert prowadziła dwójka dziennikarzy mediów publicznych – Anna Popek oraz Rafał Porzeziński. Artystom występującym na scenie towarzyszył zespół Artura Grudzińskiego. Jako pierwszy na scenie pojawił się Mateusz Nagórski, artysta, który nie tylko gra utwory Jacka Kaczmarskiego, ale także tworzy muzykę do tekstów barda, które nie są szerzej znane oraz nie doczekały się własnej melodii. Muzyk wykonał między innymi „Wojnę postu z Karnawałem”, „Na starej mapie krajobraz utopijny”, oraz „Tren Spadkobierców”.

Po nim na scenie wystąpił duet – Kamil Pawlicki oraz Elżbieta Rząca, którzy podobnie jak  Mateusz Nagórski na organizowanych przez Młodych dla Polski koncertach grają od samego początku. Zaśpiewali oni między innymi „Romans historiozoficzno-erotyczny o princessie Doni i parobku Ditku”, „Manewry” i „Opowieść pewnego emigranta”.

Następny wykonawca, który pojawił się na scenie Palladium zdecydowanie bardziej znany jest z działalności politycznej – był to prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski, który jest jednocześnie wielkim miłośnikiem twórczości Jacka Kaczmarskiego. Były poseł nieprzypadkowo rozpoczął od utworu "Ballada Katyńska" – koncert odbywał się w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, dokonanej przez Sowietów w Marcu 1940. Poza tym utworem, Kurski zagrał i zaśpiewał „Bieszczady” oraz „Sen Katarzyny II”.

Po prezesie TVP na scenie pojawiła się  Dominika Świątek., artystka, wokalistka, często wykonująca utwory Jacka Kaczmarskiego na koncertach w całej Polsce. W Palladium zaśpiewała między innymi „Pożegnanie Okudżawy”.

Ostatnim z wykonawców był Kazik Staszewski, który jednak w swoim stylu „poszedł pod prąd” i nie zaśpiewał żadnej z piosenek Kaczmarskiego, a… utwory swojego ojca, Stanisława, które lider Kultu odkrył właśnie dzięki twórczości barda „Solidarności”. Publiczność mogła usłyszeć „Celinę”, „Modlitwę o wschodzie słońca” oraz „Baranka”.

Na koniec wszyscy artyści (poza Kazikiem) wyszli na scenę i wspólnie bisowali – zaśpiewali „Naszą Klasę”, „Mury” oraz ponownie „wojnę postu z karnawałem”.

Pewnym zgrzytem okazał się fakt, że ponad 200 osób, mimo posiadania wejściówek nie mogło zobaczyć koncertu na żywo – w teatrze zabrakło miejsc. Stowarzyszenie Młodzi Dla Polski postanowiło wynagrodzić to osobom, które nie weszły na koncert.

Szczegóły na temat tego koncertu można znaleźć na stronie wydarzenia - „Kaczmarski na BIS”.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcia: Anna Pisarek

Zobacz także:

Miasto jest Nasze pisze list do… papieża

Nie będzie wycinki na Polu Mokotowskim. Na razie...

Jarosław Kaczyński: pomnik smoleński musi stanąć na Krakowskim Przedmieściu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...