Aktywiści piszą w sprawie bemowskiego metra

Adam Kielar    2016-04-18 19:58:17

Lokalni warszawscy działacze miejskich stowarzyszeń, jak również podmiotów politycznych (między innymi Partii Razem, Stowarzyszenia SISKOM czy Miasto Jest Nasze – Bemowo) podpisali list otwarty do władz miasta w sprawie jednej z planowanych stacji metra na Bemowie. Ich zdaniem lokalizacji przystanku C4 – Powstańców Śląskich przy Urzędzie Dzielnicy Bemowo jest „niewłaściwa”.

Aktywiści podkreślają, że obecnie planowane położenie stacji  „w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania, jest niefunkcjonalna, a jej walory eksploatacyjne będą bardzo nikłe.” – Należy podkreślić, że przy proponowanym rozwiązaniu powiązanie z innymi środkami komunikacji będzie jednym z najsłabszych spośród możliwych – czytamy w liście. Przedstawiciele organizacji wskazują, że błędem jest porzucenie koncepcji umieszczenia stacji bezpośrednio pod skrzyżowaniem. – Rezygnacja z umiejscowienia stacji bezpośrednio pod skrzyżowaniem przekreśla możliwość stworzenia wyjść z obu jej końców na poszczególne narożniki skrzyżowania ulicy Górczewskiej i Powstańców Śląskich, gdzie znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe umożliwiające przesiadki w różnych kierunkach. Tym samym przekreślony zostanie potencjał metra jako atrakcyjnej alternatywy dla innych środków transportu (zwłaszcza prywatnych samochodów). Jedynie dogodna i szybka przesiadka z tramwaju lub autobusu, dowożących pasażerów zarówno z północnych (Nowe Bemowo) jak i południowych (Jelonki Południowe) krańców dzielnicy, oraz z nowych osiedli na jej zachodnich obrzeżach (Chrzanów) mogłaby stanowić bowiem istotną zachętę dla skorzystania z metra – uważają działacze.

Do aktywistów nie trafia argument, że planowana lokalizacja zmniejszy utrudnienia w ruchu. – Stacje metra buduje się, aby służyły przez wiele lat. Ich lokalizacja nie powinna być warunkowana skalą utrudnień podczas budowy, ale dostępnością dla użytkowników i późniejszymi udogodnieniami – piszą w liście. Przypominają także, iż w tej sprawie odbyły się już dwa spotkania. – 30 marca – Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu, zaś 5 kwietnia Komisji inwestycji i ładu przestrzennego Rady Dzielnicy Bemowo. Mimo, że w tych spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele instytucji miejskich (Zarządu Transportu Miejskiego, Metra Warszawskiego, Biura Drogownictwa i Komunikacji), a w drugim również autorzy zwycięskiej koncepcji z firmy Metroprojekt, to podnoszone argumenty nie spotkały się z ich zrozumieniem. Przedstawiono wprawdzie szereg trudności obiektywnych (problematyczny do ominięcia kolektor usytuowany pod ulicą Powstańców Śląskich czy braki miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego we wszystkich narożnikach skrzyżowania), jednocześnie jednak przekazano nam niemerytoryczne i absurdalne argumenty, na przykład “dodatkowe kilkadziesiąt metrów do przejścia nie robi pasażerom różnicy” lub “obecnie stawia się na przejścia naziemne przez skrzyżowania” – czytamy w liście.

Zdaniem aktywistów, transport zbiorowy, jako „kręgosłup systemu komunikacji w Warszawie” powinien być planowany jak najlepiej. – (…) Jeśli to transport zbiorowy ma stanowić kręgosłup komunikacji na terenie Warszawy, powinno się dołożyć wszelkich starań, by był on jak najbardziej atrakcyjny dla użytkowników, w tym dla tych, którzy obecnie korzystają z własnych samochodów. Na to składa się nie tylko szybkość przemieszczania się, ale także dostępność poszczególnych środków transportu i łatwość skorzystania z nich. Powtarzanie błędów popełnionych przy okazji I linii metra (np. stacja Ratusz Arsenał) jest niedopuszczalne! – podsumowują społecznicy.

List podpisali: Bemowiacy, Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM, Partia Razem Okręg Warszawski, Forum Rozwoju Warszawy, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze – Bemowo, Zielone Mazowsze, Inicjatywa Osiedle Przyjaźń, Fundacja „Bliżej Nauki” oraz Joanna Erbel, kandydatka na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2014 r. Całą jego treść można znaleźć między innymi pod tym adresem.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Miasto jest Nasze pisze list do… papieża

Nie będzie wycinki na Polu Mokotowskim. Na razie...

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...