Marek Tatała winny picia alkoholu nad Wisłą

Adam Kielar    2016-04-19 18:23:03

Marek Tatała, twórca Inicjatywy Legalnie nad Wisłą oraz działacz Forum Obywatelskiego Rozwoju został uznany winnym spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Sąd odstąpił od wymierzenia kary, obwiniony musi zapłacić jedynie zryczałtowane koszty sądowe. Tatała najprawdopodobniej złoży apelację od tego wyroku.

W lipcu ubiegłego roku Marek Tatała został ukarany mandatem za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Nie przyjął mandatu, gdyż w jego przekonaniu polskie prawo nie zakazuje picia w miejscach publicznych, a jedynie na ulicach, w parkach i na placach. Sprawa trafiła na wokandę sądową.

We wtorek ogłoszony został wyrok w tej sprawie. Marek Tatała został uznany winnym spożycia alkoholu w miejscu publicznym. Sąd jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary, oskarżony musi jedynie zapłacić 100 zł zryczałtowanych kosztów sądowych. Sąd w uzasadnieniu przypomniał, że w Polsce nie ma prawa precedensu i wyrok w tej sprawie (nawet korzystny dla Tatały) nie mógłby być stosowany do stwierdzania, czy picie alkoholu w miejscu publicznym jest legalne czy nie.

Sędzia w uzasadnieniu wyroku podkreślała, że bulwary nie wpisują się w definicję ulicy z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, jednak w polskim systemie prawnym ulica jest definiowana na różne sposoby. W rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji do ustawy Prawo Kartograficzne i Geodezyjne jest miedzy innymi mowa o wydzielonym pasie terenu posiadającym nazwę, przeznaczonym do ruchu pojazdów i pieszych, co oznacza słowa takie jak aleja, most czy bulwar mogą być stosowane jako wyznacznik ulicy. Z kolei Słownik Języka Polskiego PWN mówi także o nabrzeżnej ulicy wokół obmurowania wody. Sąd przyznał też, iż od kary odstąpiono, gdyż oskarżony „nie działał z niskich pobudek”.

Marek Tatała docenia „tytaniczną pracę, jaką wykonał sąd” jednak jest zaskoczony wyrokiem. – Wygrała językowa argumentacja, ta sprawa wymaga, by zbadał ją sąd wyższej instancji, choćby dlatego, że wizerunkowo taki wyrok będzie miał ważniejszy charakter – mówi. Zapowiada też apelację. – Na 99 procent złożę apelację, wystąpię o pisemne uzasadnienie wyroku – powiedział Tatała dziennikarzom po wyjściu z sali sądowej. W jego opinii wyrok oznacza status quo. – Policja dalej będzie wystawiać mandaty, twierdząc, że bulwary są ulicą. Nic się nie zmieni – uważa działacz FOR. – W apelacji chciałbym przedstawić, fakt że przepisy prawa zostały pominięte w wyroku – podkreślił. Chodzi między innymi o prawo dotyczące dróg publicznych, a także ewidencji gruntów. – Tak naprawdę teren, na którym przebywałem to był teren rzeki – zaznaczył Tatała. Przypomniał też, że obecnie mamy do czynienia z absurdalną sytuacją, iż na prawym brzegu można legalnie spożywać alkohol, a na lewym już nie.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Śniadanie czwartkowe #2 – co w tym roku nad Wisłą?

Alkohol pod chmurką na Ursynowie?

(Nie)legalnie nad Wisłą | Kiedy strażnik "wlepi" mandat?

Legalnie nad Wisłą

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...