PiS chce odwołania burmistrza Bemowa

Paweł Krulikowski    2013-09-04 22:31:57

Burmistrz Bemowa Albert Stoma od początku budził kontrowersje. Pierwszy raz bohaterem mediów został już w chwili powołania, gdy okazało się że jego działalność z ramienia ratusza może być oceniana przez żonę – Bożenę, Audytora Generalnego w Urzędzie Miasta. Teraz o burmistrzu znowu robi się głośno. Prawo i Sprawiedliwość zarzuca mu chaos i dezorganizację w bemowskiej oświacie i zgłasza wniosek o jego odwołanie.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Tuż przed rozpoczęciem roku nie tylko stołeczne media obiegła wiadomość dotycząca nauczycielek z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 321. Nauczycielki zostały zwolnione, choć jeszcze w czerwcu zapewniano je, że nic złego im nie grozi. Decyzję o nieprzedłużaniu umów dwudziestu nauczycielom podjęła ich koleżanka – Małgorzata Zarzycka, która w związku z przekształceniami organizacyjnymi (SP nr 321 włączono w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 – red.) i anulowaniem konkursu na nowe stanowisko dyrektora placówki, tymczasowo pełni jego obowiązki. Pretekstem do zwolnień miał być przekroczony wiek emerytalny.

Zdesperowane nauczycielki przed rozpoczęciem roku szkolnego zamknęły się w budynku szkoły, gdzie odwiedził je wiceburmistrz Bemowa Krzysztof Zygrzak. Początkowo Zygrzak bronił decyzji Zarzyckiej. W obawie przed eskalacją konfliktu, władze dzielnicy zorganizowały spotkanie z rodzicami i pedagogami. W efekcie, części zwolnionym obiecano przywrócenie do pracy, a pozostałym, które faktycznie są już w wieku emerytalnym burmistrz Stoma obiecał pomoc w znalezieniu pracy.

Przebieg i sposób rozwiązania kryzysu skłoniły opozycję do złożenia wniosku o odwołanie burmistrza. Tak decyzję tę uzasadniał w rozmowie z nami przewodniczący Zarządu Komitetu PiS dzielnicy Bemowo Michał Grodzki: – Podejmujemy tę akcję, gdyż nasze apele do burmistrza aby zajął się oświatą i lepiej komunikował się z mieszkańcami i dyrektorami szkół nie przynoszą rezultatu. Dzielnica Bemowo otarła się o skandal w skali całego kraju – grzmiał. Wyliczał też inne zarzuty: – Jest to szósty z kolei konflikt na Bemowie. Po prywatyzacji stołówek, po łączeniu klas z różnych oddziałów, po przenoszeniu sześciolatków z przedszkoli do szkół, po likwidacji etatów personelu pomocniczego w przedszkolach, teraz z dnia na dzień wraz z początkiem roku wyrzucono 1/3 nauczycieli ze szkoły nr 321.

Na zarzuty opozycji odpowiada rzecznik dzielnicy Bemowo Mariusz Gruza: – Myślę, że nie ma podstaw do odwołania. Burmistrz Stoma zajmuje się edukacją i oświatą od trzech lat i robi to dobrze. Szybkość załatwienia sprawy Szkoły Podstawowej nr 321 pokazuje, że trzyma rękę na pulsie i reaguje na sytuacje z którymi musimy się zmierzyć – stwierdził, dodając zaraz – Sam wniosek to jest polityczny teatr, próba zbicia kapitału na dzieciach, wykorzystywanie nauczycieli i rodziców do swoich gierek. Trzeba zmierzyć się merytorycznie z problemem, a nie organizować polityczną hucpę.

Radni PiS na Bemowie nie odpuszczają. Zgłosili wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której zamierzają postawić sprawę odwołania burmistrza Alberta Stomy. Sesja ma odbyć się w piątek, o godzinie 17:00. Co ciekawe na tę samą godzinę w SP nr 321 zwołana została rada pedagogiczna. Radny Grodzki z PiS nie ma wątpliwości – Ta sprawa prowadzona jest nieprzejrzyście, w kontrze do mieszkańców i nauczycieli, pracujących w tej szkole – stwierdza. Inaczej sprawę widzi rzecznik Gruza. – Burmistrz Dzielnicy nie ma wpływu na termin zwołania sesji nadzwyczajnej, jest to kompetencja Przewodniczącego Rady (także z PO – red.), nie decyduje też o terminie odbycia się rady pedagogicznej.

Choć nie ma żadnych szans na odwołanie burmistrza (w radzie dzielnicy PO ma większość – red.), opozycja nie rezygnuje ze swoich planów. Sprawa Szkoły Podstawowej nr 321 odbiła się szerokim echem w całej Polsce i jest dla opozycji idealną okazją do uderzenia w burmistrza. Okazją tym bardziej kuszącą, że burmistrz Stoma zanim zajął się polityką sam był nauczycielem, a przez ponad dwadzieścia lat dyrektorem XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

 

Źródło: własne, warszawa.gazeta.pl, rdc.pl.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...