CBA w Ratuszu, a MJN pisze do Grzegorza Schetyny.

Polityka Warszawska    2016-04-26 15:53:20

Centralne Biuro Antykorupcyjne bierze pod lupę stołeczne procesy reprywatyzacyjne. Agenci Biura badają między innymi informacje dotyczące realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów Biur Urzędzie m.st. Warszawy. O sprawie informowało we wtorek rano Radio RMF FM, CBA potwierdziło te informacje. Tymczasem stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wystosowało list do Grzegorza Schetyny.

Sprawą zajmuje się Departament Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Funkcjonariusz wszczęli kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w zakresie rozporządzania mieniem publicznym, wydawanych przez władze Warszawy, zgłasza na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. (tzw. dekretu Bieruta) o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy w latach 2010-2016. CBA skontroluje między innymi dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w dzielnicy Śródmieście. CBA wystąpiło do Urzędu Miasta także o pisemną informację dotyczącą realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów Biur.

To nie wszystko – delegatura CBA w Łodzi, nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową Łódź-Bałuty prowadzi śledztwo, dotyczące między innymi wdrożenia w MPO w Warszawie systemu wagowego wraz z transmisją danych obejmującego flotę pojazdów do odbioru odpadów. System ten zbiera informacje wagowe, które służą do obciążania Warszawy fakturami za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Agenci  CBA badają prawidłowość działania systemu po stronie MPO w Warszawie i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i samym naliczania wynagrodzenia dla podmiotów realizujących wywóz odpadów. W czasie postępowania zabezpieczono między innymi dane informatyczne dotyczące wywozu odpadów oraz ich tonażu i dokumenty związane z rozliczaniem podmiotów świadczących usługi zbiórki odpadów.

MJN pisze do… Grzegorza Schetyny

Tymczasem stowarzyszeni Miasto Jest Nasze postanowiło wystosować kolejny list. Tym razem aktywiści nie piszą do papieża, a do lidera Platformy Obywatelskiej, byłego marszałka Sejmu i Ministra Spraw Zagranicznych, Grzegorza Schetyny. Chcą, by „zdyscyplinował on” Prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz, w taki sposób, by podjęła ona kroki w sprawie reprywatyzacji. – Zwracamy się do Pana w imieniu mieszkańców Warszawy, którzy z coraz większym niepokojem patrzą na kompromitujące działania Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz Waltz i urzędów jej podległych - przede wszystkim Biura Gospodarowania Nieruchomościami - podejmowane w sprawach zwrotów warszawskich gruntów objętych roszczeniami – piszą działacze. Przypominają, że od ponad 2 lat informują oni o nieprawidłowościach i niejasnościach dotyczących tej sprawy. – Poszkodowanych jest dziesiątki tysięcy warszawiaków, którzy tracą swoje mieszkania, szkoły i parki. Straty finansowe dla budżetu miasta z tytułu zwrotów gruntów, do których miasto mogło nie dopuścić, sięgają już setek milionów złotych – czytamy w liście.

Aktywiści chcą, by Grzegorz Schetyna przeprowadził kontrolę działalności członków jego partii w Warszawie. – Apelujemy do Pana, jako przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, o przeprowadzenie wewnętrznych kontroli dotyczącej postępowania członków Pańskiego ugrupowania i  zdyscyplinowanie swojego zastępcy, Hanny Gronkiewicz - Waltz. Dzika reprywatyzacja trwa od ponad dekady rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz – piszą działacze. W ich opinii stołeczna Platforma nie ma woli politycznej, by rozwiązać problem. – Wprawdzie w wielu aspektach pomogłyby rozwiązania prawne na poziomie ustawowym, ale przecież nie potrzeba ustawy, żeby proces ten był prowadzony z poszanowaniem podstawowych zasad transparentności. Wymaga to jedynie woli politycznej, której warszawska Platforma Obywatelska nie posiada – czytamy.  Zdaniem MJN, „dalsze tolerowanie zachowania władz Warszawy może doprowadzić do wprowadzenia zarządu komisarycznego przez rząd Beaty Szydło”.

(AK)

Zobacz także:

Tylko u nas! 50 mln zł. na pensje. Ujawniamy zarobki WSZYSTKICH pracowników Ratusza [LISTA]

Miasto jest Nasze pisze list do… papieża

Wiceprezydent Warszawy zaatakowany tortem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...