Kamil Orzeł (Projekt Ursynów): Szansa na powstrzymanie pogromu komunikacyjnego na Ursynowie!

Polityka Warszawska    2016-04-27 10:40:11

Kontynuujemy prezentowanie opinii na tematy przebudowy ulicy Stryjeńskich na Ursynowie. Tym razem swoją opinię prezentuje Kamil Orzeł ze stowarzyszenia Projekt Ursynów.

W wyniku ubiegłorocznego budżetu partycypacyjnego, został wyłoniony projekt o mylący tytule „Bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe na ul. Stryjeńskich”. Projekt ten zakłada zwężenia jezdni do jednego pasa w każdą stronę i budowę pasów rowerowych. Ursynów w przyszłym roku czeka olbrzymia reorganizacja komunikacyjna – ruszy budowa najdłuższego w Polsce tunelu (Południowej Obwodnicy Warszawy) oraz zostanie oddane połączenie z Wilanowem. W obliczu czekających dzielnicę zmian, zwężanie ulicy która jest jedną z głównych arterii dzielnicy na osi Północ-Południe, jest błędem. Fakt ten dostrzegło 1729 mieszkańców, apelujących do władz miasta o wstrzymanie tej inwestycji do czasu zakończenia budowy POW. Warto tylko dodać, że znacznie mniejsza grupa poparła ten projekt w głosowaniu, bo zebrał on 1394 głosy.

Zwolennicy realizacji tego projektu, podnoszą dwa główne argumenty: bezpieczeństwo i fakt, że został on wybrany w ramach budżetu obywatelskiego. Najpierw zajmijmy się kwestią bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się statystykom za lata 2013-2015. W okresie tym, doszło na ul. Stryjeńskich do 104 zdarzeń drogowych (zdarzenie drogowe to „zdarzenie zaistniałe lub mające  początek na drodze publicznej, w strefie ruchu lub w strefie zamieszkania, w  związku  z  ruchem  przynajmniej jednego pojazdu”), w tym 2 wypadków (zdarzenie drogowe, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni). W 6 zdarzeniach brali udział piesi, w 2 rowerzyści – pozostałe to zdarzenia w których udział brały auta. W wyniku  wszystkich zdarzeń rany odniosło 7 osób. Biorąc pod uwagę, iż w okresie 3 lat, przez ul. Stryjeńskich przewinęło się kilkanaście milionów samochodów, widać iż argument o szczególnym niebezpieczeństwie ul. Stryjeńskich, jest wyssany z palca.

Argument drugi to stwierdzenie, że wstrzymanie realizacji projektu to „niszczenie budżetu partycypacyjnego”. Jest to tak naprawdę pytanie, czy mamy za wszelką cenę realizować projekt, który jest jednoznacznie zły dla mieszkańców, tylko dlatego, że został wybrany przez grupę głosujących (nie koniecznie mieszkańców Ursynowa)? W mojej opinii, wstrzymanie realizacji projektu do czasu zakończenia budowy POW, czyli do sytuacji kiedy będziemy już wiedzieć jak realnie rozkłada się natężenie ruchu na ursynowskich ulicach, jest wyjściem najroztropniejszym. Dodatkowo pamiętajmy, iż od momentu głosowania zmieniło się diametralnie „otoczenie projektu”. W trakcie ubiegłorocznego głosowania, nie było pewne kiedy (i czy w ogóle) ruszy budowa POW – teraz już mamy tę wiedzę.

Wstrzymanie realizacji tego projektu, jest tak naprawdę szansą dla idei budżetu partycypacyjnego. Problemy takiej jak z ul. Stryjeńskich, są również w innych częściach Warszawy i były także w poprzednich edycjach. Niestety osoby odpowiedzialne za regulamin budżetu, były głuche na liczne głosy zwracające uwagę na konieczność zmian – teraz te głosy na pewno zostaną usłyszane.

Kamil Orzeł – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Bankowości w Poznaniu, od 2014 roku radny dzielnicy Ursynów, współtwórca stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW

                                                                                     ***

Treści zamieszczone we wpisach blogowych są odzwierciedleniem opinii autora i nie przedstawiają poglądów redakcji "Polityki Warszawskiej".

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...