SLD i OPZZ w pochodzie 1 maja

Adam Kielar    2016-05-01 18:19:45

Tradycyjny pochód pierwszomajowy zorganizowały w niedzielę Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Uczestnicy przeszli spod siedziby OPZZ na ul. Kopernika pod gmach Sejmu RP. W marszu szli także przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji.

Uczestnicy zebrali się na placu pod siedzibą OPZZ przy ulicy Kopernika. Widać było flagi i transparenty SLD i organizacji związkowych. Przed wyruszeniem pochodu, głos zabrali liderzy obu głównych formacji, które zorganizowały marsz – Jan Guz, przewodniczący OPZZ oraz Włodzimierz Czarzasty, lider SLD. Obaj krytykowali zarówno obecną, jak i poprzednią władzę. – Nie ma pracowników gorszego sortu, dlatego chcemy, by ratyfikowano Europejską Kartę Praw Podstawowych, Europejską Kartę Społeczną oraz konwencję międzynarodowych organizacji pracy – wzywał Guz. Przypominał także, iż związki zawodowe są elementem systemu demokratycznego, wzywając jednocześnie opozycyjne partie – Platformę Obywatelską oraz Nowoczesną do nieatakowania tych organizacji. Wyliczał także sukcesy lewicy. – Udało się ucywilizować kodeks pracy, rozszerzyć prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych, podnieść płacę minimalną – przypominał lider OPZZ.

Z kolei Włodzimierz Czarzasty przedstawił „raport o stanie kłamstwa”. Zwrócił się w nim do liderów politycznych – Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Dudy oraz Grzegorza Schetyny. Prezesowi PiS oraz Prezydentowi RP lider SLD wytknął przede wszystkim niedotrzymanie obietnic wyborczych. – Jarosławie Kaczyński, obiecałeś obniżyć wiek emerytalny - skłamałeś, zlikwidować umowy śmieciowe - skłamałeś, rozwiązać problemy frankowiczów - skłamałeś, sprowadzić wrak Tupolewa, nie wiem co prawda po co, ale obiecałeś – skłamałeś – wyliczał przewodniczący Sojuszu. Przypomniał także obietnice urzędującego prezydenta – Obiecałeś, że jak dojdziesz do władzy obniżysz wiek emerytalny i podwyższysz kwotę wolną od podatku. Powiedziałeś również, że jak tego nie zrobisz, to się podasz do dymisji. Podaj się do dymisji – wezwał Andrzeja Dudę. Grzegorzowi Schetynie, liderowi Platformy Obywatelskiej przypominał, że Polska weszła do Unii Europejskiej 1 maja, a nie 7 (kiedy to odbędzie się najbliższa manifestacja Komitetu Obrony Demokracji). – 7 maja zawłaszczyłeś KOD-owi pochód. Powiedz 7 maja o tym, jak rządziliście przez osiem lat i nie wprowadziliście Karty Praw Podstawowych. – krytykował PO Czarzasty. Lider SLD skrytykował też politykę historyczną, prowadzoną przez obecne władze, argumentując między innymi, że oddaje się teraz cześć „żołnierzom przeklętym i wyklętym”, wśród których byli także mordercy i bandyci.

Po tych przemówieniach zgromadzeni odsłuchali „Międzynarodówkę” i zaczął się formować pochód. Na czele szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, za nią szli liderzy SLD i OPZZ, z transparentem „Dobra zmiana to godna praca i emerytura”. Nieco dalej jechał odkryty, piętrowy autobus, z którego przedstawiciele obydwu podmiotów organizujących manifestacją wyjaśniali jej przyczyny oraz zachęcali Warszawiaków do uczestnictwa. Ze strony SLD przemawiała Katarzyna Bernadetta Olszewska, między innymi Wiceprzewodnicząca Dzielnicy Praga-Południe, która między innymi przypominała trwającej w czasie pochodu zbiórce podpisów w sprawie referendum dotyczącego aborcji. Z kolei OPZZ reprezentował Piotr Szumlewicz, który głośno krytykował obecną, jak i poprzednią władzę za brak aktywnej polityki społecznej, utrzymywanie umów śmieciowych czy też uprzywilejowanie biznesu.

Trasa pochodu wiodła z ulicy Kopernika przez Świętokrzyską, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie i ul. Matejki pod Sejm. Tam też, gdy już uczestnicy zebrali się na placu przed budynkiem parlamentu, miało miejsce jeszcze kilka wystąpień, głos zabierał między innymi Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD i sekretarz generalny tej partii, Jarosław Marciniak z Komitetu Obrony Demokracji, Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Po przemowach demonstracja się zakończyła

***

Marsz był spokojny, nie było żadnych incydentów na trasie. Jednak jedna rzecz dość mocno mnie uderzyła. Już pod Sejmem, pod sam w zasadzie koniec zobaczyłem osobę ubraną w taki o to płaszcz:

Nie będę ukrywał, że swoisty kult postaci „Che” jest dla mnie kompletnie niezrozumiały – zwłaszcza w Polsce tak mocno dotkniętej przez komunizm. W mediach straszy się ”faszyzmem” jaki podobno budzi się w Polsce, natomiast jakoś nigdy nie słyszałem o masowym głosie opinii publicznej przeciwko propagowaniu symboliki komunistycznej. Żeby byłą jasność – nie jestem zwolennikiem karania za poglądy (jakiekolwiek), natomiast skoro niektórzy piętnują państwowy pogrzeb „Łupaszki”, to może też publicznie zaprotestują przeciwko tego typu symbolom? Chyba, że marzeniem niektórych jest Hawana w Warszawie? Jeśli tak, to ja podziękuję...

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Były szef Polskiego Radia wiceprezesem PKiN

Stołeczna prokuratura przyjrzy się reprywatyzacji

CBA w Ratuszu, a MJN pisze do Grzegorza Schetyny.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...