"Jesteśmy i będziemy w Europie" - manifestacja opozycji

Adam Kielar    2016-05-07 18:19:14

Nie ustają protesty przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości. W sobotę miała miejsce wielotysięczna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji oraz opozycyjnych partii i organizacji - między innymi Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Inicjatywy Polskiej czy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Według ratusza mogło w niej wziąć udział nawet 200 tysięcy osób, tymczasem policja wstępnie mówi o 30 tysiącach osób.

Manifestacja odbywała się pod hasłem „jesteśmy i będziemy w Europie”. Uczestnicy zbierali się na placu na Rozdrożu. Członkowie i sympatycy partii oraz stowarzyszeń zjeżdżali z całego kraju by wziąć udział w manifestacji. Start zgromadzenia wyznaczono na godzinę 13. Wtedy rozpoczęły się przemówienia. Liderzy sił opozycyjnych zgodnie krytykowali politykę prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Wszyscy podkreślali też konieczność współpracy. – Polsce potrzebna jest nasza obecność, aktywność. Rozpoczynamy długi marsz. I to nie kwestia nas, partyjnych liderów i działaczy. To kwestia całej Polski. To sprawa przyszłych pokoleń – powiedział Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.  

Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej podkreślała, że polityka prowadzona przez PiS wyprowadza Polskę z głównego nurt państw unijnych. – Ekspres europejskich zmian rusza, dotąd jechaliśmy w 1 klasie. Wystarczyło kilka miesięcy, żeby przenieść nas do wagonu towarowego. To zasługa Jarosława Kaczyńskiego. – mówiła posłanka .Nowoczesnej.

Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonywał, że obecnie Polacy są pierwszym pokoleniem, które nie zaznało koszmaru wojny. – Uświadommy sobie dzisiaj wszyscy, że jesteśmy pierwszym pokoleniem Rzeczypospolitej od tysiąca lat, które nie doświadczyło wojny. To też zasługa Unii Europejskiej. Ta Unia powstała po to, żeby okropieństwa II wojny światowej nigdy się nie powtórzyły – mówił Przewodniczący Rady Naczelnej PSL.

Wśród przemawiających był także były prezydent Bronisław Komorowski. – Nie mogło mnie tu dzisiaj nie być, bo ja naprawdę wierzę w to, że można razem działać dla Polski. Głęboko wierzę, że zgoda buduje, a niezgoda zawsze Polskę rujnuje i rujnowała. To spotkanie szczególne, gdzie są przedstawiciele wielkiego ruchu obywatelskiego, gdzie są przedstawiciele partii, stowarzyszeń. Należy pamiętać, że pomimo różnic, sprzeczności wewnętrznych, trzeba być razem – mówił poprzednik Andrzeja Dudy. – Przyszliśmy tu z obywatelskiego, polskiego obowiązku. Będą nam wmawiali, że to nostalgia za utraconą władzą. My nie liczymy na żadne profity, korzyści, stanowiska. Jesteśmy tutaj, bo chcemy walczyć o polską wolność, demokrację, o prawo do dobrego funkcjonowania w UE. – podkreślił Komorowski

Po przemówieniach marsz ruszył. Tym razem kierował się on na plac Piłsudskiego. Po drodze liderzy manifestacji, na czele z politykami Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży. Przy rondzie de Gaulle’a do manifestacji przyłączyli się także uczestnicy odbywającej się także w sobotę Parady Schumanna. Na czele marszu jechał otwarty autbus piętrowy, z którego przemawiali między innymi Andrzej Halicki oraz Monika Wielichowska, posłowie PO.

Po tym jak liderzy dotarli na plac Piłsudskiego, ponownie miały miejsce przemówienia. Grzegorz Schetyna podkreślił, że była to największa manifestacja w III RP. – To największa demonstracja w wolnej Polsce, jest nas ćwierć miliona. Kończy się dzisiejszy marsz, ale wszystko jest przed nami. To będzie długi marsz, który doprowadzi nas do wolnej Polski i wolnych wyborów, w których pokonamy państwo PiS – mówił lider PO.

Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej zapowiedział, że wszystkie siły opozycyjne mogą stworzyć koalicję, by wygrać z „podłą zmianą”. – Jesteśmy w stanie stworzyć wspólną koalicję. Z KOD-em, z PO, z lewicą, z PSL-em. Po to, żeby wygrać z tą podłą zmianą! Są rzeczy, które nas dzielą, ale wyzwania są naprawdę historyczne – przekonywał Petru.

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL krytykował dzielenie Polaków przez Prawo i Sprawiedliwość. – Nikt nie ma prawa mówić, że naród to tylko ci, którzy głosowali na jedną partię. Nikt nie ma prawa mówić, że nie mamy prawa do wspólnej historii. Nikt nam nie odbierze patriotyzmu – przekonywał lider ludowców.

Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej przypominała, że Polacy zgodnie wypowiedzieli się za członkostwem w Unii Europejskiej – W referendum akcesyjnym decydowaliśmy, jakiej Polski chcemy. Czy chcemy Polski otwartej, wolnej, demokratycznej, wolnej od korupcji, od kolesiostwa, Polski szczęśliwej, godnej, przyjaznej? Nie chcemy Polski Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbana. Nie wstępowaliśmy do UE pełnej ksenofobii, uprzedzeń, pogardy i nienawiści – przekonywała.

– Wielka energia i aktywność tysięcy warszawiaków i Polaków, którzy przyjechali z całego kraju oraz ważne słowa i zapowiedzi na temat wielkiej, wspólnej koalicji wyborczej, która zatrzyma ten huragan, który od pół roku się przetacza przez Polskę – powiedział „Polityce Warszawskiej” poseł PO Michał Szczerba, spytany o wrażenia już po manifestacji. – Musimy współpracować, bo ta demonstracja pokazała, że tego oczekują Polacy. Jedność jest koniecznością, każdy z liderów zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli chcemy odsunąć PiS od władzy, to musimy współpracować – mówił poseł.

Po przemówieniach na scenie pojawił się zespół Big Cyc,  który zagrał koncert dla zgromadzonych uczestników manifestacji.

Marsz był bardzo liczny, według informacji ratusza mogło wziąć w nim udział nawet 200 tysięcy osób. Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy napisał na Twitterze: „Marsz opozycji dotarł na Plac Piłsudskiego liczba uczestników wzrosła do 240.000” Jak mówili organizatorzy, w momencie gdy czoło docierało na plac Piłsudskiego, ludzie wciąż byli na placu na Rozdrożu.  Tymczasem policja, cytowana przez PAP mówi o jedynie 30 tysiącach uczestników. Jóźwiak odniósł się do tych informacji:

***

Marsz na pewno jest wielkim sukcesem sił opozycyjnych, zgromadzenie tak dużej liczby uczestników robi wrażenie. Chciałem jednak krótko skomentować dwie z pozoru drobne sprawy.

Po pierwsze, bardzo dziwną i denerwującą (przynajmniej autora) manierą wielu polityków jest stawianie znaku równości pomiędzy Unią Europejską a Europą. Manifestacja byłą pod hasłem „jesteśmy i będziemy w Europie”. Polska, o ile nie zniknie całkowicie z mapy, lub nie dojdzie do zmian tektonicznych, zawsze będzie na kontynencie europejskim. Czy Szwajcaria, Serbia, Norwegia, Ukraina czy Czarnogóra nie leżą w Europie? Nie są przecież członkami UE.

Druga sprawa to kwestia hymnu państwowego. Dobrze, że jest on śpiewany, chwała za wszystkie cztery zwrotki. Ale przede wszystkim, w pierwszej jest wers „Kiedy my żyjemy”, a nie „póki”. Drugi błąd, który kolejny raz można usłyszeć na manifestacjach KOD to tekst czwartej zwrotki – osoba intonująca myli kolejność słów. Przypomnijmy, ta zwrotka brzmi tak:

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Skoro już śpiewany jest hymn, to warto by znać jego słowa…

I na koniec ciekawostka:

Andrzej Hadacz, słynny "obrońca krzyża" i... Ewa Kopacz, była premier

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcia Polityka Warszawska

Źródła: własne oraz 300polityka.pl, pap.pl

Zobacz także:

SLD i OPZZ w pochodzie 1 maja

Manifestacja w obronie ładu konstytucyjnego

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...