Mistrzostwo na stulecie - Legia w podwójnej koronie

Adam Kielar    2016-05-16 12:58:01

W niedzielę warszawska Legia zdobyła mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Tytuł piłkarze przypieczętowali zwycięstwem nad Pogonią Szczecin. Po meczu kibice stołecznej drużyny udali się na Starówkę, by wspólnie świętować upragnione mistrzostwo, zdobyte na stulcie klubu.

Legia miała przed tym spotkaniem tyle samo punktów co drugi Piast Gliwice. Potrzebowała więc wygrać, lub też liczyć na to, że drużyna ze Śląska sama pogubi punkty w meczu z Zagłębiem Lubin, co się w praktyce wydarzyło – Zagłębie pokonało Piasta. Legioniści postanowili jednak nie oglądać się na inne wyniki (mecze były rozgrywane o tej samej porze) i zwyciężyli 3 do zera, po bramkach Tomasza Jodłowca, Nemanji Nikolicia oraz Kaspera Hamalainena. Na „Żylecie” (trybunie gromadzącej najwierniejszych i najbardziej fanatycznych sympatyków Legii) kibice zaprezentowali oprawę – transparent „Przyjdź Królestwo Twoje” w asyście wielu flag na kijach, konfetti oraz materiałów pirotechnicznych.

Żr. YouTube Legionisci.com

Dym nad tą trybuną unosił się jeszcze kilkukrotnie, między innymi po każdej z bramek, a także na początku drugiej połowy spotkania, kiedy zadymienie spowodowane odpaleniem świec dymnych było tak silne, że sędzia musiał przerwać zawody na 10 minut. W tym samym momencie grupa kibiców także race na dachu stadionu przy Łazienkowskiej 3.

Żr. YouTube Legionisci.com

Po meczu miała miejsce ceremonia dekoracji Mistrzów Polski. Kibice bardzo chcieli być jak najbliżej piłkarzy, jednak wejście fanów na murawę miało nastąpić dopiero po ceremonii. Wielu kibiców (co ciekawe, w ogromnej większości z innych sektorów niż „Żyleta”) jednak nie posłuchało spikerów proszących o niewbieganie na płytę boiska przed czasem. Musiała interweniować ochrona oraz przedstawiciele kibiców, którzy starali się tonować nastroje i umożliwić przeprowadzenie ceremonii. Wreszcie nadszedł ten moment i płyta Stadionu Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego została zalana morzem kibiców.

Ale nie płyta boiska była w niedzielę głównym celem legionistów. Legia zgłosiła już wcześniej możliwość przemarszu 46 tysięcy osób spod stadionu aż na pl. Zamkowy. Trasa wiodła ulicami Łazienkowską, Rozbrat, Książęcą, Nowym Światem oraz Krakowskim Przedmieściem. Tłumy kibiców ruszyły na Starówkę, by świętować upragniony tytuł razem z piłkarzami, którzy przyjechali pod „Zygmunta” na otwartym piętrowym autobusie. W czasie przemarszu niemal non-stop płonęły race, strzelały petardy i słychać było kibicowskie przyśpiewki. Apogeum oczywiście miało miejsce w momencie wjazdu piłkarzy trenera Stanisława Czerczesowa na pl. Zamkowy.

***

Mimo, że mistrzostwo zostało zdobyte w niedzielę, to jeszcze długo po meczu słychać było świętujących kibiców. Wydaje się, że organizowanie ostatnich meczów w sezonie o godzinie 18 jest lekką przesadą. Wiadomo, że fakt, iż jest to niedziela i zazwyczaj trzeba następnego dnia wstać do pracy czy szkoły potrafi nieco tamować emocje i zapędy do świętowania. Tak późna pora spowodowała jednak, że przemarsz ruszył ok. 21, co nie wszystkim mieszkańcom budynków przy jego trasie mogło się podobać.

Dla kibica Legii był to ciężki sezon – niezły początek, zwłaszcza eliminacje do Ligi Europy, później jednak wyraźny spadek formy i kilka naprawdę słabych spotkań, fatalna postawa w europejskich pucharach, duża strata do gliwickiego Piasta – to tylko kilka zdarzeń, które mogły podnosić ciśnienie. Zmiana trenera na Stanisława Czerczesowa okazała się sukcesem, choć trzeba też pamiętać o bardzo udanych zimowych transferach. Udało się dogonić Piasta, wygrać puchar Polski i zdobyć tytuł mistrza. Oby tylko w przyszłym sezonie wreszcie „Ligi Mistrzów przyszedł czas”.

Zdjęcia: Adam Kielar/Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...