Michał Michałowski: Kolejna wyspa biurowców

Polityka Warszawska    2016-05-19 08:52:50

Po nieudanym eksperymencie na Służewcu, gdzie powstało zagłębie biurowców bez infrastruktury i ładu, szykuje nam się kolejny. Tym razem bliżej centrum, bo przy ulicy Towarowej i Kasprzaka - pisze w swoim tekście blogowym Michał Michałowski, działacz Warszawskiego Forum Samorządowego.

Służewiec to rejon Warszawy z jedną z największych powierzchni biurowych liczoną już w ponad milionie metrów kwadratowych. Jest to największe tego typu skupisko w Polsce. Problem w tym, że ta okolica nie została przygotowana na olbrzymie natężenie ruchu. Około 80 tys. ludzi dojeżdżających codziennie do pracy, nie dysponuje ani metrem, ani też odpowiednią trasą szybkiego ruchu. Wąskie ulice bardzo się korkują, a tramwaje w godzinach szczytu są tak przepełnione, że nie można się do nich dostać. Te wszystkie mankamenty sprawiają, że ludzie nie chcą pracować w firmach, które mają tu siedzibę. Miejsce doczekało się też swojej potocznej nazwy - Mordor na Domaniewskiej.

Wady "mordoru" zaczęły w końcu dostrzegać firmy, które mają tu siedzibę. Według jednego z prezesów firm, praca w tej okolicy to synonim obciachu - myślimy nad zmianą miejsca siedziby głównie ze względu na komfort pracowników, ale także ze względów prestiżowych i wizerunkowych. Praca na Służewcu niestety potocznie zaczęła się kojarzyć z pracą w obozie, a pracownicy się skarżą, że doczekali się obraźliwego określenia - orki.

Jednak pomimo nieudanego eksperymentu na Służewcu, mamy kolejny, tym razem przy rondzie Daszyńskiego. Tylko w czterech narożnikach wokół ronda Daszyńskiego powstają  lub już istnieją biurowce o powierzchni 430 tys. m kw. Dla porównania, to więcej powierzchni biurowej niż ma miasto Łódź. Dodatkowo, wyliczenie to nie obejmuje terenów przy ulicy Towarowej, gdzie obecnie mieści się centrum handlowe Jupiter i terenów Zakładów Graficznych "Dom Słowa Polskiego", kupionych przez Griffin Real Estate.

Rondo Daszyńskiego za kilka lat stanie się więc największym skupiskiem biurowców w Warszawie. Według Macieja Kłosa z International Business Advisors, firmy zajmującej się doradztwem inwestycyjnym m.in. dla branży deweloperskiej, nie jest to idealne przemyślane zagospodarowanie terenu. – Okolice ronda Daszyńskiego są bardzo intensywnie urbanizowane, jednak widzę kilka wad tego projektu. Okolica nie jest do końca przystosowana do przyjęcia takiego napływu pracowników. Co prawda jest metro i tramwaje, ale brak transportu kolejowego. Bardziej naturalnym punktem w Warszawie do realizacji tak śmiałych pomysłów jest centrum Warszawy, plac defilad, czy śródmieście południowe. Również istotny jest brak tkanki miejskiej, którą mamy w centrum. Nie ma kin, teatrów i restauracji. Po godzinach pracy to będzie miasto duchów jak na Domaniewskiej.

Brak miejscowych planów

Kolejna wyspa biurowców to głównie efekt braku spójnego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Wiele inwestycji realizowanych jest na podstawie warunków zabudowy, które są określane dla każdej inwestycji osobno, bez jasnych kryteriów. Według niektórych może to prowadzić do niejasności w określaniu parametrów - zbyt duża swoboda urzędników do wydawania i podejmowania tak poważnych decyzji może prowadzić do nieprawidłowości, a także stawia urzędników przed grzechem pokusy – zaznacza Filip Elżanowski, doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW i dodaje. – Brak planów miejscowych to olbrzymi problem Warszawy. Warunki zabudowy są wydawane chaotycznie i nie pasują do spójnej wizji architektury miasta. Jednak urzędnicy miejscy nie spieszą się z uchwalaniem miejscowych planów. W śródmieściu dokument obejmuje  praktycznie tylko plac Defilad.

Michał Michałowski Student informatyki na Wojskowej Akademii Technicznej, zawodowo zajmujący się informatyką oraz PR, związany z grupami działającymi na rzecz ochrony środowiska, energetyki odnawialnej oraz praw zwierząt. Członek Warszawskiego Forum Samorządowego.

                                                                               ***

Treści zamieszczone we wpisach blogowych są odzwierciedleniem opinii autora i nie przedstawiają poglądów redakcji "Polityki Warszawskiej".

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...