5 czerwca wybory do Rad Osiedli na Śródmieściu

Adam Kielar    2016-06-03 17:06:13

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Śródmieścia wybiorą członków dziewięciu Rad Osiedli w swojej dzielnicy. W każdym z nich udało się znaleźć wystarczającą liczbę kandydatów, by Rady mogły powstać. Lokale będą otwarte między godziną 11 a 19.

Władze Dzielnicy zachęcają do wzięcia udziału w głosowaniu. –  Zachęcam gorąco wszystkich do udziału w nadchodzących wyborach – apeluje do mieszkańców Śródmieścia burmistrz Piotr Kazimierczak. –  Pamiętajmy, że kto nie głosuje, ten nie bierze udziału w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a także sam pozbawia się wpływu na kształtowanie priorytetów swojego samorządu oraz na przyszłość własnego miasta, dzielnicy, osiedla. – mówi. Frekwencja w wyborach do Rad Dzielnic jest niewielka. Szerzej opisywaliśmy między innymi wybory w 2014 roku na Pradze Południe. Do urn poszło wówczas… 1.35 procent uprawnionych. – Wybory do Rad Osiedli cieszą się zazwyczaj mniejszą popularnością od innych wyborów – parlamentarnych i samorządowych, a są przecież równie ważnym elementem naszej demokracji i mają duże znaczenie dla lokalnej społeczności – mówił burmistrz.

Rola Rad Osiedli nie jest zbyt duża, może ona podejmować tylko uchwały, które ponadto nie są w żaden sposób wiążące dla Rad Dzielnic. Do przyjęcia uchwał wymagane jest kworum, które nie zawsze da się uzyskać, przez co niejednokrotnie sesje nie kończą się żadnym postanowieniem. Rady otrzymują lokale od władz dzielnicy, jednak często muszą je dzielić z innymi organizacjami, a ponadto wyposażać za pieniądze jej członków. – Wsparcie ze strony dzielnicy jest niewielkie, stronę internetową musieliśmy założyć z własnych środków – powiedział „PW” Ryszard Krzysztofowicz, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Muranów.

Innym problemem, z jakim wielokrotnie borykały się Rady Osiedli jest fakt, iż ciężko znaleźć odpowiednią liczbę osób zainteresowanych. Tym razem się udało, choć w do Rady Osiedla Staromiejskiego nie będą konieczne wybory, gdyż startować będzie dokładnie 15 osób, czyli tyle, ile liczy rada. Problemem jest także niska aktywność radnych. Krzysztofowicz zwraca uwagę że, z racji tego, iż jest to praca społeczna, to wiele osób szybko traci zapał, gdyż musi poświęcać swój prywatny czas. Krytykuje on też podejście władz dzielnicy do Rad Osiedli. – Mogłyby być one bardziej aktywny, gdyby dzielnica wykazała aktywność. Nie widać chęci współpracy – mówi Krzysztofowicz. Dodaje, że dotyczy to zarówno poprzednich, jak i obecnych władz Śródmieścia.

Mateusz Dallali, rzecznik Dzielnicy Śródmieście, mówi „Polityce Warszawskiej”, że taka krytyka jest bezzasadna. – Urząd Dzielnicy na swój własny koszt (czyli de facto na koszt podatników) sfinansował szeroko zakrojoną kampanię informacyjną dot. wyborów do Rad Osiedli: wydrukowano i rozkolportowano prawie 76.000 ulotek (m. in. przy pomocy Poczty Polskiej) – powiedział rzecznik. Dodał też, że wydrukowano prawie 1300 plakatów, które rozlepiono „we wszystkich nieruchomościach stanowiących 100% własność m. st. Warszawy lub w takich, w których m. st. posiada udziały”. Rzecznik Śródmieścia dodaje, iż dzielnica dobrze ocenia współpracę Radami Osiedli. – Urząd Dzielnicy bardzo dobrze ocenia upływającą kadencję Rad Osiedli. Liczy również na merytoryczną i owocną współpracę z nowo wybranymi Radami – powiedział Dallali.

Głosować w wyborach będzie można w następujących lokalizacjach. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 11-19:

OKW I – Lokal Rady Osiedla Muranów, ul. Nowolipie 9/11

OKW II – tu wybory nie będą konieczne, gdyż zgłosiło się dokładnie 15 kandydatów

OKW III – Gimnazjum Nr 42, ul. Twarda 8/12

OKW IV – Urząd Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43

OKW V – Zespól Szkolno-Przedszkolny Nr 8, ul. Kruczkowskiego 12B

OKW VI – Urząd Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43

OKW VII – Urząd Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43

OKW VIII – Szkoła Podstawowa Nr 29, ul. Fabryczna 19

OKW IX – Gimnazjum Nr 36, ul. Polna 7

Zdjęcie: um.warszawa.pl

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Warszawskie Miejsca aktywności lokalnej

Rady osiedli na Pradze Południe wybrane

Rady Osiedli: oddajmy głos mieszkańcom

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...