KOD świętuje 4 czerwca

Adam Kielar    2016-06-04 20:02:12

Kolejna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji miała miejsce w sobotnie popołudnie. Uczestnicy upamiętnili rocznicę wyborów w do Sejmu Kontraktowego. Na czele szli między innymi Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Tym razem trasa wiodła inaczej niż podczas ostatnich marszów. Uczestnicy zebrali się na placu Bankowym. Początek zgromadzenia zaplanowano na godzinę 16. Finał Marszu miał miejsce na placu Konstytucji. Odczytano między innymi list byłych prezydentów i minstrów spraw zagranicznych. – Z niepokojem obserwujemy dziś, jak Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły. Uwierzmy, że i dzisiaj, tak jak wtedy – wszystko zależy od nas" – napisali b. prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, b. premier i b. minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, b. ministrowie spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski oraz  między innymi działacze solidarnościowej opozycji Grażyna Staniszewska, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Jerzy Stępień - b. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W czasie marszu uczestnicy wznosili okrzyki znane już z poprzednich manifestacji KOD, takie jak "Wolność, Równość, Demokracja".

Na czele wśród liderów Marszu szli byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski (z małżonką), Mateusz Kijowski, Ryszard Petru, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Ewa Kopacz, Henryka Krzywonos czy Barbara Nowacka. Zauważyć też można było Adama Michnika, prof. Jana Hartmana i Jana-Vincenta Rostowskiego. Widoczne były biało-czerwone flagi, transparenty z antyrządowymi hasłami oraz emblematy partyjne (głównie .Nowoczesnej). Mimo obecności wielu polityków Platformy Obywatelskiej, symbole tej partii nie rzucały się w oczy tak jak choćby na poprzednim Marszu.

Na placu Konstytucji miały miejsce kolejne przemówienia.Mateusz Kijowski powiedział, że wolności trzeba pilnować. - Przyszliśmy pokazać jak ważna jest dla nas wolność. Brońmy jej i cieszmy się nią bo to nasz największy skarb! - mowił ider KOD-u. Po nim na scenie pojawili się byli prezydenci. Bronisław Komorowski przypomniał, że w czasach PRL jego też władza obrażała. - Pamiętam jak byłem "ekstremą i warchołem" w czasach komunistycznych. Dziś jesteśmy piękną rebelią - mówił poprzedni prezydent. Odniósł się też do całego procesu transformacji. - Pamiętany ból różnych trudnych zmian, ale dziś Polska jest lepsza! Chcemy wolnej Polski bo my o nią walczyliśmy. Wolność jest piękna!- przekonywał Komorowski.

Aleksander Kwaśniewski cieszył się z obecności zarówno Polskich, jak i unijnych flag. - Flagi Polski i UE pasują do siebie idealnie - mówił były prezydent. - 4 czerwca Wielki sukces odniosła wolna, demokratyczna Polska. Były prezydent wezwał do  upamiętnienia ważnych postaci III RP. - Pomyślmy dziś o Tadeuszu Mazowieckim, Bronisławie Geremku, Jacku Kuroniu czy Józefie Oleksym - wzywał Kwaśniewski.

Władysław Frasyniuk przypomniał o roli Polski w zmianach w całej Europie.- 4 czerwca to piękna data - Polska przyniosła wolność naszym sąsiadom - były polityk Unii Wolności. W jego opinii tego dnia upamiętnić trzeba wszystkich, którzy walczyli o wolność. - To także święto żołnierzy AK, żołnierzy wyklętych, ofiar stanu wojennego i wszystkich którzy przelali krew za wolność - przekonywał Frasyniuk.

Jak zwykle pojawiły się rozbieżności w szacowanej liczbie uczestników manifestacji. Ratusz podaje, że marsz liczył ok 50 tysięcy osób, natomiast policja mówi o 10 tysiącach.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...