#OdnowaBemowa – nowe władze dzielnicy

Adam Kielar    2016-06-18 00:20:06

W piątkowy wieczór Rada Dzielnicy wybrała nowy zarząd Bemowa. Na jego czele stanie dotychczasowy radny Warszawy, Michał Grodzki z Prawa i Sprawiedliwości, Wybór władz był możliwy dzięki porozumieniu radnych z klubów PiS, Platformy Obywatelskiej oraz Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej.

O tym ,że dojdzie do zmiany władzy w dzielnicy wiadomo było już od jakiegoś czasu. Były burmistrz i przewodniczący Rady Bemowa, Jarosław Dąbrowski napisał już 30 maja, że odchodzi ze stanowiska Przewodniczącego Rady Dzielnicy, gdyż uformowała się koalicja PO i PiS.

Jak się okazało, były burmistrz miał rację. Dzięki porozumieniu radnych Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej, na piątkowej sesji powołano nowy zarząd Bemowa.

W pierwszej kolejności powołano nowego wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy. Wakat po Jarosławie Dąbrowskim na stanowisku przewodniczącego już wcześniej zajął Marek Cackowski (PiS), niezbędne było jednak powołanie nowego zastępcy. Został nim Adam Niedziałek z tej samej partii. Na sali byli obecni wszyscy przedstawiciele klubów PO, PiS oraz BWS (formalnie niezależni), natomiast będące w nowym układzie w opozycji kluby Dla Bemowa oraz Wybieram Bemowo wydelegowały tylko po jednej osobie na sesję – Łukasza Lorenotwicza (Dla Bemowa) oraz Martę Sylwestrzak (Wybieram Bemowo). Oboje, mimo swej obecności na sali odmówili udziału w głosowaniach.

Dawny zarząd rezygnuje, kandydatem Michał Grodzki

Dotychczasowy burmistrz Marek Lipiński (powołany w marcu) złożył rezygnację, co wiązało się także z dymisją jego zastępców, Grzegorza Kucy oraz Janiny Miszewskiej. Lipiński podziękował swoim współpracownikom, którzy nieraz musieli znosić mocne ataki. – Było ciężko, nieraz oczerniano nas. Staraliśmy się działać jak najlepiej – mówił. Grzeogrz Kuca podziękował w pierwszej kolejności zwykłym pracownikom urzędu dzielnicy, z którymi na co dzień współpracował „w terenie”. Po potwierdzeniu odwołania zarządu w głosowaniu, radny Marcin Wierzchowski, przewodniczący klubu PiS zaproponował, by nowy zarząd liczył 5 osób, co rada także zatwierdziła.

Ten sam radny zaproponował także jedyną kandydaturę na stanowisko burmistrza – miejskiego radnego PiS, Michała Grodzkiego. Kandydat powiedział w swoistej autoprezentacji, ze jest to dla niego nietypowa sytuacja. – To dość niecodzienna dla mnie sytuacja, gdyż do tej pory służyłem mieszkańcom jako radny – mówił. Zapowiedział też, że głos mieszkańców i radnych będzie dla niego bardzo ważny. – Chciałbym słuchać podpowiedzi mieszkańców Bemowa ale i całej Warszawy, jak również radnych – powiedział Grodzki. Hasłem przewodnim kandydata, którego używał także na Twitterze jest hashtag #OdnowaBemowa.

Radna Sylwestrzak zapowiedziała, że nie weźmie udziału w głosowaniu. – Nie będziemy głosować, protestujemy przeciwko koalicji PO-PiS. Jesteśmy świadkami hipokryzji – mówiła. Jej zdaniem porozumienie PO-PiS-BWS wcale nie jest „ponad podziałami”. – Gdyby tak było, wszyscy razem byśmy rozmawiali – przekonywała.

Radny Lorentowicz w długim wystąpieniu również zapowiedział niewzięcie udziału w wyborze burmistrza. – Nie będę brał udział w legitymizacji tej koalicji – ogłosił. Zaatakował też wszystkich uczestników porozumienia. – Żadna wola ludu was nie łączy, tylko ciągoty do władzy. Skoro burmistrz ma być z PiS to będziemy mieli miesięcznice? Co na to radni PO? – kpił. Zwrócił się także do radnych BWS. – Nikt z bezpartyjnych komitetów, kto poprze ten zarząd, nie może się dalej tak nazywać – uważa Lorentowicz. Skrytykował też samego radnego Grodzkiego, mówiąc, że jego kariera polityczna to same partyjne synekury. Pytał też, czy radny złożył już mandat oraz czy będzie pracował ”na dwa stołki” (Grodzki zajmował się przygotowaniami do szczytu NATO). Marcin Wierzchowski odniósł się do ostrej krytyki Lorentowicza, wskazując, czemu doszło do porozumienia. – Ludzie mieli dość waszej formy prowadzenia Rady Dzielnicy, wieszania portretu Putina na Ratuszu. Nie chcemy by tacy ludzie jak Pan rządzili Bemowem – grzmiał przewodniczący klubu PiS.

Kandydat na burmistrza odpowiedział na część pytań zawartych w wystąpieniu Lorentowicza. – Nie złożyłem jeszcze mandatu, ale jeśli zostanę wybrany muszę to zrobić i zrobię to – zapowiedział. Odniósł się też do zamiaru niegłosowania przez opozycyjnego radnego. – Cieszę się że radny Lorentowicz zadaje mi pytania, mimo, że nie zamierza wziąć udziału w głosowaniu – powiedział. Grodzki zapowiedział także, iż nie zamierza podejmować zakulisowych decyzji.

Po tych wystąpieniach (głos zabierała także radna BWS, Hanna Głowacka, która powiedziała, że nie życzy sobie, by dzielnicą rządzili aferzyści), przeprowadzono głosowanie. Michał Grodzki otrzymał wymagane 13 głosów za i został nowym burmistrzem dzielnicy.

Nowy-stary zarząd

Zaraz po wyborze, burmistrz-elekt zaproponował kandydatów na swoich zastępców. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami (podawanymi m. in. przez Gazetę Stołeczną), jednym z kandydatów był założyciel naszego portalu i jego pierwszy redaktor naczelny, niedawny kandydat z list PiS do Sejmu, dr Błażej Poboży. Dwaj kolejni kandydaci to… odwołani godzinę wcześniej Marek Lipiński oraz Grzegorz Kuca, ostatnim zaś był Stanisław Pawełczyk, związany z BWS. On także był już wiceburmistrzem w latach 2001-2006.

Poboży zapowiedział, że chce poprawić wizerunek dzielnicy oraz komunikację z mieszkańcami. – Do tej pory jednym z jej symboli był portret Hanny Gronkiewicz-Waltz obok Władimira Putina. Obraz dzielnicy musi nieść dobrą zmianę i odnowę Bemowa, o której mówił Michał Grodzki – powiedział kandydat. W jego opinii tzw. afera bemowska to największy skandal w historii stołecznego samorządu. Podkreślił także iż sam większość życia spędził na Bemowie, choć obecnie mieszka na Woli. – Ja jestem z Bemowa – zaznaczył Poboży.

Wystąpienia pozostałych kandydatów były krótsze i były zogniskowane wokół ich dotychczasowej działalności samorządowej. Nieco dłużej wypowiadał się Stanisław Pawełczyk, który oprócz swojego doświadczenia zawodowego, mówił także o swojej krótkiej karierze piłkarskiej w klubie Warszawianka, która została przerwana przez rozwiązanie sekcji futbolowej. Wszyscy kandydaci zostali wybrani na zastępców burmistrza Michała Grodzkiego i stanowią nowy zarząd Dzielnicy Bemowo.

Zdjęcia: Polityka Warszawska, główne: Twitter Michała Grodzkiego

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Aktywiści piszą w sprawie bemowskiego metra

Bemowo: jest nowy - stary zarząd

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...