NZS przeciwko Pomnikom Wdzięczności Armii Czerwonej oraz Gen. Berlinga

Adam Kielar    2016-06-29 17:49:49

Organizacja Uczelniana Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Warszawskim zwraca się do władz dzielnicy Praga-Południe o likwidację dwóch pomników – Wdzięczności Żołnierzom Armii Sowieckiej w Parku Skaryszewskim oraz Generała Zygmunta Berlinga pod Mostem Łazienkowskim. Ma to związek z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej, przyjętej przez parlament i podpisanej przez prezydenta.

Działacze NZS skierowali listy do Burmistrza Dzielnicy Tomasza Kucharskiego oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy Marcina Klusia. – (…) Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego pragnie wskazać Urzędowi Dzielnicy miejsce wymagające szczególnych działań w celu likwidacji ostatnich śladów radzieckiej dominacji w latach 1944-1989 – czytamy w liście. Studenci wskazują dwa miejsca – pierwszym z nich jest Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej w Parku Skaryszewskim. – Stolica państwa, które doznało tak wielu nieodwracalnych strat spowodowanych przez okupację nazistowską i komunistyczną, musi być wolna od pomników wzniesionych wbrew woli społeczeństwa. Zbrodniczy charakter obecności Armii Czerwonej na terytorium Polski naszym zdaniem powoduje, że miejscem adekwatnym dla obiektów sławiących zwycięstwo Związku Radzieckiego nad III Rzeszą jest placówka dydaktyczna, która ukazywałaby totalny ustrój obu reżimów – wskazują działacze NZS UW.

Podkreślają oni jednocześnie, że nie negują poświecenia „milionów bezimiennych żołnierzy ze wszystkich republik ZSRR”, którzy walczyli z hitlerowskim najeźdźcą. W opinii NZS, wydarzeniem, które wymaga upamiętnienia, jest Powstanie Styczniowe. – Uważamy, że Park Skaryszewski niezwykle zyskałby na atrakcyjności, gdyby w miejscu Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej udało się upamiętnić bohaterstwo powstańców styczniowych, którzy w Warszawie nie doczekali się jeszcze adekwatnego uczczenia na miarę wielkiego zrywu niepodległościowego – czytamy w liście.

Drugim pomnikiem, którego usunięcia chcą działacze NSZ jest ten przedstawiający Generała Zygmunta Berlinga, znajdujący się pod Mostem Łazienkowskim po stronie Saskiej Kępy przy Wale Miedzeszyńskim. Przypominają oni „zasługi” wojskowego. – Jako jedyny wyższy oficer Wojska Polskiego zgodził się na współpracę z Moskwą, tym samym dopuszczając się zdrady, jedynego wówczas, legalnego polskiego rządu w Londynie – piszą. Jak dodają, jest to także zdanie Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał komunikat zachęcający samorządy do likwidacji wszelkich form upamiętnienia tej postaci. Zamiast gen. Berlinga, działacze NZS proponują upamiętnienie wszystkich Polaków, którzy „na froncie wschodnim stracili życie w walkach z totalitarnymi okupantami”.

Pomnik gen. Berlinga, fot. Masti/wikimedia commons

Władze dzielnicy podkreślają, iż mają świadomość kontrowersji, jakie wzbudzają obydwa pomniki. – Dyskusja nad problemami poruszonymi w liście NZS OU UW toczy się od lat. Towarzyszy jej nieustannie atmosfera wielkich emocji a spór radykalnie dzieli zainteresowane grupy i środowiska – mówi „Polityce Warszawskiej” Jerzy Gierszewski, rzecznik Pragi-Południe. Zwrócił on też uwagę na fakt częstej dewastacji tych pomników. – Problem ten jest też problemem władz samorządowych dzielnicy choćby dlatego, że pomniki o których mowa w liście NZS są dewastowane i niszczone, nawet kilkanaście razy w roku. Koszt przywrócenia ich do pierwotnego wyglądu ponosi dzielnica – zaznaczył rzecznik.

Dzielnica Praga-Południe zamierza jednak podjąć pewne kroki w sprawie kontrowersyjnych pomników. – Niewątpliwie problem wymaga rozstrzygnięcia i także dlatego nosimy się z zamiarem zorganizowania na jesieni br. otwartej debaty o aktualnym znaczeniu obu pomników, ich roli i umiejscowienia w przestrzeni publicznej miasta. Debata odbędzie się przede wszystkim z udziałem środowisk kombatanckich oraz mieszkańców Pragi-Południe – zapowiada Gierszewski, dodając jednocześnie, że „jakiekolwiek decyzje nie leżą w gestii władz samorządowych dzielnicy”.

***

W tym roku minęło 27 lat od końca komunizmu w Polsce. Czas więc najwyższy, by takich pozostałości po poprzednim systemie po prostu się pozbyć. Ustawa dekomunizacyjna stwarza idealne warunki, by oczyścić przestrzeń publiczną z tego typu pomników i innych świadectw „bohaterstwa” Sowietów. Nie zamierzam negować poświęcenia wielu żołnierzy Armii Czerwonej, jak i żołnierzy Armii Wojska Polskiego, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami, ale to nie znaczy, że mamy upamiętniać i czcić zamianę 6-letniej okupacji nazistowskiej w 45-letnią komunistyczną.

Most Berlinga (dziś Łazienkowski) zdekomunizowano już w 1998 (choć dwie tablice z imieniem generała wisiały do pożaru w 2015…). Najwyższa pora pozbyć się pomnika, stojącego przy Wale Miedzeszyńskim. Pozostaje tylko pytanie, czemu nie zrobiono tego do tej pory…

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

zdjęcie główne: wikimedia commons/Adrian Grycuk

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...