Parking zamiast placu zabaw? Mieszkańcy powiedzieli „nie”. Skutecznie

Jan Kunert    2016-06-30 13:45:54

– Pomysł upadł. Nie ma tematu – mówił dyrektor jednej z żoliborskich spółdzielni, który chciał przenieść plac zabaw, a w jego miejsce postawić parking. To wynik konsultacji społecznych. Zdecydowana większość mieszkańców sprzeciwiła się pomysłowi.

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa Żoliborz III szukała miejsca, gdzie jeszcze na jej terenie można stworzyć parking. W tej dzielnicy kierowcy mają wyjątkowy problem ze znalezieniem miejsca do pozostawienia samochodu, a rozmowy o utworzeniu tu Płatnej Strefy Parkowania ciągną się od kilku lat.

Padło na miejsce, gdzie teraz stoi plac zabaw, przy ul Poli Gojawiczyńskiej, na tyłach Hali Marymonckiej. Teren dla dzieci władze spółdzielni chciały przenieść trochę dalej i zbudować parking na prawie trzydzieści aut. Cała operacja miała kosztować ok. 200 tys. zł. Pieniądze miały pochodzić z funduszu remontowego mieszkańców. Przygotowano wizualizację i zaplanowano konsultacje społeczne.

 

 

Radni: to nie rozwiąże problemu

Pytani przez nas radni i władze dzielnicy były bardzo sceptycznie nastawione do tego pomysłu. – Trzeba przede wszystkim zbadać, czy jest to zgodne z obowiązującym tam planem zagospodarowania przestrzennego, czy instalacje podziemne nie przeszkadzają - ocenił Grzegorz Hlebowicz, wiceburmistrz dzielnicy. W podobnym tonie mówiła Donata Rapacka (Żoliborz Demokratyczny). – Sady Żoliborskie to założenie całościowe. W ten sposób to miejsce się niszczy, a nie rozwiązuje problem - wskazała radna. Mieszkający w pobliżu radny Robert Rogala (PiS) również stwierdził, że jemu pomysł się nie podoba. – Ten plac zabaw jest potrzebny. Jest coraz więcej dzieci – skomentował. Łukasz Porębski ze stowarzyszenia „Miasto jest Nasze” rozumie problemy mieszkańców Żoliborza z parkowaniem, ale uważa, że nowy parking między blokami nie rozwiąże sprawy.

Mieszkańcy mówią gromkie „nie”

Na spotkanie z mieszkańcami przyszło kilkadziesiąt osób. Prawie wszycy stwierdzili, że nie chcą tam parkingu – Zainteresowani nie przyszli. Głos zabierali głównie ci, którzy nie mają samochodu – uważa Mirosław Mikielski, szef spółdzielni. Jak mówi „Polityce Warszawskiej” pomysł upadł. – Nie ma sensu iść pod prąd. Zwłaszcza, że chodzi o pieniądze mieszkańców – stwiedził, choć dodał, że jest pewien, że dostałby wszystkie uzgodnienia od żoliborskich urzędników.

Na Ochocie parking zamiast drzew

Na Żoliborzu udało się zatrzymać kontrowersyjną inwestycję. Na Ochocie tymczasem, władze dzielnicy już rozpoczęły budowę parkingu w Parku Szczęśliwickim na 34 auta. Pod topór pójdzie prawie 30 drzew. Inwestycja jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też urzędnicy skorzystali z tzw. specustawy drogowej, choć ta została uchwalona głównie z myślą o autostradach i ważnych arteriach, a nie osiedlowych uliczkach.


Fot. Jan Kunert, mat. spółdzielni

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...