Baśniowy ogródek

Jan Kunert    2016-07-04 17:15:13

Najpopularniejsza lodziarnia na Żoliborzu od dwóch lat stara się o zgodę na wystawienie ogródka. – W tym sezonie już na pewno nie zdążymy – mówi jej właściciel, Rajmund Kawalec. Dlaczego? Wszystko przez bałagan w dokumentach.

Lodziarnia „Ulica Baśniowa” mieści się przy pl. Grunwaldzkim już od ponad trzech lat. W swojej ofercie ma bogaty wybór deserów i lodów. Sprzedaje je również bez cukru, glutenu, laktozy, czy słodzone stewią. W ramach “kręcenie na życzenie” można obejrzeć, jak powstają w zabytkowej maszynie. W sezonie lodziarnia jest bardzo popularna, a kolejka wychodzi poza lokal. – Przychodzi tam dużo osób z Żoliborza Południowego. Mają stamtąd parę kroków. To jedyne takie miejsce na pl. Grunwaldzkim. Sama tam chodzę  – mówi „Polityce Warszawskiej” radna Donata Rapacka (Żoliborz Demokratyczny).

„My trawnik podlewamy. Oni - donoszą”

Stoliki są w środku oraz na chodniku wzdłuż lokalu. – Spółdzielnia nam pomaga, bo to na jej terenie – tłumaczy Kawalec. Jednak brakuje ogródka z prawdziwego zdarzenia, choć przed „Ulicą Baśniową” jest dużo miejsca.  – Nasi klienci często wynoszą krzesełka i leżaki na trawnik. Zarząd Dróg Miejskich wtedy zwraca nam uwagę  – mówi „Polityce Warszawskiej” właściciel. Dodaje, że w budynku jest jeden mieszkaniec, który pisze na lokal różne donosy. Przyjeżdża wtedy Straż Miejska i zwraca uwagę klientom, że depczą trawnik.

Dlatego przed wejściem do lokalu Kawalec powiesił kartkę, na której ostrzega klientów, że dopóki ogródka nie ma „rozkładanie udostępnionych koców, leżaków, krzesełek oraz stolików, może narazić na odpowiedzialność karną za naruszenie kodeksu wykroczeń (…). Informujemy także, że dotychczasowe interwencje Straży Miejskiej nie są jej inicjatywą, lecz zostały spowodowane zgłoszeniami od obywateli wyrażających w ten sposób swoją troskę o trawnik przed lodziarnią. Każdy dba o trawnik jak potrafi - my podlewamy, oni - donoszą.”

Bałagan w dokumentach

Lokal od ponad dwóch lat stara się o stworzenie ogródka. Do tej pory się nie udało. Wszystko przez nieuregulowany stan prawny działki, na której miałby się znaleźć. Kiedy Kawalec chciał postawić przed swoim lokalem stojak na rowery, przez przypadek okazało się, że ZDM nie jest wpisany w rejestrze gruntów jako właściciel. Powinien, ponieważ działka znajduje się w pasie drogowym. Kiedy uzupełniono wpis, było już za późno na złożenie odpowiedniego wniosku. – W istocie był problem z uregulowaniem formalnym stanu gruntu – potwierdza „Polityce Warszawskiej” Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM.

Wiceburmistrz: to nieoszlifowany diament

 – Nie chcę być niczyim adwokatem w tej sprawie – zastrzega zastępca burmistrza dzielnicy Grzegorz Hlebowicz. – To sprawa między dwoma, niezależnymi od dzielnicy podmiotami – dodaje. Ale mówi, też, że „Ulica Baśniowa” stała się „zaimprowizowanym, nieformalnym centrum lokalnym”, który generuje ogromne zainteresowanie.

Wskazuje, że dzielnica przymierza się do stworzenia przy pl. Grunwaldzkim oficjalnego Centrum Lokalnego. W pobliżu cukierni mają stanąć m.in. stylizowane na dawne karuzele.  – Wtedy klienci lodziarni będą tam sobie mogli przycupnąć - stwierdza. Jednak, jak mówi, stanie się to najwcześniej za dwa lata.

Rzecznik ZDM mówi, że problem został już rozwiązany.  – Nie ma przeszkód formalnych by ogródek funkcjonował. ZDM może zadeklarować, że w przypadku złożenia takiego wniosku, rozpatrzy go na tej samej zasadzie jak wszystkie inne sprawy tego typu – zapewnia Pieńkos. – Przed następnym sezonem będę walczyć  – zapewnia właściciel „Ulicy Baśniowej".

Fot. Jan Kunert

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl | Twitter: @Jan_Kunert

Zobacz także:

Parking zamiast placu zabaw? Mieszkańcy powiedzieli „nie”. Skutecznie

NZS przeciwko Pomnikom Wdzięczności Armii Czerwonej oraz Gen. Berlinga

Autobus połączy Zieloną Białołękę oraz Tarchomin?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...