Szczyt NATO w Warszawie – wiele utrudnień

Polityka Warszawska    2016-07-05 07:25:53

Z racji odbywającego się w stolicy szczytu Państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), mieszkańców czeka wiele utrudnień – nie tylko komunikacyjnych. Dość powiedzieć, że w piątkowy wieczór nie zrelaksujemy na plaży na prawym brzegu. Oto z czym musimy się liczyć już od środowego wieczoru.

Zakazy parkowania

Już w środę, 6 lipca w wielu miejscach w stolicy pojawią się znaki zakazu zatrzymywania (B36)/ wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T24). Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników; będą obowiązywały także na ulicach poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań ulic. Ratusz informuje, że znaki zakazu staną m.in. w następujących miejscach: na ul. Wał Miedzeszyński, Jakubowskiej, Sokolej, J. Zamoyskiego; (Praga-Południe), pl. Teatralnym, w Alejach Jerozolimskich, na ul. Podwale, Boleść, Senatorskiej, Wierzbowej, R. Traugutta, Emilii Plater, M. Konopnickiej, B. Prusa, Śliskiej, Sosnowej, Nowogrodzkiej, Poznańskiej, Wspólnej, Hożej, T. Chałubińskiego, Kruczej, Królewskiej, Grzybowskiej (Śródmieście), na ul. Tarczyńskiej, Dalekiej, A. Krzyckiego, Raszyńskiej, Żwirki i Wigury (Ochota) oraz Wroniej, Łuckiej, Ciepłej, Grzybowskiej, al. Jana Pawła II (Wola).

Wyłączenia z ruchu

Na wielu ulicach nie tylko nie będzie można parkować, ale w ogóle na nie wjeżdżać. 7-9 lipca praktycznie cała okolica wokół PGE Stadionu Narodowego, duża część centrum i okolice Starego Miasta zostaną wyłączone z ruchu. Władze zamkną między innymi Aleje Jerozolimskie i most Józefa Poniatowskiego, rondo J. Waszyngtona, al. Zieleniecką, Wybrzeże Szczecińskie, J. Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewską, Senatorska, Podwale, Miodową, Emilii Plater i Poznańską. Piesi nie wejdą al. Zieleniecką, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Józefa Poniatowskiego. Plaża na wschodnim brzegu Wisły pod Mostem Poniatowskiego również będzie zamknięta. 8 lipca zamknięty zostanie Plac Zamkowy, natomiast na ul. Żwirki i Wigury, Grzybowskiej oraz poprzecznych do nich można się spodziewać poważnych utrudnień. Jak informuje Ratusz, sytuacja na stołecznych ulicach może się zmieniać dynamicznie. – Ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, przekazywane przez nas informacje w najbliższym czasie mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast w trakcie trwania samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic  - czytamy w informacji.

Komunikacja publiczna – poważne zmiany

Pierwsze autobusy i tramwaje zmienią trasy w czwartek, 7 lipca od ok. godz. 9.00 (etap I zmian). Największe zmiany obowiązywać będą od piątku, 8 lipca od ok. godz. 00.00 do soboty 9 lipca do godz. 24.00 (etap III). Autobusy kierowane będą objazdami. W relacji wschód-zachód będą dwa :

  • al. J. Waszyngtona – Saska – Zwycięzców – Wał Miedzeszyński – most Łazienkowski – al. Armii Ludowej,
  • Targowa – ks. J. Kłopotowskiego (powrót: S. Okrzei) – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza - Dobra (powrót: Tamka) - Tamka – L. Kruczkowskiego – Książęca – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie lub od ul. Tamka: Tamka – Kopernika – Świętokrzyska.

Natomiast w relacji północ-południe aż cztery:

  • Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Saska – al. J. Waszyngtona – Grenadierów (powrót: Międzyborska) – Grochowska – Targowa,
  • Czerniakowska – Solec – Wioślarska – Wybrzeże Kościuszkowskie – Wybrzeże Gdańskie,
  • Al. Niepodległości – T. Chałubińskiego – al. Jana Pawła II,
  • Waryńskiego – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Bankowy.

Tramwaje zaś będą kierowane na Trasę W-Z i Most Śląsko-Dąbrowski. Osoby, które będą chciały korzystać z pociągów (w tym II linii metra), muszą pamiętać, iż od 8 lipca od godz. 00.00 do 9 lipca do godz. 24.00, nie będzie funkcjonować stacja metra Stadion Narodowy oraz stacja kolejowa Warszawa Stadion. Pociągi będą przejeżdżać przez stacje bez zatrzymywania się.

Jest jednak dobra wiadomość. – W związku z przewidywanymi ograniczeniami w funkcjonowaniu transportu zbiorowego w Al. Jerozolimskich oraz w rejonie Stadionu PGE Narodowy od godz. 19.00 w dniu 7 lipca do godz. 24.00 w dniu 9 lipca na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia obowiązuje pełne wzajemne honorowanie biletów ZTM, Kolei Mazowieckich, PKP InterCity, Przewozów Regionalnych oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej, KM, PKP IC (tylko wagony 2 klasy bez pociągów „Pendolino”, wagonów sypialnych i wagonów z miejscami do leżenia), PR oraz ŁKA, z uwzględnieniem stosownych uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów – informują władze.

Wszelkie szczegóły związane ze szczytem NATO i organizacją ruchu i transportu znaleźć można na stronach Ratusza oraz Zarządu Transportu Miejskiego.

AK/um.warszawa.pl

Zdjęcia: um.warszawa.pl

Zobacz także:

Baśniowy ogródek

Parking zamiast placu zabaw? Mieszkańcy powiedzieli „nie”. Skutecznie

NZS przeciwko Pomnikom Wdzięczności Armii Czerwonej oraz Gen. Berlinga

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...