Komitet Obrony Demokracji upamiętnił Martina Luthera Kinga

Adam Kielar    2016-07-09 15:01:35

Rada Warszawy nadała skwerowi przy skrzyżowaniu ulic Pańskiej oraz Twardej imię Martina Luthera Kinga. Między innymi z tej okazji, Komitet Obrony Demokracji zorganizował w sobotnie południe manifestację. Stawiło się kilkaset osób. Nie zabrakło tradycyjnie krytyki pod adresem obecnej władzy.

Imię amerykańskiego pastora, symbolu walki o prawa czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych nadano skwerowi na ostatniej sesji Rady Warszawy, na wniosek Komitetu Obrony Demokracji. Na sobotnim zgromadzeniu dokonano symbolicznego odsłonięcia tablicy.

Jako pierwszy głos zabrał Mateusz Kijowski, lider Komitetu Oborny Demokracji. Mówił on o godności, która jest wartością niezbywalną. – Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych – cytował artykuł 30 Konstytucji RP . – Kto odbiera człowiekowi godność, gwałci jego człowieczeństwo – mówił lider KOD. – Stajemy w obronie godności i wolności, analogia jest daleka, nie można porównywać naszej opresji do tej, w której żyli kolorowi Amerykanie w latach 40. i 50. w Stanach Zjednoczonych, ale wartości, w obronie których występował Martin Luther King w swoim marszu na Waszyngton są u nas znowu zagrożone i musimy występować w ich obronie – przekonywał Kijowski. Lider KOD rano przed manifestacją mówił w TVN24, że na manifestację zaproszony został sam Barack Obama. – Wiemy, że pani prezydent miasta zaprosiła prezydenta Obamę, osobiście zaprosiliśmy Madeleine Albright, zapraszaliśmy również ambasadora USA w Polsce – mówił. Prezydenta USA jednak na manifestacji nie było.

Na scenie pojawił się także Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. On także przypomniał dziedzictwo Martina Luthera Kinga. Przypominał też, iż „wolność nie jest dana na Zasze” i musi ona być dla każdego. Odniósł się także w ten sposób do kwestii uchodźców, którzy zasługują na to, by mogli być wolni i godnie żyć. Wiceprezydent podkreślił, iż cieszy się, że skwer przy Pańskiej i Twardej nosi imię Kinga.

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”  w swoim wystąpieniu powiedział, że „Martin Luther King był z całą pewnością obywatelem gorszego sortu”,  i „miał marzenie, by nikt nigdy więcej nie nazywał nikogo obywatelem gorszego sortu”. – Za realizowanie tego marzenia zapłacił wysoką cenę. Zamordował go rasistowski zwolennik „nowej zmiany” – mówił Michnik. Dodał ,ze fakt, iż obecny dziś w Polsce Barack Obama odwołuje się do dziedzictwa czarnoskórego pastora, to „wielkie zwycięstwo Kinga”. Michnik odniósł się do coraz silniejszej pozycji ruchów nacjonalistycznych w Europie. – Ta brunatna fala, która zalewa nie tylko Polskę, ale inne kraje naszego kontynentu, jest jak ciężka choroba – trudna, ale uleczalna – mówił naczelny „GW”. Zacytował też wiersz Antoniego Słonimskiego „Dwie ojczyzny”.

W twojej ojczyźnie karki się zgina
Przed każdą władzą,
Dla zwyciężonych - wzgarda i ślina,
Gdy ich na rzeź prowadzą.

W twojej ojczyźnie, gdyś hołdy składał -
Przed obce trony.
W ojczyźnie mojej, jeśli kto padał,
To krwią zbroczony

W twojej ojczyźnie do obcych w wierze
Bóg się nie zniża.
Moja ojczyzna świat cały bierze
W ramiona krzyża.

W twojej ojczyźnie sławnych portrety -
Tom w etażerce.
W mojej ojczyźnie słowa poety
Oprawne w serce.

Chociaż ci sprzyja ten wieczór mglisty
I noc bezgwiezdna,
Jakże mnie wygnasz z ziemi ojczystej,
Jeśli jej nie znasz?

Nie wygnają nas z Polski, bo nie znają naszej ojczyzny – powiedział na koniec Michnik.

Między tymi wystąpieniami odczytywano fragmenty słynnego przemówienia Martina Luthera Kinga, a ponadto Anna Sarnicka, działaczka KOD oraz wokalistka odśpiewała kilka pieśni. Na koniec tradycyjnie odśpiewano hymn (i jak zwykle z błędnymi wersami czwartej zwrotki, aleprzynajmniej już bez „póki” w pierwszej”).

                                                                                 ***

OD AUTORA: Obserwując media społecznościowe już po samej manifestacji moją uwagę zwróciło zdjęcie, które szybko zdobywało Twittera:

fot. Twitter PikuśPL

Fotografia była masowo udostępniana przez wiele osób, jak również profile poważnych mediów – miedzy innymi przez Tygodnik „Do Rzeczy”, Telewizję Republika (w artykule) czy red. Naczelnego Super Expressu, Sławomira Jastrzębowskiego. Zastanawia mnie jedna rzecz. Dziennikarze tych mediów wielokrotnie  pokazywali rozmaite niedopowiedzenia czy wręcz manipulacje w innych gazetach, portalach czy telewizjach (żeby była jasność – słusznie!). Trochę dziwnie to wygląda, gdy sami posługują się podobną metodą. Skoro domagamy się uczciwości i rzetelności w mediach, to sami się nimi posługujmy.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

KOD świętuje 4 czerwca

"Jesteśmy i będziemy w Europie" - manifestacja opozycji

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...