Wyniki Budżetu Partycypacyjnego 2016 ogłoszone!

Adam Kielar    2016-07-12 22:47:57

We wtorkowy wieczór w Teatrze Powszechnym ogłoszone zostały wyniki głosowania na projekty w Budżecie Partycypacyjnym 2016. 128 406 mieszkańców Warszawy wybrało spośród 1 750 projektów te, które ich zdaniem były najbardziej potrzebne dla ich otoczenia.

Początkowo gala miała odbyć się w ogrodzie Teatru Powszechnego, jednak z uwagi na niepewną pogodę, uroczystość przeniesiono na Małą Scenę teatru. Ceremonię prowadzili Anna Petroff-Skiba z Centrum Komunikacji Społecznej ratusza oraz wiceprezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak.

Nieco statystyk

Zanim zaprezentowali oni wyniki z poszczególnych dzielnic, goście zgromadzeni w sali mogli zapoznać się ze statystykami dotyczącymi tegorocznej edycji Budżetu. – W tym roku głosowało 128 406 warszawiaków – zaznaczyła Petroff-Skiba. Jóźwiak podkreślił z kolei fakt, iż większość głosów została oddana przez Internet. – Ponad 122 tysięcy głosów zostało oddanych w ten sposób, nieco ponad 6 tysięcy w formie papierowej w kilkudziesięciu punktach wyborczych na terenie całego miasta – mówił wiceprezydent. Najwyższą frekwencję zanotowano na Żoliborzu (10 proc.), potem na Wilanowie (9,2 proc.) i Mokotowie (9 proc.) – Gratulacje dla najaktywniejszych trzech dzielnic – powiedział Jóźwiak. – Z kolej najmniej aktywne były Ochota (4,8 proc.), Bemowo (4,6 proc.) oraz Praga-Północ (3,5 proc.) – wyliczała Petroff-Skiba. Wiceprezydent Jóźwiak wyraził nadzieję, że w przyszłym roku te wyniki się poprawią.

W głosowaniu chętniej brały udział kobiety. – Mężczyźni muszą się poprawić – mówiła Petroff-Skiba. Najaktywniejszą grupy wiekowe, czyli te które najchętniej brały udział w głosowaniu w Budżecie Partycypacyjny mieszczą się w przedziale 25-44. Najdroższy projekt w budżecie to remont i przebudowa ścieżek w Parku Górczewska, który kosztował aż 814 861 złotych, natomiast najtańszy – budki dla ptaków w Starych Włochach – jedyne 850 zł. Najwięcej głosów wśród wygranych projektów zdobył projekt „Kolejne 50 drzew dla Ursynowa” – poparło go 3 068 osób.

fot. Fanpage Budżetu Partycypacyjego

Poszczególne dzielnice

Najwięcej projektów będzie realizowanych na Mokotowie – aż 82. W czołówce są też Praga Południe (75) oraz Bielany – 70. Najmniejsza liczba projektów wybrana została w Ursusie oraz Rembertowie – po 13. W sumie zrealizowanych zostanie 770 propozycji, które pochłoną ok. 58 milionów złotych. Prezentacja wyników w poszczególnych dzielnicach poprzedzona była krótkim nagraniem, w którym dziennikarz Mateusz Hładki opowiadał o jednym ze zwycięskich projektów z ubiegłorocznych edycji. Następnie prowadzący gale prezentowali wyniki, przedstawiając 2-3 projekty, które uzyskały najwięcej głosów (pełna lista byłą wyświetlana na ekranie).

Garść ciekawostek

Pełne wyniki głosowania na projekty znaleźć można na stronach Ratusza. Poniżej prezentujemy ciekawostki dotyczące niektórych dzielnic i projektów, które zwyciężyły. I tak na przykład w okręgu Radiowo, Wólka Węglowa, Placówka, Huta (Bielany) udało się wykorzystać budżet niemal do pełna – do dyspozycji mieszkańców było 200 tysięcy zł, a zwycięski projekt placu zabaw pochłonie 199 999 zł. W trzech okręgach na Wawrze (Las, Nadwiśle oraz Radość) udało się wykorzystać pełną pulę co do złotówki.

Jednym z popularniejszych tematów projektów, które wybierali mieszkańcy jest poprawa infrastruktury rowerowej – wytyczenie i budowa nowych ścieżek i kontrapasów czy też choćby ustawienie stojaków na rowery. Na duże wsparcie w całym mieście mogą także liczyć biblioteki – w wielu dzielnicach będzie sfinansowany zakup nowych książek, jak również audiobooków, e-booków oraz gier planszowych. Warszawiacy chcą też nowych drzew, miejskich źródełek wody czy koszy do sprzątania po psach. Stołeczne parki (zarówno duże, jak i małe) także mogą liczyć na wsparcie z budżetu partycypacyjnego.

Na Targówku postawnie pierwszy w Warszawie Park Biegacza, natomiast OSiR w Ursusie nie tylko zostanie wyremontowany, ale również wzbogaci się o boisko plażowe. O sukcesie mogą też mówić przeciwnicy wszechobecnych słupków przy ulicach – cześć z tych znajdujących się przy ul. Marszałkowskiej zostanie zastąpiona żywopłotami.

Gratulacje dla koordynatorów i tort partycypacyjny

Po prezentacji wyników z poszczególnych dzielnic, prowadzący gale zaprosili na środe Sali wszystkich koordynatorów dzielnicowych ds. budżetu partycypacyjnego oraz członków zespołów. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy. Jedną z wyróżnionych osób jest nasza była redaktor naczelna, Karolina Wiśniewska, która byłą członkinią zespołu na Ursynowie.

Po wręczeniu dyplomów na salę wjechał Tort Partycypacyjny (na głównym zdjęciu), przygotowany przez jedną z najsłynniejszych stołecznych cukierni. Prezydent Jóźwiak chętnie wydał porcje wszystkim zainteresowanym.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Komitet Obrony Demokracji upamiętnił Martina Luthera Kinga

Baśniowy ogródek

Parking zamiast placu zabaw? Mieszkańcy powiedzieli „nie”. Skutecznie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...