Premier Szydło: Apel Smoleński w rocznicę Powstania Warszawskiego to „piękna decyzja” ministra + [Komentarz Naczelnego]

Adam Kielar    2016-07-13 21:19:00

Zdaniem Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło, decyzja Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza o tym by w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej to „piękna decyzja”. Pomysł nie podoba się między innymi Radzie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Premier Szydło została spytana w środę na konferencji prasowej między innymi właśnie o tę kwestię. Jak powiedziała szefowa rządu, jest to „piękna decyzja”. – Minister Macierewicz podjął decyzję, ażeby apel smoleński przy każdych ważnych uroczystościach, przy apelach poległych, był odczytywany. Uważam, że to jest bardzo piękna decyzja, uhonorowująca tych, którzy na służbie dla ojczyzny ponieśli śmierć – uważa premier. Wyraziła także nadzieję iż pierwszego sierpnia „wszyscy będziemy zjednoczeni w upamiętnieniu bohaterów tamtych dni, oddamy cześć tym, którzy walczyli za Polskę, oddali swoje życie za to, żebyśmy dzisiaj my mogli się cieszyć wolnością”.

Z decyzją ministra Macierewicza nie zgadza się między innymi Rada Muzeum Powstania Warszawskiego. W uchwale z dnia 6 lipca tego roku, Rada wzywa do niezmieniania treści Apelu Poległych w 72 rocznicę Powstania Warszawskiego. Oto cała treść uchwały:

Fot. 1944.pl

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski mówi, że spotyka się z opiniami powstańców, którzy chcą pozostawienia apelu bez zmian. – Powstańcy rzeczywiście do nas też artykułują potrzebę tego, żeby było tak jak było. Powstańcom bardzo zależy na tym, by obchody powstania warszawskiego były ich takim dorocznym świętem – mówił. Jak dodaje, muzeum nie chce komentować sprawy. – I my nie komentujemy tego wydarzenia. Natomiast pracujemy nad tym, żeby to, czego chcą powstańcy w tych wydarzeniach, na które mamy wpływ, które organizujemy, rzeczywiście się ziściło – podkreśla dyrektor.

To nie pierwszy w Polsce spór o treść apelu poległych. Niedawno do podobnego doszło podczas obchodów rocznicy wydarzeń Poznania 56. Prezydent tego miasta, Jacek Jaśkowiak nie chciał by podczas oficjalnych uroczystości odczytano nazwiska ofiar katastrofy Smoleńskiej. Minister Macierewicz odparł wówczas, iż decyzja o przywoływaniu ofiar katastrofy smoleńskiej w każdym apelu pamięci została podjęta już w listopadzie 2015 roku. Władze Poznania zrezygnowały wówczas z wojskowej asysty podczas głównych obchodów.

                                                                                    ***

OD AUTORA: Po raz kolejny tak ważna uroczystość jak 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego może zostać zakłócona przez bieżące spory polityczne. Ponieważ osią konfliktu będzie problem katastrofy smoleńskiej, można się spodziewać gorących, emocjonalnych komentarzy, podsycających tylko atmosferę i nie prowadzących do niczego konstruktywnego. I tylko pozostaje pytanie – czy w tle tej całej „wojny polsko-polskiej” (nie lubię tego sformułowania…) jest jeszcze w ogóle pamięć o bohaterach i ofiarach takich wydarzeń jak Powstanie Warszawskie czy Poznań ‘56?

Przyznam szczerze, że nie rozumiem decyzji MON o włączeniu ofiar z dnia 10 kwietnia 2010 roku do Apeli Poległych podczas ważnych uroczystości, już nawet abstrahując od rozumienia samego słowa „poległy”, które według słownika języka polskiego znaczy osobę, która zginęła w walce (ew. została zabita). Zdaję sobie sprawę, że problem katastrofy smoleńskiej jest ważnym elementem programu politycznego PiS, jednak w moim przekonaniu są pewne miejsca i wydarzenia, gdzie umieszczanie odniesień do 10 kwietnia 2010 roku jest po prostu niepotrzebne i skutkuje jedynie podsycaniem konfliktu. Nie zakładam oczywiście, że taka jest intencja rządzących, jednak skutek jest dość jasny.

Co roku Powstanie Warszawskie upamiętniają setki tysięcy warszawiaków, niezależnie od ich poglądów, również na temat samego zrywu. Zatrzymujemy się o godzinie 17, gdy słyszymy syreny (o ile działają…), są także organizowane lokalne obchody w dzielnicach. To piękna tradycja naszego miasta i warto w tym miejscu zapytać, czy naprawdę potrzebujemy kolejnego konfliktu, który będzie się dział wokół daty 1 sierpnia?

Nie chodzi mi bynajmniej o to, by nie było sporu w polityce. Jest on rzeczą naturalną i potrzebną. Emocje także zawsze były obecne w dyskursie politycznym. Jednak dobrze by było, by takie dni jak 1 sierpnia zachęcały od zadumy i refleksji nad bohaterstwem walczących mieszkańców stolicy czy też może nad samą decyzją o podjęciu walki z niemieckim okupantem. Szkoda będzie po prostu czytać w Internecie wzajemne obrzucanie się błotem w stylu „Maciarewicz* to wariat” czy też „Targowica znów ujada”. Nie zwalczymy tego, ale niech takie dni jak rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będą od tego wolne.

Źr. Wawalove.pl/pap.pl/własne

Zdjęcie: Wikimedia Commons/Marcin Białek

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

*to akurat jeden z najbardziej denerwujących błędów, jakie można spotkać w Internecie. Rozumiem bycie krytycznym wobec szefa MON, ale mimo wszystko warto wiedzieć, jak poprawnie się pisze jego nazwisko…

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...