Apel Pamięci zamiast Apelu Poległych. Koniec kontrowersji? Niekoniecznie…

Adam Kielar    2016-07-25 16:55:23

W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli środowisk kombatanckich z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem w sprawie kontrowersji wokół treści apelu podczas obchodów Powstania Warszawskiego. Apel Poległych zastąpiono Apelem Pamięci. Tymczasem po południu Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała o dołączenie od apelu Władysława Bartoszewskiego.

Spotkanie organizowane przez MON odbyło się w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. – Spotkanie było przeprowadzone nie tylko dla przedstawienia wszystkim Polakom wspólnego stanowiska kombatantów i Ministerstwa Obrony Narodowej, ale także dla wyjaśnienia wszystkich problemów, jakie narosły w ostatnim czasie – mówił Antoni Macierewicz po spotkaniu. Minister podkreślił, że rozmowa pozwoliła wszystko wyjaśnić, a jednocześnie połączyła środowiska i sprawiła, że współpraca będzie możliwa w przyszłości.

Wśród osób wymienionych w uzgodnionej treści będzie między innymi Lech Kaczyński. – Wymieniając wszystkie osoby, wszystkich dowódców i wszystkie oddziały, oddając hołd wszystkim, którzy polegli, przywołujemy w stosownym miejscu także śp. Pana Prezydenta i tych, którzy tak wiele zrobili, by pamięć o Powstaniu Warszawskim przeszła do historii jako najważniejsza spuścizna narodowa, która będzie owocować na kolejne pokolenia dla narodu polskiego i będzie kształtować naszą narodową tożsamość – dodał Macierewicz. Oprócz byłego prezydenta, spośród ofiar katastrofy smoleńskiej w apelu wymieniony będzie były Prezydent na Uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, a także gen. Stanisław Komornicki ps. „Nałęcz” i płk. Zbigniew Dębski „Prawdzic”.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Leszek Żukowski ("Antek") wyjaśnił, na czym dokładnie ma polegać forma Apelu Pamięci. – Formuła Apelu Poległych została zastąpiona nazwą Apelu Pamięci. Są w nim wymienieni nie tylko ci którzy polegli, ale też ci dowódcy powstania, którzy zmarli śmiercią naturalną. Dodana jest też wąska grupa innych osób, takich jak ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – poinformował. Całą treść apelu można znaleźć na stronach MON.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: dodajmy Władysława Bartoszewskiego

Popołudniem Radio ZET poinformowało, że Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała o dołączenie do Apelu Pamięci Władysława Bartoszewskiego. Prezydent potwierdziła tę informację na Twitterze, zamieszczając skan pisma, skierowanego do Ministra Obrony Narodowej. – Po konsultacjach z ZPW (Związkiem Powstańców Warszawy – przyp. AK) i ŚZŻAK (Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej – przyp. AK) wystąpiłam do MON o dołączenie do Apelu Pamięci Powstańca Władysława Bartoszewskiego – napisała prezydent Warszawy. Oto cała treść:

Fot. Twitter: @hannagw

                                                                                       ***

Od autora: Nie chcę posądzać Pani Prezydent o złą wolę, ale czy nie można było wystosować tego apelu zanim doszło do spotkania kombatantów z ministrem Macierewiczem? W tym momencie wygląda to na chęć dalszego prowadzenia sporu (bezsensownego od samego jego początku). Kombatantom oraz ministrowi udało się wypracować sensowny kompromis i powinno się to uszanować, a nie otwierać kolejne sporne punkty. Już teraz w mediach społecznościowych widać przerzucanie się wyzwiskami i "argumentami" dotyczącymi zarówno Lecha Kaczyńskiego jak i Władysława Bartoszewskiego (choćby pod tweetem Pani Prezydent). Czy naprawdę potrzebujemy tego tuż przed rocznicą Powstania?

Zdjęcie: Polityka Warszawska

Źródła: mon.gov.pl, Twitter, Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Akcja „Upamiętniaj godnie”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...