Działacze lokatorscy chcą wyjaśnienia śmierci Jolanty Brzeskiej

Adam Kielar    2016-07-29 19:29:55

Mimo ulewnego deszczu, kilkadziesiąt osób związanych ze środowiskami lokatorskimi zebrało się w piątkowe popołudnie pod siedzibą Komendy Stołecznej Policji w Pałacu Mostowskich, by domagać się sprawiedliwości dla osób zamieszanych w śmierć Jolanty Brzeskiej, której spalone ciało odnaleziono w marcu 2011 w Lesie Kabackim.

Zgromadzenie rozpoczęło się chwilę po godzinie 16. Mimo, iż akurat wtedy przez centrum Warszawy przechodziła ulewa, pod Komendą Stołeczną Policji pojawiło się w kilkadziesiąt osób. – Po pięciu latach to zabójstwo jest wciąż niewyjaśnione. Chcemy wiedzieć, kto przyczynił się do zacierania śladów i dlaczego wciąż nie znamy sprawców – mówił Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, organizator manifestacji. Przemawiający przypomnieli okoliczności śmierci działaczki lokatorskiej oraz jak przebiegało śledztwo. Wanda Pradzioch z WSL brała udział w identyfikowaniu przedmiotów należących do Brzeskiej – W takich momentach spływa z człowieka krew. Było już wtedy wiadomo, że to nasza koleżanka, przyjaciółka, Jola. Ona była motorem naszym napędowym – mówiła. Dodała, że myślała, iż będzie jeszcze niezbędna identyfikacja ciała, jednak „nie było już co identyfikować”. – Jola była spalona prawie do połowy – podkreśliła. Początkową hipotezą było samobójstwo. – Wszyscy z uporem maniaka powtarzaliśmy, że to nie możliwe, gdyż Jola była „babą z jajami” – zaznaczyła Pradzioch. – Od tego momentu zaczęła się walka o wyjaśnienie tej sprawy, która trwa do dziś – powiedziała działaczka WSL.

Antoni Wiesztort z Kolektywu „Syrena” w ostrych słowach skrytykował postawę organów ścigania w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej. – Jak to jest możliwe, że w demokratycznym kraju, gdzie setki tysięcy ludzi chodzą w marszach Komitetu Obrony Demokracji przekonując, że jest tu czego bronić, pięć lat temu została zamordowana i spalona żywcem działaczka polityczna, działaczka na rzecz praw człowieka? – pytał. Przypomniał, że jeszcze za życia Brzeska była prześladowana przez tzw. czyścicieli kamienic, a policja nie reagowała. – Komenda na Malczewskiego nie wykorzystała żadnej okazji, by jej prześladowca Marek M. trafił za kratki, mimo, że na ich oczach razem z drabami ciął jej drzwi szlifierką kątową! – grzmiał aktywista. – Ta sama policja, która rozbija blokady eksmisji, nie ma odwagi zatrzymać trzech wariatów, którzy skorzystali potem na tym morderstwie – uważa Wiesztort. Skrytykował też działalność prokuratury.  Już w 2008 roku prokuratura otrzymała między innymi od Jolanty Brzeskiej zawiadomienie o istnieniu zorganizowanej grupy przestępczej, do której należał także Marek M., który dopiero niedawno otrzymał zarzuty. Dlaczego dopiero teraz? Wówczas prok. Maria Prasko umorzyła to śledztwo, za sprawą czego Jolanta Brzeska byłą nękana a jej mąż zmarł! – przypominał Wiesztort. Za skandal uważa też on fakt, iż początkowo znalezione ciało uważano za zwłoki młodej kobiety. – Jak to jest możliwe, że dorośli ludzie rozpoznali w jej zwłokach młodą kobietę? – pytał. (w momencie śmierci Brzeska miała 64 lata – przyp. AK).

Piotr Ciszewski odniósł się ponownie do hipotezy o samobójstwie. Jego zdaniem przez to stracono kilak pierwszych dni, które w takim przypadku są najważniejsze. – Policjanci, którzy zajmowali się tą sprawą, nie mieli w ogóle pojęcia o sprawach mieszkaniowych. Ciagle tylko szukali cieczy łatwopalnych w domu Brzeskiej, choć w Lesie Kabackim nie odnaleziono żadnego pojemnika – mówił. Ewa Andruszkiewcz, działaczka lokatorska przypomniała również, że w badaniu śladów brał udział pies, który zgubił trop na polach, w pół drogi od miejsca spalenia. – Wiosek jest prosty. Jola uciekała, a oni uderzyli ją w głowę poczym spalili – mówiła.

Piotr Ikonowicz, lider Ruchu oraz Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej skrytykował działanie policji w sprawach związanych z reprywatyzacją oraz czyścicielami kamienic. – Ja wielokrotnie dzwoniłem na policję, wskazując, że dochodzi od naruszania miru domowego przez właścicieli nieruchomości i czyścicieli kamienic. Słyszałem odpowiedź, że właściciel może wszystko – powiedział. Podał też inny przykład, kiedy to „bez tytułu wykonawczego, bez komornika, natomiast z ludźmi pozbawionymi szyi, znany lichwiarz pan Tubielewicz wchodziło mieszkania lokatorki, pewnej pielęgniarki”. – Zadzwoniłem wtedy do zastępcy komendanta policji na Żytniej na Woli, to usłyszałem wyjaśnienie: „chłopaki oszczędzają na kosztach komorniczych” – to bardzo wiele wyjaśnia – podkreślił lider KSS. Skrytykował także samą policję – Czasami bardzo trudno odróżnić bandytę i złodzieja od policjanta w Warszawie – uważa Ikonowicz. Dodał, że oczywiście nie wszyscy policjanci w Warszawie tak działają, ale przez działania „na górze” odium winy spada także na zwykłych funkcjonariuszy. Wezwał on (podobnie jak Antoni Wiesztort), by postarali się oczyścić swój mundur. Zgromadzeni kilkukrotnie krzyczeli miedzy innymi „policja broni, bogatych przed biednymi”. – Dla policji niejednokrotnie wszystkie prawa człowieka i lokatora są mniej ważne od prawa własności – przekonywał Ikonowicz. Jego zdaniem wersja z samobójstwem Brzeskiej jest nieprawdopodobna jeszcze z innego względu. – Tego mordu dokonali profesjonaliści. Nie użyli benzyny, która szybko się spala, ale oleju napędowego, który płonie znacznie dłużej i pozwala lepiej zatrzeć ślady, takie jak linie papilarne – przekonywał.

Marek Matczak z Partii Razem przyznał, że osobiście nie poznał Jolanty Brzeskiej. – Serce mi krwawi, jak dzisiaj słyszę, w jaki sposób prowadzone jest śledztwo. Jola Brzeska walczyła z dziką reprywatyzacją, tak jak my wszyscy – mówił do zgromadzonych. – Dzisiaj szlag mnie trafia, jak słyszę od Hanny Gronkiewicz-Waltz, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zamierza walczyć z dziką reprywatyzacją. Nie dajmy się oszukać! To Jolanta Brzeska z tym walczyła – podkreślił.

Zarzuty dla handlarza roszczeniami, wyrok TK ws. tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej

Wspomnianemu wcześniej handlarzowi roszczeniami Markowi M. postawiono zarzuty w sprawie próby wyłudzenia prawa do zarządzania budynkiem przy ulicy Targowej 66 na Pradze. Do sądu trafił już akt oskarżenia w tej sprawie. Handlarzowi roszczeń grozi nawet 8 lat więzienia. Zdaniem prokuratury, wprowadził on w błąd sąd, przekonując, iż jest on kuratorem Fani Ajzensztadt, której adresu nie można było znaleźć, choć w jednym z postępowań Marek M. przedstawił jej akt zgonu. Kobieta dziś miałaby 106 lat, a w rzeczywistości zmarła w latach 70 w Ameryce Południowej. Doniesienie w tej sprawie złożyli lokatorzy. – Powyższe okoliczności dały asumpt do przedstawienia Markowi M. zarzutu usiłowania wyłudzenia uprawnień do zarządzania nieruchomością jako kuratora osoby, co do której wiedział, że nie żyje, a jej spadkobiercy ubiegają się o stwierdzenie nabycia spadku – powiedział rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie Michał Dziekański

W środę zaś Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie ws. tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. – Przepisy zeszłorocznej ustawy o gruntach warszawskich, która ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r., są zgodne z konstytucją – orzekł TK. –  Ustawa o gruntach warszawskich zamyka bardzo długi okres niepewności co do stanu prawnego stołecznych nieruchomości, przywraca stan bezpieczeństwa prawnego – czytamy w uzasadnieniu. Troje sędziów złożyło zdania odrębne. Władze Warszawy wzywają Prezydenta RP Andrzeja Dudę do podpisania ustawy, wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zapowiedział w rozmowie z „Polityką Warszawską”, że Ratusz uzna wyrok.

Źródła: własne, warszawa.wyborcza.pl, TVN24.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Jóźwiak: uznamy orzeczenie TK w sprawie reprywatyzacji

Posłowie PiS chcą wznowienia śledztwa ws. Jolanty Brzeskiej

„Pierwsze Zgromadzenie Ludowe w historii tej rady”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...