SejmLog – portal społecznościowy o polityce

Adam Kielar    2016-08-02 18:12:09

Polityka w obecnych czasach nie może istnieć bez mediów społecznościowych. Politycy, publicyści, dziennikarze czy politolodzy, spędzają dużo czasu na Twitterze czy Facebooku, chcąc w ten sposób przekazać interesujące treści osobom ich śledzącym, lub też toczyć ciekawe dyskusje. Każdy z głównych portali społecznościowych ma jednak pewne ograniczenia, dlatego właśnie powstał pomysł na portal tylko o polityce – SejmLog.

Czym dokładnie ma być SejmLog? Oddajmy głos twórcom. – Uważamy przede wszystkim, że potrzebna jest nowa jakość w podejściu do polityki. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy interesują się polityką i są jednocześnie zmęczeni stylem jej uprawiania w Polsce. Działając oddolnie, chcielibyśmy zbudować serwis społecznościowy o polityce skupiający ludzi o różnych poglądach – będący miejscem konstruktywnej dyskusji, wymiany poglądów, czy też aktywnych kontaktów pomiędzy wyborcami i politykami. Jednym z filarów SejmLoga będzie również wysoki poziom publicystyki – pisze zespół twórców na stronie internetowej portalu.

Jednym z głównych twórców jest Damian Małecki. Do niedawna był on redaktorem fanpage’a oraz bloga Żelazna Logika. Teraz jednak skupia się on na projekcie SejmLoga. Skąd pojawił się pomysł? – Nie narodził on się od razu, SejmLog to efekt mojego 4 letniego intensywnego doświadczenia z branżą mediów społecznościowych, nasi Czytelnicy  wielokrotnie często nieświadomie akcentowali potrzebę stworzenia portalu społecznościowego wolnego od ograniczeń i bolączek obecnie dostępnych rozwiązań – mówi Małecki „Polityce Warszawskiej”. – Przez około pół roku notowałem pomysły, opracowywałem szkielet pomysłu aż uznałem że oto mam w głowie projekt na poprawę jakości dyskusji politycznej w polskim Internecie – przyznaje.

Szybko udało się znaleźć kolejne osoby zainteresowane tworzeniem SejmLoga. – Jak się okazało po wrzuceniu podstawowych informacji na temat planu znalazło się wiele osób chętnych do współudziału w jego wykonaniu. Od notariuszy, przez prawników, aż po grafików i programistów – mówi Małecki. – Budowana przez kilka lat społeczność Czytelników uznała pomysł za warty udziału i spośród siebie wyłoniła i cały czas wyłania wykonawców i tych, którzy w ramach testów uszyją go na miarę potrzeb ludzi zainteresowanych polityką, ale zmęczonych zalewem hejtu i fejków. Patrząc na wartość jaką stanowią włączający się na wielu szczeblach w projekt Czytelnicy jestem przekonany, że SejmLoga się już nie da zatrzymać – przekonuje.

Samorząd bardzo ważny

Z racji tego, iż nasz portal zajmuje się w pierwszej kolejności kwestiami samorządowymi, spytaliśmy, czy i na SejmLogu możemy się spodziewać silnej obecności spraw lokalnych. – SejmLog to polityka ale przede to portal społecznościowy i swoje konta prócz polityków i dziennikarzy będą prowadzić także wszyscy zaangażowani w politykę lokalnie. Niezależnie od moich poglądów zapewniam, że będzie to narzędzie jednakowe dla wszystkich od lewa do prawa, a jedynym miernikiem statusu w portalu będzie Renoma użytkownika – mówi nam Małecki i dodaje – Zapewniam, że siła portalu będzie się koncentrowała zwłaszcza w działalności grup lokalnych z których to wyłaniać się będą osoby rozpoczynające działalność także na szczeblu ogólnopolskim.

„Ludzie nam ufają”

Jak przekonuje Małecki, projekt cieszy się dużym zaufaniem. – Zainteresowanie chcemy przyciągać czymś najcenniejszym. Zaufaniem. Ludzie nam ufają, ufają nam często także ludzie którzy nie zgadzają się z naszymi poglądami. Zaufanie w połączeniu z ciężką pracą i zaangażowaniem zespołu na który już teraz składa się ponad 60 osób naturalnym sposobem rozejdzie się w Internecie – mówi nam twórca. Zdarzają się jednak komentarze krytyczne, także dlatego, że Żelazna Logika, z którą związany był pomysłodawca, nie stroni od wyraźnych opinii, zdecydowanie skierowanych w prawą stronę. Mimo to, Małecki jest dobrej myśli. – Skłamałbym jeśli powiedziałbym że nie pojawiają się komentarze zarzucające nam różne niestworzone rzeczy ale nie ukrywając swoich prawicowych poglądów udaje się projektem skutecznie zainteresować osoby ze wszystkich części sceny politycznej. Wystarczy spojrzeć na listę osób z którymi się spotkaliśmy i które ciepło przyjęły pomysł i zadeklarowały udział by się o tym przekonać – uważa. Faktycznie, na stronie SejmLoga można znaleźć informacje o tym, iż projekt jest wspierany prze osoby z bardzo różnych opcji – od polityków Kukiz’15 (na czele z samym liderem), przez członków PiS, PO czy .Nowoczesnej, aż po lewicowego publicystę Piotra Szumlewicza. Twórcy spotkali się dwukrotnie z parlamentarzystami w Sejmie. Wielu posłów wyraziło zainteresowanie SejmLogiem.

Warto wspomnieć, że projekt jest finansowany przez coraz popularniejszy również w Polsce crowdfunding. Na stronie SejmLoga można znaleźć numer konta, przez który można wspierać powstanie serwisu. – Liczymy na oddolność, tysiące wpłat po złotówce będą wskazywać szersze poparcie, niż jedna wpłata w kwocie tysiąca złotych – mówi Damian Małecki.

***

Od autora: Projekt wydaje się bardzo ciekawy i nie będę ukrywał, że z dużym zainteresowaniem czekam na dalsze efekty prac nad SejmLogiem. Mam nadzieję, że będzie to świetne narzędzie zarówno dla polityków, dziennikarzy, jak i ich wyborców. Facebook czy Twitter są bardzo dobrymi metodami kontaktu z elektoratem i wymiany poglądów, jednak posiadają swe ograniczenia, ponadto nie było stworzone jako narzędzia do uprawiania i komentowania polityki. SejmLog może okazać się strzałem w dziesiątkę. Życzę twórcom powodzenia i liczę na sukces tego projektu.

Zdjęcie: sejmlog.pl

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...