Rusza zbiórka na pomniki smoleńskie, a głaz Lecha Kaczyńskiego został uznany przez konserwatora samowolą budowlaną

Adam Kielar    2016-08-09 19:38:04

We wtorek miały miejsce dwa wydarzenia związane z kwestią upamiętnienia katastrofy smoleńskiej. Rano politycy PiS ogłosili początek zbiórki publicznej na budowę pomników, a popołudniem stacja TVN24 poinformowała o decyzji stołecznego konserwatora zabytków w sprawie usunięcia tablic upamiętniających ofiary 10 kwietnia 2010 roku sprzed Pałacu Prezydenckiego oraz głazu Lecha Kaczyńskiego sprzed Ratusza.

Zbiórka na pomniki

Politycy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali na konferencji prasowej Społecznego Komitetu Budowy Pomników śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku o rozpoczęciu zbiórki pieniędzy na ten cel. Poseł Jacek Sasin przypomniał, że komitet ukonstytuował się już 28 kwietnia. – Liczy on 70 osób i liczymy, że kolejne osoby się przyłączą – mówił polityk. Podkreślił, że komitet spełnił już wszelkie wymogi formalne i może przeprowadzić zbiórkę publiczną. – Wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został złożony 28 czerwca, zgodę otrzymaliśmy i formalnie od 1 sierpnia możemy prowadzić zbiórkę publiczną – mówił były kandydat na prezydenta Warszawy. Zapowiedział, że oficjalnie rozpocznie się ona w kolejną miesięcznicę (już 76.) katastrofy smoleńskiej, tj. 10 sierpnia.

Sasin przekonywał, że pomnik jest niezbędny. – Na ten pomnik czekamy zbyt długo. W tym roku obchodziliśmy szósta rocznicę tragedii, a takiego pomnika w Warszawie wciąż nie ma. Są w innych miastach, Radomiu czy Siedlcach, także zagranicą, ale w Warszawie, w której śp. Lech Kaczyński się urodził i której był prezydentem, jeszcze nie ma – podkreślił poseł. Konkretnej lokalizacji jeszcze nie ma, jednak prawdopodobnie ma to być Krakowskie Przedmieście. Zdaniem posła Marka Suskiego, budowa pomników może kosztować ok. 2-3 miliony złotych. – To będzie wynikało z tego, jaki projekt zostanie przyjęty. Zakładamy, że będzie to kwota dość pokaźna. Chcemy, żeby te pomniki były solidne. Ich budowa może kosztować nawet 2-3 mln złotych – przekonywał w czasie konferencji.

Konserwator w akcji

Tymczasem stołeczny konserwator zabytków ma wkrótce podpisać decyzje ws. usunięcia kontrowersyjnego głazu im. Lecha Kaczyńskiego, stojącego na dziedzińcu Ratusza, a także tablic znajdujących się przed Pałacem Prezydenckim. Piotr Prabander, konserwator, cytowany przez „Gazetę Stołeczną” mówi, że „w przyszłym tygodniu gotowy będzie nakaz przywrócenia terenu do stanu poprzedniego”. Procedura administracyjna, która ma zakończyć się usunięciem głazu została już wszczęta przez ratusz. – Zgodnie z procedurą mają to zrobić (usunąć – AK) służby wojewody, nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy wykonają nasze zalecenia – mówi konserwator „Stołecznej”. Głaz z tablicą postawił właśnie wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipera, na dziedzińcu urzędu wojewódzkiego i jednocześnie stołecznego Ratusza tuż przed 10 kwietnia 2016 roku. Stanął bez wymaganych prawem szczegółowych uzgodnień ze stołecznym konserwatorem zabytków. Gmach przy pl. Bankowym jest objęty ochroną.

Tablice przed Pałacem

To nie koniec decyzji Piotra Prabandera. W ciągu kilku dni stołeczny konserwator ma podpisać dokumenty w sprawie usunięcia tablic smoleńskich umieszczonych przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Po południu poinformowała o tym TVN24. – Kancelaria Prezydenta RP zadeklarowała chęć dobrowolnego usunięcia tablic i zalegalizowania ich w uzgodnieniu z konserwatorem. Niedługo ma się odbyć spotkanie konserwatora i dyrektora administracyjnego w tej sprawie – mówił wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. Konserwator w „GW” mówi jednak, że zgodnie z prawem nie można zalegalizować tablic. – Zgodnie z prawem nie możemy zalegalizować tablic, ale staramy się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony – przekonuje Piotr Brabander. Tablice postawiono 10 kwietnia. Jedna upamiętnia parę prezydencką, druga zaś wszystkie pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej, wraz z funkcjami, jakie one pełniły.

Źródła: TVN24, TVP INFO, Gazeta Stołeczna

Zdjęcie: Jan Kunert/Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Będą oględziny głazu i tablicy Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński: pomnik smoleński musi stanąć na Krakowskim Przedmieściu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...