O naszym głosie w referendum zdecyduje Straż Miejska

Paweł Krulikowski    2013-09-09 17:32:39

Na początku lipca media obiegła sensacyjna informacja. Każda osoba stale zamieszkująca Warszawę, nawet bez zameldowania, będzie mogła wziąć udział w referendum. Wystarczy zgłosić chęć do dopisania się do listy wyborców i udowodnić fakt stałego pobytu w stolicy. Coraz więcej osób tak właśnie robi. Ale, jak udowadnia przykład reportera Radia Dla Ciebie Lucjana Olszówki, czasami nie jest to takie proste.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, z artykułem 5, punkt 9 oraz artykułem 20 każdemu z nas przysługuje możliwość złożenia wniosku o dopisanie do listy wyborców. Dotyczy to również referendów lokalnych. Taką interpretację zatwierdził Krajowy Komisarz Wyborczy. Jak donosi RDC, Lucjan Olszówka próbował złożyć taki wniosek w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe. Wypełnił go zgodnie z urzędniczymi zaleceniami, by udowodnić fakt swojego trwałego pobytu na terenie Warszawy, dołączył umowę najmu mieszkania. Nie wystarczyło. Dlaczego? Pod nieobecność Pana Lucjana, odwiedził go strażnik miejski. Po tym, gdy nie zastał go w domu przeprowadził środowiskowy wywiad, z którego wyszło mu niezbicie, iż „Pan Lucjan Olszówka nie przebywa na stałe we wskazanym miejscu”. Posiłkując się opinią strażnika, Urząd odmówił wpisania reportera RDC na listę wyborców. A skoro trafiło na pracownika mediów, sprawa stała się przedmiotem publicznej debaty.

Sprawdziliśmy więc, jaka jest procedura składania takiego wniosku. Claudia Frendler-Bielicka, radca prawny z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Miasta Stołecznego Warszawy powiedziała „Polityce Warszawskiej” - Po złożeniu wniosku, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, Wójt ma obowiązek sprawdzić, czy osoba chcąca dopisać się do listy wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze gminy. Dokonuje się w każdym przypadku jakiegoś sprawdzenia. W tej dzielnicy, gdzie mieszka ten Pan, wykorzystywano do ustalenia miejsca stałego pobytu pracowników straży miejskiej. Spytaliśmy również, czy zdarzają się przypadki, gdy wierzy się obywatelom i na podstawie przedstawionych dokumentów dopisuje się taką osobę do listy wyborców. Otóż, według przedstawicielki Biura owszem, choć w odosobnionych przypadkach można dokonać weryfikacji oświadczeń sąsiadów czy administratorów budynków. To właśnie miało miejsce przy rozpatrywaniu wniosku Lucjana Olszówki – Przy wielu tego typu sprawach strażnicy miejscy również nie zastawali nikogo w domu, ale sąsiedzi nie mówili, że taka osoba nie zamieszkuje, nie przebywa i nie bywa widziana, tak jak w przypadku Pana Lucjana – podsumowuje Frendler-Bielicka.

Upublicznienie tej informacji zaktywizowało warszawskich radnych. Ich zdziwienie i oburzenie spowodowało zwłaszcza wykorzystywanie Straży Miejskiej jako narzędzia kontrolowania stałego pobytu potencjalnych warszawiaków. Opozycyjni przedstawiciele warszawiaków zgodnie zapowiedzieli interpelację w tej sprawie – Zamierzam sprawdzić na jakiej podstawie Straż Miejska zamiast zajmować się bezpieczeństwem publicznym, dokonuje weryfikacji zamieszkania. Od wpisywania do rejestru wyborców jest Urząd Dzielnicy i to urzędnicy powinni to ewentualnie weryfikować. Angażowanie Straży oznacza de facto, że funkcjonariusz, zamiast patrolować ulice, chodzi od mieszkania i sprawdza czy ktoś tam mieszka czy nie. W dodatku robi to nieskutecznie. Obarczanie strażników takimi obowiązkami jest nieodpowiedzialnością – komentuje Radny Sebastian Wierzbicki z SLD. Radny z Pragi Południe, prawnik Dariusz Lasocki, PiS, dodaje - Jest to kuriozalna sytuacja, ustawa Kodeks Wyborczy nie wskazuje na to, żeby organ musiał posiłkować się Strażą Miejską albo Policją. Moim zdaniem jest to nadinterpretacja. Lasocki spotkał się również z Naczelnik Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. Na razie bez efektu.

W tej sprawie pojawia się także drugie dno, które niebezpiecznie dotyka politycznej gry wokół referendum. W naszym wywiadzie, po ogłoszeniu decyzji o możliwości dopisywania się do listy wyborców prof. Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW mówił, że każda ordynacja zawiera w sobie jakąś przestrzeń do manipulacji. Te zarzuty pojawiają się ponownie. Głośno podkreślają to opozycyjni radni - Mam nadzieję, że to co robią władze Warszawy, to nie są pozaprawne środki, by zniechęcić ludzi do pójścia na referendum. Jest rzeczą oczywistą, że większość osób, które się dopisują do listy, to jednostki niezadowolone z działań Hanny Gronkiewicz-Waltz w stolicy. Rzucanie im kłód pod nogi, poprzez nasyłanie Straży Miejskiej wygląda na duże nadużycie. - kwituje Lasocki.

Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich nie odnosi się do działalności radnych w tej sprawie, dziwiąc się celowości i zasadności ich interpretacji. Lucjanowi Olszówce przysługuje odwołanie do sądu, gdzie jego wniosek zostanie rozpatrzony ponownie. Tę drogę doradzają mu zarówno opozycyjni politycy, ale i urzędnicy.

Trudno określić, jaka jest skala odmów podobnych, do tej, która spotkała reportera Radia dla Ciebie. Kontrowersje, które pojawiają się dookoła tej sprawy nie przysparzają chwały stołecznym urzędnikom. Mamy do czynienia z sytuacją jak z filmów Stanisława Barei. Obywatel pracuje, obywatel mieszka, ba, przedstawia trudno podważalne dowody, ale koniec końców wyborcą w Warszawie być nie może. Dzięki wnikliwym ustaleniom Straży Miejskiej. Czy są to działania sprzyjające rozwojowi demokracji, działania zwiększające frekwencje, odpowiedzcie sobie Państwo sami. I na wszelki wypadek, siedźcie w domach po złożeniu wniosku o dopisanie się do spisu wyborców. Możecie również uprzedzić sąsiadów. Strażnik zawsze puka trzy razy.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...