Paweł Krulikowski: Syndrom oblężonej twierdzy

Polityka Warszawska    2016-08-12 16:02:28

Cyngiel. Według definicji słownikowych „płatny morderca, działający na zlecenie grup przestępczych”. Takim to oto określeniem „poczęstowała” Jana Śpiewaka Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w programie #RZECZoPOLITYCE i nie sposób nie mieć poczucia, że nastąpiło tutaj rozstanie ze zdrowym rozsądkiem.

Rządy Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz po zmianie władzy w Parlamencie i w obu pałacach to historia strachu. To pamiętnik przerażenia i niepewności. Troski o swoją własną przyszłość. „Idą po mnie”, zapowiedziała w jednym z wywiadów Pani Prezydent, wspominając zmarłą tragicznie Barbarę Blidę.

Rzeczywiście, Hannie Gronkiewicz-Waltz nie ma czego zazdrościć. CBA grzebie w urzędowych papierach, poseł Jarosław Kaczyński z Żoliborza trzyma w zanadrzu ustawę metropolitalną, zmieniającą ustrój stolicy i pozwalającą odwołać Panią Prezydent, no i w końcu on. Cyngiel. Na usługach Prawa i Sprawiedliwości. Jan Śpiewak ze swoją szemraną organizacją Miasto Jest Nasze.

Teraz już rozumiem, dlaczego nazywano ich „miejskimi partyzantami”. Wreszcie dotarło do mnie znaczenie słowa „aktywiści” – to zwyczajny synonim słowa „gangsterzy”. Miernej reputacji przestępcy, którzy mają czelność zadawać pytania, prosić o dokumenty, nękać Panią Prezydent i jej urzędniczą armię, próbując wyjaśniać dlaczego w Warszawie odzyskać kamienicę może przy odrobinie szczęścia i rozległej sieci kontaktów we właściwych prawniczych kancelariach, niemalże każdy.

Trudno nie zgodzić się z Panią Prezydent. Jest coraz gorzej. Poprzedni „cyngiel” PiS-u, Piotr Guział był z tych „gangsterów” starej daty. Potrafił przynieść Jej różę, potrafił powiedzieć dobre słowo, ewidentny pistolet z powieści Mario Puzo. Tymczasem Śpiewak to zwykły dresiarz i awanturnik. Pruszków kontra Wołomin. Wali wprost w mediach, nie kryguje się z zadawaniem trudnych pytań bezpośrednio czy na Facebooku i Twitterze, a przy tym jeszcze zapowiada, że „usunie Panią Prezydent z życia publicznego”.

Opuszczając rejony sarkazmu, mam na koniec dobrą radę dla Pani Prezydent. Zamiast szukać spisków (czyż to nie Jarosław Kaczyński powinien być mistrzem teorii wyssanych z palca?!), czas wziąć się do pracy. Pokazać Śpiewakowi znikające ekspertyzy i zamknąć mu usta. Przedstawić CBA niezbite dowody na to, że żadnych nieprawidłowości w Ratuszu nie było. A w mediach skończyć z syndromem oblężonej twierdzy i wziąć się do rządzenia.

Chyba, że tych ekspertyz i dowodów nie ma. Wtedy nie pomoże nawet wyzywanie od „cyngli”.

Zdjęcie: program #RZECZoPOLITYCE/rp.pl

Paweł Krulikowski  Doktorant Wydziału Dziennikarstwa Nauk Politycznych UW, absolwent politologii i bezpieczeństwa wewnętrznego UW. Polityczny liberał, zainteresowany ekonomią polityczną i historią po 1945 roku. Po godzinach basista i współpracownik wielu muzycznych projektów. Fan jazzu, piłki nożnej, biegania i jazdy na rowerze. W Warszawie najlepiej czuje się spacerując po Kępie Potockiej. Choć jest "przyszywanym" warszawiakiem, w stolicy zakochał się już na zawsze. Niegdyś stały redaktor portalu politykawarszawska.pl.

                                                                                  ***

Treści zamieszczone we wpisach blogowych są odzwierciedleniem opinii autora i nie przedstawiają poglądów redakcji "Polityki Warszawskiej".

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...