Spór o to, czy dziedziniec Ratusza też jest zabytkiem. Wstrzymana decyzja w sprawie głazu Lecha Kaczyńskiego

Jan Kunert    2016-08-17 16:49:34

To wynik środowego spotkania urzędników mazowieckiego i stołecznego konserwatora zabytków. W tym tygodniu więc, wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie zapadnie decyzja w tej sprawie. Urzędnicy chcą wspólnie zapytać o stanowisko generalnego konserwatora zabytków.

Chodzi o głaz z tablicą, który postawili nocą tuż przed dziesiątym kwietnia 2016 roku urzędnicy wojewody mazowieckiego na dziedzińcu urzędu wojewódzkiego i stołecznego Ratusza. Wzbudził kontrowersje, ponieważ stanął bez zgody Piotra Brabandera, stołecznego konserwatora. Jego zdaniem to teren wpisany do rejestru zabytków. W połowie maja wszczął więc postępowanie. Miesiąc później przeprowadzono oględziny. Do czwartego sierpnia urzędnicy wojewody mieli czas na zajęcie stanowiska.

– Żadna odpowiedź nie nadeszła – mówi Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego Ratusza. 

Dziedziniec nie jest zabytkowy?

W środę w tej sprawie spotkali się urzędnicy stołecznego konserwatora zabytków i urzędnicy wojewody. Postanowili wspólnie zwrócić się w tej sprawie do generalnego konserwatora. Stało się tak wbrew zapowiedziom władz Warszawy, które zapowiadały na ten tydzień wydanie decyzji o rozbiórce pomnika.

– Chcemy mieć fomalną opinię w tej sprawie – tłumaczy Łań. Mówi, że jest różnica w wykładni prawa między stołecznymi urzędnikami, a urzędnikami wojewody. Władze stolicy uważają, że wpisany do rejestru zabytków jest cały kompleks, czyli obecna siedziba Ratusza wraz z dziedzińcem. Inne zdanie ma wojewoda.

- Budynek został wpisany w latach sześćdziesiątych, ale tylko po obrysie, a więc tylko z działką pod budynkiem. Dziedziniec nie jest objęty rejestrem – mówi Anna Szczygieł, rzeczniczka wojewody.

„Tymczasowe upamiętnienie”

To nowy argument. Do tej pory urzędnicy Zdzisława Sipery przekonywali tylko, że taki sposób upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego jest tymczasowy. Stałe położenia głazu miało być konsultowane, w związku z remontem dziedzińca, ze stołecznym konserwatorem. Rzeczniczka nie odpowiada na pytanie, skąd zmiana argumentacji. – Czekamy na decyzję generalnego konserwatora – stwierdza. Kiedy to nastąpi? – To na pewno potrwa – mówi z kolei Magdalena Łań.

Obecna siedziba Ratusza została wpisana do rejestru zabytków w 1965 roku jako „Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu”. Obecnie zarówno budynek jak i dziedziniec znajduje się na jednej działce. Do rejestru wpisany jest również pl. Bankowy jako założenie urbanistyczne, czyli, jak brzmi ustawowa definicja: jako „przestrzeń zawierająca zespoły budowlane, pojedyncze budynki i formy zaprojektowanej zieleni, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym sieci ulic lub sieci dróg”.

Generalnym Konserwatorem  Zabytków po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach w 2015 roku, jest Magdalena Gawin. Nie udało się nam z nią skontaktować. Do końca tygodnia jest na urlopie.

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl | Twitter: @Jan_Kunert

Zdjęcie: Jan Kunert/Polityka Warszawska

Zobacz także:

Rusza zbiórka na pomniki smoleńskie, a głaz Lecha Kaczyńskiego został uznany przez konserwatora samowolą budowlaną

Będą oględziny głazu i tablicy Lecha Kaczyńskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...