Będzie wznowienie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej

Adam Kielar    2016-08-19 14:33:01

Minister Sprawiedliwości oraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej wznowienie śledztwa w sprawie okoliczności śmierci działaczki lokatorskiej, Jolanty Brzeskiej.

Jak poinformował szef resortu, postępowanie nie będzie prowadzone w stolicy. – Podjąłem decyzję o tym, by ta sprawa została podjęta na nowo, ale też podjąłem decyzję o przeniesieniu jej do innej prokuratury poza Warszawę – powiedział minister. Zapowiedział, że w ciągu kilku dni media zostaną poinformowane o tym, gdzie to śledztwo będzie prowadzone. Zdaniem Ziobry, stołeczna prokuratura nie prowadziła sprawy śmierci Jolanty Brzeskiej w odpowiedni sposób. – Ufam, że nadejdzie taki czas, iż będziemy mogli powiedzieć, że została wykonana rzetelna praca, która przyniosła efekty – mówił. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości Jolanta Brzeska byłą silną i odważną kobietą, która nie walczyła tylko o swoje prawa. – Walczyła też o prawa wielu pokrzywdzonych mieszkańców, wyrzuconych ze swoich mieszkań na bruk – wskazał Ziobro.

W związku ze śmiercią Jolanty Brzeskiej będzie także prowadzone drugie postępowanie. – Będzie ono miało na celu ustalić odpowiedzialność prokuratorów i ewentualnie policjantów, za rażące braki i zaniechania na pierwszym etapie tego śledztwa (ws. śmierci Jolanty Brzeskiej – przyp. AK) – zapowiedział minister Ziobro. – W prokuraturze musi wreszcie wrócić zasada odpowiedzialności. – uważa szef resortu.  Wskazał też jakie błędy popełniono na początkowych etapach śledztwa. –Część dowodów jest nie do odtworzenia. Monitoring elektroniczny i billingi telefoniczne nie zostały zabezpieczone. Po pięciu latach świadkowie mogą nie pamiętać szczegółów, które znali tuż po zdarzeniu. Tych braków nie da się nadrobić – przekonuje minister.

Ziobro poinformował także o tym, iż prokuratura będzie intensywnie walczyć z wszelkimi próbami wyłudzeń nieruchomości. – Bardzo intensywnie będziemy prowadzić postępowanie wobec wszystkich tych spraw, w których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa wyłudzenia mieszkania, lokali, działek na terenie Warszawy i wszystkie te postępowania zostały wcześniej skierowane w tym celu i przekazane do prokuratury regionalnej we Wrocławiu – powiedział minister.

Spalone ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono w Lesie Kabackim 1 marca 2011 roku. Była ona lokatorką kamienicy przy ul. Nabielaka 6 na Mokotowie i zmagała się z tzw. czyścicielami kamienic, którzy odzyskiwali reprywatyzowane nieruchomości. Według pierwszych hipotez policyjnych, Brzeska miała popełnić samobójstwo, jednak działacze lokatorscy, którzy z nią współpracowali twierdzą, iż to niemożliwe. Przekonują, że przez takie założenie organa ścigania zmarnowały kilak pierwszych dni śledztwa. W ostatnim czasie dwukrotnie domagali się podjęcia na nowo postępowania w sprawie Brzeskiej – w marcu, w rocznicę jej śmierci oraz w lipcu.

W czerwcu zaś trójka posłów Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Krajewski, Paweł Lisiecki oraz Maciej Wąsik zwrócili się bezpośrednio do ministra Ziobry o to, by śledztwo w sprawie śmierci tej działaczki lokatorskiej zostało wznowione. – Wyjaśnienie okoliczności śmierci Jolanty Brzeskiej leży w szeroko pojętym interesie społecznym – podsumowywali swój list posłowie.

Zdjęcie: wikimedia commons/Meo Hav

Źródła: Polityka Warszawska, 300polityka, TVN Warszawa

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Prezydent podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną

Działacze lokatorscy chcą wyjaśnienia śmierci Jolanty Brzeskiej

Posłowie PiS chcą wznowienia śledztwa ws. Jolanty Brzeskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...