Reprywatyzacja w stolicy – oświadczenia, wystąpienia, artykuły

Adam Kielar    2016-08-22 18:26:39

Sprawa reprywatyzacji w Warszawie raczej szybko nie zejdzie z czołówek lokalnych (i nie tylko) mediów. W weekend opublikowany został głośny artykuł w „Gazecie Stołecznej”, w poniedziałek Ratusz zdecydował się na niego odpowiedzieć, a rządzące w kraju PiS bezpośrednio obarcza winą za cały problem Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Przypomnijmy – w sobotę w „Gazecie Stołecznej” oraz jej internetowym wydaniu opublikowany został tekst Iwony Szpali oraz Małgorzaty Zubik, dotyczący reprywatyzacji działki przy ul. Chmielnej 70, którą odzyskał Robert Nowaczyk, prawnik zajmujący się kwestiami reprywatyzacyjnymi, jego powiązaniami byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego, jak i kwestią odzyskania przez samego byłego już urzędnika willi na Mokotowie (przy ulicy Kazimierzowskiej 34). Autorki wskazały, iż dawny właściciel, Duńczyk, został już „spłacony”  w poprzednim systemie, na mocy umowy między rządami PRL a Danii. Kiedy Nowaczyk odzyskał działkę, Rudnicki odszedł z BGN, niewiele później odzyskując wspomnianą wcześniej nieruchomość, do której roszczenia mieli kupić jego rodzice. Okazało się, że obydwaj panowie byli przez pewien czas współwłaścicielami willi w Zakopanem.

Artykuł wywołał lawinę komentarzy, zarówno wśród publicystów, jak i polityków. Jeszcze w sobotę działacze .Nowoczesnej na konferencji prasowej pod ratuszem skrytykowali postawę Ratusza w tej sprawie. – Tekst w "Wyborczej" pokazuje nieuprawnione i niebezpieczne związki personalne warszawskiego ratusza z handlarzami roszczeń. To, co najbardziej szokuje, to skala tego zjawiska i perfidia osób, które biorą w tym udział – mówił Paweł Rabiej z Nowoczesnej. – To nie ośmiorniczki jedzone w restauracji, z których można się śmiać, to ośmiornica, która oplotła warszawski ratusz – uważa polityk. Nowoczesna wezwała do dymisji szefa BGN-u, Marcina Bajko oraz wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka.

Fot. Nowoczesna Warszawa na Facebooku

Marcin Kierwiński, poseł PO odniósł się do tych zarzutów w dość typowy dla stołecznej Platformy sposób, czyli krytykę pod własnym adresem uznając za używanie języka PiS. W opinii Kierwińskiego, .Nowoczesna „wpisuje się w atak PiS na warszawski samorząd”. – Jarosław Kaczyński nie tak dawno mówił, że następnym celem PiS będzie warszawski ratusz i tę politykę realizuje – uważa poseł, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Jak dodał, partia Ryszarda Petru w ten sposób reaguje na słabe sondaże w ostatnim tygodniu.

Ratusz odpowiada

W poniedziałek zaś do zarzutów z tekstu w „Stołecznej” odniosła się sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. W długim oświadczeniu, zamieszczonym na oficjalnej stronie Ratusza, jak i Facebookowym profilu Pani Prezydent, odpiera ona wiele zarzutów, które znalazły się w tekście red. Szpali i red. Zubik. Zaczyna jednak od swoistego ataku na PiS, przypominając, że Jakub Rudnicki rozpoczął pracę w Ratuszu w czasie, gdy Warszawą rządził komisarz z nadania Prawa i Sprawiedliwości. W podobnym tonie na Twitterze wypowiadał się wiceprezydent Jóźwiak, przypominając między innymi, iż zwroty kamienic miały miejsce również za czasów rządów PiS w Warszawie.

Gronkiewicz-Waltz podkreśla, iż w momencie, gdy objęła ona funkcję prezydenta, nie dokonała „czystki” w urzędach. – Wybory wygrywa Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie robi czystek w urzędzie, jak jej poprzednik. Zostawia też kierownictwo Biura Gospodarki Nieruchomościami. – czytamy. Odnosi się też do sprawy kamienicy odzyskanej przez Rudnickiego. – Kilka lat później, już w 2012 roku pojawia się sprawa roszczenia do nieruchomości przy ul. Kazimierzowskiej 34, które mają rodzice Rudnickiego. Wicedyrektor odchodzi z pracy z końcem roku – przypomina Prezydent. Oświadczenie przypomina, że wtedy prowadzono nowe standardy w Ratuszu, a sprawa Rudnickiego trafiła do Prokuratury. – Każdy z zatrudnianych urzędników – nie tylko tych z Biura Gospodarki Nieruchomościami - ma złożyć oświadczenie, czy posiada roszczenia do nieruchomości. Hanna Gronkiewicz-Waltz na tym nie poprzestaje, chce dokładnego wyjaśnienia wątpliwości związanych z Jakubem Rudnickim i nieruchomością - decyduje się na złożenie doniesienia do prokuratury w jego sprawie – czytamy w tekście.

Gimnazjum nr 42 na Twardej, jedna z instytucji publicznych dotkniętych reprywatyzacją, fot. Polityka Warszawska

Oświadczenie odnosi się także do samej sprawy działki Chmielna 70. Ratusz przypomina powody decyzji zwrotowej. – Decyzja zwrotowa została wydana przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami po kilku latach postępowania ze względu na to, że Ministerstwo Finansów nie przeprowadziło postępowania administracyjnego w tej sprawie – czytamy. Ratusz spytał MF o tę kwestię (co, jak podkreślono w oświadczeniu, zostało wprowadzone jako zasada przez Hannę Gronkiewicz-Waltz). – Odpowiedź jest jasna: nie mają dokumentów potwierdzających, że p. Holger Martin (Duńczyk, który był właścicielem – przyp. AK) otrzymał pieniądze w ramach umów indemnizacyjnych za tę nieruchomość – zaznacza Ratusz, dodając, iż MF rozpoczęło postępowanie dopiero w momencie, gdy os prawie zrobiło się głośno – Ostatnio postępowanie zostało przedłużone, co świadczy o tym, jak to skomplikowana materia – czytamy.

Osobną kwestią poruszoną w tekście jest walka obecnych władz o ustawę reprywatyzacyjną. – „Mała” ustawa (reprywatyzacyjna - AK) to efekt prac prezydenta m.st. Warszawy i jej współpracowników. To Hanna Gronkiewicz-Waltz jako jedyny prezydent Warszawy doprowadziła do uchwalenia ustawy regulującej przynajmniej najbardziej palące problemy reprywatyzacji. To również sukces koalicji PO-PSL, która ustawę przegłosowała – przekonuje prezydent Warszawy, jednocześnie krytykując część polityków PiS – Dziś już nie wszyscy pamiętają, ale PiS – poza pojedynczymi osobami – wstrzymał się od głosu w tym ważnym dla Warszawy głosowaniu. Pytanie więc, komu zależało na tym, żeby dotychczasowy stan prawny utrzymać?! – pyta Gronkiewicz-Waltz. W tekście podkreśla ona także, iż już od wielu lat zabiegała o „przecięcie tego węzła gordyjskiego ustawą”. Zdaniem Prezydent, tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna popsuje szyki „wielu osobom” – Już dziś dochodzą słuchy, że szukają sposobów na obejście jej zapisów. Nie dopuścimy do tego! – zapowiada.

Manifestacja ruchów lokatorskich fot. Polityka Warszawska

PiS atakuje, ale i zapowiada

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość, ustami rzecznik klubu parlamentarnego tej partii, Beaty Mazurek, wskazuje wprost, iż osobą odpowiedzialną za „zamieszanie z reprywatyzacją w Warszawie” jest Hanna Gronkiewicz-Waltz. – To ona, tak naprawdę, organizuje i odpowiada za to, co się dzieje w ratuszu. Nie twierdzę, że dawała przyzwolenie. Być może nie miała właściwego nadzoru nad tym, co w zakresie reprywatyzacji się stało – mówiła Mazurek na briefingu w Sejmie. – Miejmy nadzieję, że sprawy reprywatyzacji w Warszawie będą teraz przebiegały w sposób rzetelny i uczciwy – powiedziała.

Maciej Wąsik, poseł PiS oraz zastępca koordynatora ds. służb specjalnych, a w przeszłości m.in. radny Warszawy zapowiedział w programie #RZECZoPOLITYCE, iż państwo będzie odzyskiwać stołeczne nieruchomości. Podkreślił też, iż w tym momencie toczy się „pięć lub sześć śledztw dotyczących nieruchomości warszawskich”. – Będą badane orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego, które są bardzo istotne z punktu widzenia procesu reprywatyzacyjnego – zaznaczył Wąsik. Powiedział również, że w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym miano nie zajmować się „poważnymi sprawami” – Nie było na to przyzwolenia. Na jednej z odpraw wysoki oficer powiedział, że CBA nie powinno się zajmować sytuacją w ratuszu warszawskim – mówił Wąsik. Według jego słów, sprawę tę uznawano za „zbyt wielka politykę”.

                                                                                      ***

Od autora: Tematyka reprywatyzacji przez lata była tematem będącym poza głównym obiegiem mediów warszawskich, nie mówiąc o ogólnopolskich. Oczywiście, słyszało się o blokadach eksmisji, były marsze przeciwko działaniom czyścicieli kamienic, ale nigdy nie przebijało się to szerzej jako ważne tematy medialne. Dopiero niedawno, dzięki żmudnej pracy ruchów miejskich oraz organizacji broniących praw lokatorskich sprawa zwrotów nieruchomości w naszym mieście trafiła na czołówki wielu gazet, do serwisów informacyjnych i wielu portali internetowych. A także do polityki krajowej. Parlament  poprzedniej kadencji uchwalił tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną, obecnie prowadzone są śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy zwrotach, jak również wznowiono śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

Mapa powiązań reprywatyzacyjnych, autorstwa Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze

Pytanie, zadawane przez wielu już komentatorów, działaczy, jak i polityków – czemu dopiero teraz? Czemu do tej pory, wszystko szło tak powoli? Nie znam szczegółów spraw i nie zamierzam tu ferować żadnych wyroków. Tym niemniej postawa Ratusza i jego środowiska politycznego, polegająca na zarzucaniu „wpisywania się w język PiS” wszystkim, którzy krytykują jego działania jest niezrozumiała (trafnie nazwał ją niedawno na naszym portalu Paweł Krulikowski, określając ją jako „syndrom oblężonej twierdzy”). Wierzę, że w Ratuszu jest dobra wola, by wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości przy reprywatyzacji, jak i zapobiec dalszym takim problemom (sama „mała ustawa” to chyba nieco za mało), jednak określanie konkurencji jako „cyngli” czy zarzucanie im „ataku na samorząd” na pewno nie pomoże w rozwiązaniu problemu.

Źródła: Polityka Warszawska, warszawa.wyborcza.pl, RP.pl, um.warszawa.pl

Zdjęcie główne: facebook.com/warszawa

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Będzie wznowienie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej

Działacze lokatorscy chcą wyjaśnienia śmierci Jolanty Brzeskiej

Jóźwiak: uznamy orzeczenie TK w sprawie reprywatyzacji

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...