Wielogodzinna sesja Rady – budżet, zasady wykupu, Zarząd Zieleni, kasyna, reprywatyzacja i nie tylko

Adam Kielar    2016-08-26 00:05:37

Czwartkowa sesja Rady Warszawy obejmowała wiele różnych tematów. Dość powiedzieć, że początkowy porządek obrad liczył 68 punktów, a ostatecznie prawie 2 godziny zajęło jego… przegłosowanie ze wszystkimi zaproponowanymi zmianami. Ważnym punktem była informacja Prezydent na temat wprowadzania tzw. „małej ustawy reprywatyzacyjnej”.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad, radna Paulina Piechna-Wieckiewicz poinformowała, iż opuszcza swoja dotychczasową partię – Sojusz Lewicy Demokratycznej. – Podjęłam jedną z najtrudniejszych decyzji w moim życiu, nie jestem już członkinią SLD. Dziękuję Koleżankom i Kolegom za 15 lat współpracy – pisała później na Twitterze. Radna jest jednocześnie koordynatorką stołecznych struktur Inicjatywy Polskiej i na działalności w tej organizacji będzie się teraz skupiać. Szef SLD, Włodzimierz Czarzasty, cytowany przez TVN Warszawa, dziękował radnej za współpracę. – Dziękujemy bardzo Paulinie za współpracę. Cieszymy się, że spędziła z nami wiele lat i wniosła do Sojuszu dużo dobrego. Życzę jej szczęścia w tej drodze, którą przyjęła – mówił Czarzasty.

Wśród pierwszych punktów, które były dyskutowane przez stołecznych radnych były między innymi zmiany w budżecie miasta oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. Rada przyjęła także uchwałę, w myśl której lokale miejskie mogą być sprzedawane tylko w procedurze przetargowej. – Dzięki tej zmianie zostanie zwiększona kontrola w kształtowaniu przestrzeni publicznej Warszawy. W przypadku, gdyby doszło do znacznej sprzedaży lokali użytkowych, m.st. Warszawa pozbawiłoby się możliwości zapobiegania zjawiskom, polegającym na wypieraniu jednych branż potrzebnych miejscowej społeczności np. usług rzemieślniczych przez inne – przekonuje Ratusz.

Miasto będzie miało także nową instytucję, która będzie zajmować się terenami Zielonymi. Rada powołała Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy, który ma spowodować centralizację zarządzania tą kwestią. Uchwalono także miejscowy rejonu ul. Żelaznej, w części północnej B. Przyjęto też projekt uchwały w sprawie zasad wynajmu lokali z zasobu mieszkaniowego miasta, przy głosowaniu którego pojawiły się kontrowersje – przedstawicielka ruchów lokatorskich, Anna Kalbarczyk, skrytykowała władze miasta za nieomówienie tej kwestie ze organizacjami, takimi jak Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów czy Komitet Obrony Lokatorów.

Kilka spraw „mniejszego kalibru” także przegłosowano na czwartkowej sesji. Nadano nazwy nowym ulicom (między innymi na Bielanach pojawi się ulica Hefajstosa), głosowano opinie (w większości okazały się negatywne) na temat lokalizacji kasyn w stolicy, czy też przegłosowano uchwałę w sprawie zwolnienia z opłat osób obowiązanych do ubiegania się o wydanie nowego prawa jazdy oraz nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu z powodu zmiany administracyjnej.

Informacja o małej ustawie reprywatyzacyjnej

Kwestią, na którą wielu obserwatorów czekało był punkt „Informacja Prezydent m.st. Warszawy w sprawie wdrożenia w proces reprywatyzacji ustawy o gruntach warszawskich” (czyli tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej). Podczas przegłosowywania porządku obrad padła propozycja, by przenieść ten punkt na początek, jednak rada zagłosowała przeciw takiej zmianie.

W roli osoby przedstawiającej założenia sposobów wdrażania małej ustawy (a ściślej zmianom w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami oraz w kodeksie rodzinno-opiekuńczym) był wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. Powiedział on między innymi, że jest to pierwsza ustawa w historii Polski, która reguluje ten problem, nie licząc ustawy rządu AWS, zawetowanej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Podziękował także twórcom tych zmian w prawie, na czele z senatorami Platformy Obywatelskiej. Przypomniał też początki prób uregulowania tej sprawy.

Za jedną z ważniejszych kwestii, jakie reguluje „mała ustawa” Jóźwiak uznaje realną ochronę interesu publicznego. Podkreślił, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tych zmian w prawie to zmiana w dotychczasowym orzecznictwie. – Dziękuję Trybunałowi za zmianę orzecznictwa w sprawie. interesu publicznego. Był mocno dyskryminowany wobec prywatnego – mówił wiceprezydent. Jóźwiak prezentował też, co tez zmiany będą oznaczały dla procesów reprywatyzacyjnych. Chronione będą nieruchomości przeznaczone na cele publiczne. –  Miasto będzie miało prawo odmowy zwrotu takich nieruchomości – podkreślił. Uregulowany będzie także handel roszczeniami. – Niezbędne będzie oparcie o umowę notarialną, notariusz będzie musiał sprawdzić tożsamość oraz zabezpieczyć prawa stron – zaznaczył Jóźwiak. Miasto także będzie posiadało możliwość odkupić roszczenia, w tym będzie miało prawo pierwokupu. Zmiany wejdą w życie 17 września. Jak wstępnie szacuje Ratusz, będą one dotyczyć wielu terenów instytucji publicznych – szkół, parków, ambasad, państwowych uczelni czy też Policji i Straży Pożarnej.

Po przedstawieniu założeń nie odbyła się dyskusja. Jak powiedział przewodniczący klubu PiS, Cezary Jurkiewcz, to byłą próba generalna przed piątkową konferencją Pani Prezydent. – Dziękujemy za tę próbę, ale poczekamy z pytaniami na jutrzejszą konferencje – mówił.

Niestety ów briefing został przeniesiony z godziny 13 na… 7.20. Nie odbędzie się także w Ratuszu, jak planowano, ale… pod siedzibą koncernu Agora przy Czerskiej. Nie jest to zbieg okoliczności – o godzinie 7.40 Pani Prezydent będzie gościem Dominiki Wielowieyskiej w TOK FM. Nie należy więc się spodziewać odpowiedzi na zbyt wiele pytań w niecałe 20 minut…

***

Na koniec drobna ciekawostka. W dość niecodziennym stroju podczas obrad zaprezentował się wiceburmistrz Śródmieścia, Paweł Suliga…

Źródła: własne, TVN Warszawa

Zdjęcia: Polityka Warszawska (główne), transmisja on-line z obrad sesji

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Reprywatyzacja w stolicy – oświadczenia, wystąpienia, artykuły

Będzie wznowienie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej

Spór o to, czy dziedziniec Ratusza też jest zabytkiem. Wstrzymana decyzja w sprawie głazu Lecha Kaczyńskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...