Ciąg dalszy sagi reprywatyzacyjnej – konferencje, zwolnienia, szansa na ustawę

Adam Kielar    2016-08-26 14:22:26

Piątek był kolejnym dniem pełnym wydarzeń związanych z kwestią reprywatyzacji w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz wreszcie osobiście zabrała głos, zwołując dwie konferencje prasowe. Prezydent Warszawy podjęła kilka decyzji personalnych, nie czuje się jednak osobiście odpowiedzialna za kryzys reprywatyzacyjny.

Pierwsze, krótkie spotkanie z dziennikarzami Prezydent Warszawy zorganizowała pod siedzibą Wydawnictwa Agora na ul. Czerskiej o godzinie 7.20 rano. Początkowo miało ono mieć miejsce o 13, jednak ratusz zmienił plany. Prezydent w krótkim oświadczeniu powiedziała, że zwrot działki pod adresem Chmielna 70 był „pochopny”, a osoby za to odpowiedzialne poniosą konsekwencje personalne. – Wszyscy, którzy nas informowali wprowadzając nas w błąd, czy to dyrektor Bajko, czy pan Sierdziewski, będą dyscyplinarnie zwolnieni – zapowiedziała prezydent Warszawy. Ogłosiła również zamiar likwidacji Biura Gospodarowania Nieruchomościami.

Jak podkreślała, fakt uznania przez Trybunał Konstytucyjny tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej za zgodny z konstytucją  to „kopernikańskie orzeczenie”. – Mamy wreszcie ustawę, jednak nie rozwiązuje ona wszystkich problemów – powiedziała Prezydent Warszawy. Jak powiedziała, zwróci się do Rady Warszawy o powołanie nadzwyczajnej komisji, która ma zbadać zwroty nieruchomości. – Zwrócę się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej, która powinna być powołana i złożona z przedstawicieli wszystkich partii. Uważam, że PO powinna być w mniejszości – przekonywała. – Komisja powinna zorganizować audyt firm które się specjalizują, zrobić audyt reprywatyzacji od roku 1990 - mówiła. Całe oświadczenie Hanny Gronkiewicz-Waltz znaleźć można na kanale Periscope Polityki Warszawskiej.

Pismo Hanny Gronkiewicz-Waltz do Przewodniczącej Rady Warszawy (fot. Twitter)

Decyzja o wstrzymaniu zwrotów

Dziennikarze, zgromadzeni przy Czerskiej nie mogli zadawać pytań, gdyż Prezydent spieszyła się na audycję do Radia TOK FM. Zaprosiła jednak przedstawicieli mediów na kolejną konferencję prasową, tym razem w Ratuszu, na godzinę 10. Podczas rozmowy z Dominiką Wielowieyską, Hanna Gronkiewicz-Waltz ponownie zapowiedziała wspomniany audyt, a także zapowiedziała wstrzymanie wszystkich zwrotów do czasu uchwalenia nowej „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej. Prezydent przypominała również, że reprywatyzacja miała miejsce także podczas rządów PiS. –  Często na moją głową się sypią zwroty, np. takie, jak na Nabielaka 9, podczas kiedy to za czasów komisarza z PiS ten budynek, w którym mieszkała pani Brzeska, został zwrócony – mówiła. Dodała także (co przypominała również podczas drugiej konferencji prasowej), że dwukrotnie próbowała przekonać rząd PO do uchwalenia ustawy. –  Jestem pierwszym prezydentem, któremu udało się uzyskać regulacje ustawowe – stwierdziła. Jak podkreśliła, w 2008 roku ówczesny Minister Skarbu Aleksander Grad odmówi, tłumacząc to kryzysem ekonomicznym. Zadaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, Platforma Obywatelska powinna we wrześniu złożyć projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

W sprawie działki przy Chmielnej 70, Prezydent Warszawy wskazuje jako winne Ministerstwo Finansów. –  Wina jest po stronie ministra finansów. Zgodnie z przepisami, bez decyzji indemnizacyjnej my nie wszczynamy takiego zwrotu. Minister powinien dawno wydać decyzję indemnizacyjną albo odszkodowawczą – mówiła Gronkiewicz-Waltz w TOK FM. Powtórzyła też swoją zapowiedź, iż nie będzie się ubiegać o kolejna kadencję –  Jest kilka osób z młodego pokolenia, które może wystartować na stanowisko prezydenta Warszawy. Po 12 latach czas na zmiany – uważa obecna Prezydent.

Godzina 10 w Ratuszu – odpowiedzi na pytania mediów

Tuż po 10 w Ratuszu odbyła się kolejna konferencja prasowa Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dziennikarze otrzymali szczegółowe kalendarium dotyczące sprawy działki przy Chmielnej 70. Hanna Gronkiewicz-Waltz powtórzyła to co mówiła, we wcześniejszych wystąpieniach, między innymi na temat decyzji personalnych, które podjęła, a także likwidacji BGN, do którego „straciła zaufanie”. Odpowiadała też na pytania zgromadzonych licznie dziennikarzy. Przedstawiciele mediów pytali przede wszystkim o kwestię odpowiedzialności politycznej za chaos i kontrowersje wokół sprawy reprywatyzacji w Warszawie. Prezydent wskazała jako bezpośrednio odpowiedzialnych urzędników Biura Gospodarowania Nieruchomościami, osobiście nie poczuwając się do politycznej odpowiedzialności za ten problem. „Polityka Warszawska” spytała o założenia ustawy, którą PO miałaby złożyć w Sejmie. – Przede wszystkim ważna jest kwestia odszkodowań. Wysokość powinna być określona, moim zdaniem winno to być 10 procent wartości mienia – powiedziała prezydent. Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak dodał także, iż w myśl tej nowej ustawy, której zręby już istnieją, zwroty w naturze powinny być bardzo ograniczone. Całą konferencję także znaleźć można na naszym kanale Periscope – (w dwóch częściach: pierwsza oraz druga).

Źródła: własne, TOK FM

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Pod tym adresem znaleźć można artykuł o reakcjach sił opozycyjnych na działania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...