PiS o wielkiej aferze, Razem chce dymisji, MJN o poważnym kryzysie państwa – odpowiedzi na działania Prezydent Warszawy

Adam Kielar    2016-08-26 16:06:42

Piątkowe decyzje Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, ogłoszone na dwóch konferencjach prasowych, odbiły się szerokim echem. Politycy i działacze społeczni dość zgodnie skrytykowali stołeczny Ratusz za dotychczasowe postępowanie w kwestii reprywatyzacji.

Razem: domagamy się dymisji Hanny Gronkiewicz-Waltz

Działacze Partii Razem nie owijają w bawełnę. – Jedyną szansą na uzdrowienie sytuacji w mieście są teraz przyspieszone wybory. Niech wygra demokracja – mówi Lidia Domańska z Zarządu okręgu warszawskiego partii Razem w Warszawie. Zdaniem przedstawicieli tej partii, piątkowe oświadczenie Hanny Gronkiewicz-Waltz jest „skandalicznie spóźnione”. – Okazało się, że wystarczyło pół dnia kwerendy i znalazły się podstawy do dymisji urzędników odpowiedzialnych za reprywatyzacyjne skandale. Partia Razem domagała się tego od miesięcy wskazując na liczne nieprawidłowości i bulwersujące decyzje – przypominają działacze w oświadczeniu.

Ich zdaniem osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi są prezydent i jej zastępcy. – Hanna Gronkiewicz-Waltz usiłuje dziś tanio wykpić się od politycznej odpowiedzialności za brak kontroli nad działaniami urzędników Ratusza. Ale odpowiedzialność spada właśnie na nią i na jej zastępców – mówi Adrian Zandberg z Zarządu krajowego Razem. – Czas powiedzieć wprost - albo Hanna Gronkiewicz-Waltz nie panuje nad tym, co robią jej urzędnicy, albo dziś pod naciskiem mediów opozycji i mieszkańców panicznie próbuje tuszować nieprawidłowości w Ratuszu i przerzucać odpowiedzialność na wszystkich dookoła. W obu przypadkach jedynym uczciwym rozwiązaniem jest podanie się do dymisji – mówią działacze partii. Ich przedstawiciele pojawili się zarówno przed siedzibą Agory, jak i Ratuszem w czasie, gdy Hanna Gronkiewicz-Waltz miała swoje konferencje prasowe.

PiS: jedna z największych afer w stołecznym samorządzie

fot. sejm.gov.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się do słów i decyzji Prezydent Warszawy na specjalnej konferencji prasowej w Sejmie. Uczestniczyli w niej zarówno stołeczni posłowie (Paweł Lisiecki, Jarosław Krajewski), jak i radni tej partii: Cezary Jurkiewicz i Dariusz Figura. W jednoznaczny sposób skrytykowali oni działania Hanny Gronkiewicz-Waltz, wskazując ją, jako osobę bezpośrednio odpowiedzialną za problemy z reprywatyzacją. – Prezydent bezpośrednio nadzorowała Biuro Gospodarowania Nieruchomościami i ponosi pełną odpowiedzialność za całkowity kształt reprywatyzacji, który często jest określany przez warszawiaków jako „dzika” czy „złodziejska” reprywatyzacja – mówił Jarosław Krajewski.

Zdaniem posła piątkowe konferencje prasowe były tylko PR-owymi sztuczkami, mającymi zdjąć z Hanny Gronkiewicz-Waltz odpowiedzialność. – W stołecznym Ratuszu za czasów rządów Platformy Obywatelskiej panuje niezwykły bałagan – uważa poseł i były radny Warszawy. Odniósł się także do kwestii ewentualnej dymisji urzędującej prezydent. – Głosy dotyczące dymisji Hanny Gronkiewicz-Waltz są coraz bardziej powszechne. I coraz częściej mieszkańcy Warszawy to postulują, po tak wielkiej aferze, która ma miejsce w Warszawie.. Myślę, że prezydent Warszawy to powinna rozważyć – uważa Krajewski.

Cezary Jurkiewicz, przewodniczący klubu PiS w radzie Warszawy określił piątkowe postępowanie Platformy Obywatelskiej jako „teatr”. Przypominał o czwartkowej sesji rady miasta, podczas której na sam koniec, po niemal 12 godzinach, władze zaprezentowały informację nt. małej ustawy reprywatyzacyjnej. – Chcieliśmy przenieść ten punkt na początek, kiedy byli mieszkańcy i były media, ale nie pozwolono nam – mówił. Jurkiewicz podkreślił także „wiele lat działalności radnych PiS w sprawie reprywatyzacji”. – Ostatnim sygnałem była kwietniowa, nadzwyczajna sesja, o którą wnioskowaliśmy, a która została zbojkotowana przez Platformę  i na której nie było Pani prezydent – przypomniał.

Poseł Paweł Lisiecki, także były radny, jak również burmistrz Pragi-Północ podobnie uważa, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna ponieść odpowiedzialność za sprawę reprywatyzacji. – Próbuje ona zrzucić odpowiedzialność na urzędników, którym dawała pełnomocnictwa i których nadzorowała. To zły sposób zarządzania miastem – uważa Lisiecki.

Podczas innego sejmowego briefingu, do sprawy odniósł się także Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS – Pani prezydent uchyla się od odpowiedzialności, rzuca na pożarcie opinii jakichś drugorzędnych urzędników i sama twierdzi, że z tym nie ma nic wspólnego. Od tego są odpowiednie organa państwa - prokuratura, służby, które zajmują się w tej chwili wyjaśnianiem tej kwestii. Poczekajmy, co się zdarzy w tej sprawie – przekonuje poseł.

MJN: mamy do czynienia z poważnym kryzysem państwa

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, wkrótce po porannych deklaracjach Hanny Gronkiewicz-Waltz wydało krótkie oświadczenie.  – Wszelkie kroki pani prezydent uznajemy za wielki sukces Miasto Jest Nasze, Pani prezydent spełniła dużą część naszych postulatów o które walczymy od ponad dwóch lat. Pytanie dlaczego dopiero po 10 latach swoich rządów i dlaczego dopiero gdy reprywatyzacja stała się tak medialna? – pytali aktywiści. Dodali, że tłumaczenie reprywatyzacji brakiem ustawy jest dziwne w ustach wiceprzewodniczącej partii, która rządziła 8 lat. – Dlaczego Pani Prezydent nie przekonała partyjnych kolegów do pochylenia się nad problemem? Deklaracje pracy nad taką ustawą w momencie kiedy Platforma Obywatelska znajduje się w opozycji są zdecydowanie spóźnione – uważa MJN. Działacze podkreślili również, iż cieszą się z zapowiadanych dymisji w Ratuszu. Liczą też, że MJN zostanie zaproszone do nadzwyczajnej komisji badającej reprywatyzację. – Testem dla Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie zaproszenie do Komisji Miasto Jest Nasze. Jako pierwsi zaczęliśmy mówić o patologiach reprywatyzacji, jeśli nie zostaniemy zaproszeni będzie to wyrazem złej woli – przekonują działacze.

fot. Twitter MJN

O godzinie 12 zaprosili dziennikarzy pod kamienicę przy ul. Noakowskiego 16, odzyskaną przez rodzinę Waltzów (męża Prezydent Warszawy). Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała, że komisja nadzwyczajna zacznie swoją pracę od właśnie tej nieruchomości. – Kamienica przy Noakowskiego 16 będzie papierkiem lakmusowym zachowania Pani Prezydent – uważa Jan Śpiewak, lider MJN. Jego zdaniem postępowanie w sprawie tej nieruchomości należy wznowić i odzyskać ją dla miasta. – Jest ważne szczególnie w sytuacji, gdy znamy spadkobierców tej kamienicy, „Gazeta Wyborcza” 2 lata temu ich namierzyła i oni żyją – mówił Śpiewak. Zdaniem działaczy MJN, reprywatyzacja to ogromne pole do nadużyć, czy wręcz przestępstw, w tym prania brudnych pieniędzy.

Lider MJN uważa, że w tej kwestii mamy do czynienia z poważnym kryzysem państwa – w latach 2006-11 za reprywatyzacje odpowiadał Andrzej Jakubiak, obecny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Mówimy o najważniejszych osobach w państwie – przekonuje Śpiewak. Wskazał też na rodzinę Jakuba Rudnickiego – Jego ojciec był ministrem zdrowia w rządzie Marka Belki, a jego matka broniła generała Władysława Ciastonia w procesie dotyczącym morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki – mówił. W jego opinii, sprawą reprywatyzacji w Warszawie powinna zająć się sejmowa komisja śledcza. Obszerny fragment z konferencji MJN znaleźć można na naszym kanale Persicope.

Relację z konferencji Hanny Gronkiewicz-Waltz znaleźć można pod tym adresem

Źródła: własne, mat. prasowe, tvn24.pl

Zdj. główne: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...