Wilanów - zaufana dzielnica Pani Prezydent

Sławomir Bielański    2013-09-10 22:11:20

Jeszcze w wyborach 2010 r. dzielnica Wilanów wydawała się idealną dzielnicą do przejęcia przez lokalne wspólnoty samorządowe. Osobista niepopularność ówczesnego burmistrza, Rafała Miastowskiego z PO była na tyle znacząca, że Wilanów okazał się jedną z dwóch dzielnic, w których Platforma zmniejszyła swój stan posiadania. Pomimo zwycięstwa okazało się ono gorzkie, bardzo popularna na Wilanowie partia musiała wyciągać radnych z lokalnych komitetów.

Źródło zdjęcia: wikipedia.org | Autor: Przemysław Jahr

Wyniki wyborów przyniosły Platformie Obywatelskiej 7 mandatów, na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 3 miejscami w radzie przed komietetm Niezależny Wilanów Wysoki i Niski oraz Stowarzyszeniem Mieszkańców Miasteczka Wilanów które zdobyły po 2 mandaty. Ostatnim komitetem, który wszedł do rady dzielnicy była Warszawska Wspólnota Samorządowa z 1 przedstawicielem. Wilanowska Platforma, w przeciwieństwie do koła z sąsiedniego Ursynowa wyciągnęła wnioski z sygnału ostrzegawczego otrzymanego od wyborców. Rafał Miastowski zrezygnował z funkcji burmistrza z "powodów osobistych", które jednak nie przeszkodziły w jego nominacji na stanowisko włodarza warszawskich Bielan. Na miejsce Miastowskiego powołano Ludwika Rakowskiego, przewodniczącego sejmiku województwa mazowieckiego, jego zastępcami zostali Artur Buczyński - aktywny działacz społeczny oraz Robert Lasota, który jednak dość szybko zrezygnował ze swojego stanowiska z uwagi na oskarżenia o konflikt interesów (jego żona była zatrudniona na wysokim stanowisku w firmie Polnord poostającej w sporze z miastem stołecznym).

Rakowski w krótkim okresie od powołania podjął szereg incjatyw mających na celu ugruntowanie poparcia politycznego dla PO w dzielnicy. Wśród inicjatyw znalazły się inwestycje w edukację (budowa Orlika wyposażonego w darmowe Wi-Fi) oraz (wraz z ówczesnym burmistrzem Bemowa a obecnym wiceprezydentem Jarosławem Dąbrowskim) ocalił popularną linię ekspresową E-2 czyli tzw. "Edwarda". Po stronie porażek można odnotować brak rozwiązania kwestii połączenia drogowego pomiędzy Ursynowem a Wilanowem. Kwestia ta początkowo była związana z budową ulicy Nowokabackiej następnie zaś z przebudową ulicy Ciszewskiego.

Ostatecznym egzaminem dla obecnych władz będą przyszłoroczne wybory samorządowe. PO jest niewątpliwie popularna na tzw. Królewskim Wilanowie, Powsinie i Zawadach (w ostanich wyborach zdobyła tam ponad 50% głosów). Pytaniem otwartym jest wynik wyborczy w okręgu obejmującym Wysoki i Niski Wilanów a także Miasteczko Wilanów (ostatnio poparcie dla PO oscylowało tam na poziomie jednej trzeciej głosujących). Prawo i Sprawiedliwość popiera co piąty wyborca dzielnicy, kwestią otwartą zaś pozostaje wynik innych komitetów.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, posiadający swój bastion w tzw. zatoce czerwonych świń (osiedle na terenie Wilanowa Wysokiego, przy al. Wilanowskiej, gdzie w przeszłości mieszkali m.in. Aleksander Kwaśniewski czy Leszek Miller) utracił w ostatnich wyborach jedyny posiadany mandat radnej Ewy Sadowskiej, popularnej nauczycielki. Wraz z utratą tego miejsca Sojusz stracił swoją pozycję w dzielnicy i nic nie wskazuje by miał ją odzyskać w zbliżających wyborach. Niewiadomą pozostaje komitet skupiony wokół Katarzyny Radzikowskiej i Doroty Virion. Cały czas nie wiadomo pod jakim szyldem wystąpią te popularne członkinie wilanowskiej rady. Brak na dzień dzisiejszy wilanowskiego odpowiednika Piotra Guziała, osoby która rzuciłaby rękawicę obecnym władzom. Próżno też szukać radnych tej dzielnic wśród inicjatorów odwołania Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. W ostatniej sondzie ulicznej przeprowadzonej w Wilanowie obecna prezydent Warszawy cieszy się ponadprzeciętną popularnością (obok Śródmieście była to dzielnica gdzie najmniej osób deklarowało się jako uczestnicy samego referendum). Dziś otwartym pytaniem pozostaje czy osobista popularność lokalnych władz, a zwłaszcza wiceburmistrza Artura Buczyńskiego przyniesie sukces PO.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...