„Pani jest jak Królowa Śniegu” – nadzwyczajna sesja Rady Miasta

Adam Kielar    2016-09-02 06:49:39

Jak można się było spodziewać, nadzwyczajna sesja Rady Warszawy dotycząca reprywatyzacji była bardzo gorąca i pełna emocji. Pełna sala, ostra dyskusja między radnymi oraz 6 godzin oczekiwania na możliwość zabrania głosu lokatorów to tylko niektóre elementy sesji.

Początek sesji zaplanowano na godzinę 16. Już pół godziny wcześniej sala pękała w szwach, nie tylko z powodu bardzo licznej publiczności, ale także niezwykłej jak na sesję Rady Miasta frekwencji wśród dziennikarzy. W sali obok umieszczono ekran (którego kabel w czasie obrad został przecięty…), dzięki któremu wiele osób mogło na żywo śledzić obrady. Wśród publiczności byli przedstawiciele ruchów lokatorskich, aktywistów miejskich, jak również działacze partii politycznych od prawa (nawet Ruchu Narodowego) do lewa (Razem, Zieloni, SLD). Publiczność była bardzo żywiołowa, niemal cały czas skandowała różne hasła (głównie wzywające do dymisji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz), mieszkańcy i aktywiści mieli także flagi i transparenty. Obrady odwiedzili także przedstawiciele zarządów wielu dzielnic, jak również posłowie na Sejm.

Przemowa Hanny Gronkiewicz-Waltz

Sesja rozpoczęła się od złożenia ślubowania przez nowego radnego, Dariusza Karczmarczyka, który zastąpił Michała Grodzkiego, nowego burmistrza Bemowa. Po tej formalności, rozpoczęła się właściwa część obrad. Głos zabrała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zwołała sesję. – Zwołałam tę sesję, by zmierzyć się z problemem reprywatyzacji. Od lat alarmowałam by, ustawa była przyjęta. Żądałam, błagałam o ustawę – mówiła prezydent. Przypomniała, że podjęła 3 próby uchwalenia tej ustawy. Za sukces uważa przyjęcie tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. – Mała ustawa jest sukcesem mojej ekipy! – podkreśliła. Dodała, że zwróci się do Platformy Obywatelskiej o złożenie projektu ustawy. W swoim przemówieniu skrytykowała także Prawo i Sprawiedliwość. – W 2009 po raz pierwszy zaproponowałam pomoc lokatorom. PiS był wówczas przeciw – przypomniała. Zaznaczyła też, że kamienica przy Nabielaka (w której mieszkała Jolanta Brzeska) została zwrócona za czasów komisarza mianowanego przez PiS. – Przepraszam za urzędników zatrudnionych przez poprzedników. Są jednak urzędnicy z tamtych lat, którzy do dziś sumiennie pracują – podkreśliła. – Nie chcę by Warszawa padła ofiarą ambicji jednego lub drugiego polityka. Warszawiacy doceniają to co udało się zrobić w Warszawie – mówiła prezydent Warszawy.

Komisja, polityka

Po jej przemówieniu głos zabrał przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej, Jarosław Szostakowski. Złożył wniosek o to, by powołać specjalną komisję, która zbada wszystkie procesy reprywatyzacyjne. – Chcemy wyjaśnić wszystko w sprawie reprywatyzacji od roku 1990 do 2016, by komisja miała dostęp do wszystkich materiałów oraz korzystała z zewnętrznych ekspertów – mówił. Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Cezary Jurkiewicz. zadrwił. – Mam wrażenie że "orkiestra na Titanicu" gra dalej (obok w Pałacu Kultury ma miejsce wystawa nt. Titanica – przyp. AK). Pani prezydent objawia się jako jedyna sprawiedliwa – powiedział. Zaznaczył, że PiS nie poprze komisji. – To byłaby fasada, od tego jest prokuratura i CBA – uważa Jurkiewicz. Kpił też z ataków na jego partię. – Winne jest PiS, Ministerstwo Finansów, urzędnicy zatrudnieni przez Lecha Kaczyńskiego - ktoś tu gra trumnami – drwił.

Kiepski romans

W międzyczasie ogłoszono przerwę. Publiczność chciała po niej wrócić na salę, jednak straż miejska uniemożliwiała to. Doszło do drobnych przepychanek, słychać było okrzyki „ZOMO”, interweniowali radni (głównie opozycji).

Po powrocie na salę dyskusja była jeszcze ostrzejsza, było więcej sporów politycznych, choć radny Szostakowski wzywał: nie róbmy z tego polityki!. Hanna Gronkiewicz-Waltz spytała radnego Jurkiewicza. – Czy chciał Pan spotkać się z dyrektorem Bajko i zapewnić mu ochronę polityczną? – Radny odpowiedział wprost: Nie. Zdaniem radnego Pawła Lecha, niepoparcie komisji to „przyczynek do powołania komisarza w Warszawie”. Radny Jurkiewicz przedstawił kulisy powstania projektu uchwały ws. komisji. – Radny Szostakowski zadzwonił rano i zaproponował 2 osoby z PO, 2 z PiS i Paulinę Piechnę-Więckiewicz (niezależna, Inicjatywa Polska) jako przewodniczącą. Jednak usłyszałem też, byśmy „nie wymyślili sobie Guziała”. – mówił. Szostakowski zdementował tę wypowiedź, mówiąc, że na konwencie PO zgodziła się na udział Piotra Guziała. Sam były kandydat WWS na prezydenta Warszawy miał nieco inne zdanie na temat komisji. – Pani Prezydent kpi sobie z nas. Matką wszystkich afer jest zwrot kamienicy przy Noakowskiego 16 - uważa Guział. – Ta komisja powinna dotyczyć Noakowskiego 16 – przekonywał.

Radna Aleksandra Gajewska (PO) skrytykowała Prawo i Sprawiedliwość. – PiS oddał wiele nieruchomości, posłowie PiS nie głosowali za małą ustawą – mówiła. Przypomniała, że to za czasów rządów Lecha Kaczyńskiego w stolicy, do jednej z rad nadzorczych trafił mecenas Grzegorz Majewski, co potwierdził po chwili Jarosław Jóźwiak, a w BGN zatrudniony został Jakub Rudnicki.

Piechna-Więckiewicz mówiła o tej sytuacji, że czuje się jak „w kiepskim romansie”. Podkreśliła odpowiedzialność wszystkich stron za problem reprywatyzacji. – Wszystkie partie odpowiadają za kwestie reprywatyzacji, ale nie zdejmuje to odpowiedzialności z Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej urzędników – mówiła działaczka IP. Przedstawiła też jej zdaniem najlepszych kandydatów do komisji. – W komisji powinni zasiadać tacy ludzie jak Piotr Ikonowicz, Jan Śpiewak, Piotr Ciszewski czy Anna Kalbarczyk – uważa Piechna-Więckiewicz.

Ostatecznie punkt odtyczący komisji nie został wprowadzony do porządku obrad (przegłosowano to ok. 0:20 w nocy...).

Informacje o pomocy oraz wdrażaniu małej ustawy reprywatyzacyjnej

W porządku sesji były także informacje na temat pomocy lokatorom, prowadzonej przez miasto oraz wdrażania tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. Przedstawili je wiceprezydenci Michał Olszewski oraz Jarosław Jóźwiak. Obydwaj przedstawili prezentacje multimedialne, dotyczące kwestii, które poruszali w wystąpieniach. Olszewski mówił o pomocy lokatorom. – Po raz pierwszy przyjęto program dotyczący zasobu mieszkaniowego za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz – podkreślił wiceprezydent. – Udało się wybudować 3 tys. mieszkań komunalnych w latach 2007-2015. W latach 2007-15 miasto wypłaciło 308 mln zł dodatków mieszkaniowych – zaznaczył wiceprezydent. Dziękował przedstawicielom stowarzyszeń lokatorskich za obecność na sali. Zaprosił stronę społeczną na spotkanie 20 września.

Jarosław Jóźwiak, podobnie jak na ubiegłotygodniowej sesji, przedstawił zasady, na jakich miasto będzie wdrażać tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną. Zaczął od historii prób uregulowania reprywatyzacji. Podziękował twórcom małej ustawy, szczególnie senatorom Aleksandrowi Pociejowi oraz Markowi Borowskiemu. Przypominał też, iż tylko 3 posłów PiS poparło tę ustawę. – Rzecznik Beata Mazurek bezczelnie kłamała, że to projekt PiS – podkreślił. Jak dodał, wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie to „kopernikańskie orzeczenie”. Ponownie też skrytykował rządzący PiS – Mała ustawa mogłaby już obowiązywać, gdyby rząd się nie zastanawiał, czy opublikować wyrok, mimo, że ma konstytucyjny obowiązek – powiedział Jóźwiak. Potem odniósł się do treści ustawy. – Nowe przepisy pozwolą chronić majątek przed kuratorami i nabywcami roszczeń – podkreślił. Zwrócił także uwagę na kwestię odszkodowań – Na kwestię odszkodowań zwrócił uwagę TK - 100 proc. wartości nie jest sprawiedliwe – mówił wiecprezydent.

Głos lokatorów

Wreszcie, po niemal 6 godzinach od rozpoczęcia sesji głos mogli zabrać przedstawiciele środowisk lokatorskich. Wielu radnych, zapisanych do przemowy wycofało się, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć. Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów przedstawił stanowisko swojej organizacji. – Cieszymy się, że temat reprywatyzacji trafił do mediów, mówimy o nim od lat – podkreślił. Jak dodał WSL podtrzymuje postulaty z majowego „Zgromadzenia Ludowego”. – Proces reprywatyzacji musi być wstrzymany do czasu uchwalenia ustawy. Niezbędny jest powrót do społecznej gospodarki mieszkaniowej. Podkreślił, że WSL „nie wierzy w dobre serce polityków, którzy nagle zainteresowali się reprywatyzacją”.

Piotr Ikonowicz, szef Kancelarii i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej krytykował polityczne przepychanki podczas sesji. – Ponad 5 godzin mieliśmy nieprzyjemność słuchać żałosnych wykrętów i bezlitosnej walki o władzę. Lokatorzy są tylko pretekstem – powiedział. Skrytykował Hannę Gronkiewicz-Waltz jako osobę bez serca. – Kojarzy mi się pani z Królową Śniegu - nie ma Pani serca. Niech Pani pozna tych ludzi, których skrzywdzono w procesie reprywatyzacji, której Pani jest beneficjentką i im wynagrodzi – mówił Ikonowicz.

Działacz społeczny przyznał, że jest przeciwny jakiejkolwiek reprywatyzacji, gdyż w jego opinii „cały proces reprywatyzacji to jedna wielka kryminalna działalność”. – Warszawiacy na każdy centymetr tych gruntów zarobili krwią i potem – podkreślił. Skrytykował również prywatyzacje SPEC. – Takiego skarbu nie wolno oddawać w prywatne ręce – uważa Ikonowicz.

Antoni Wiesztort z Anarchistycznego Kolektywu Społecznego oraz WSL, podkreślił rolę środowisk lokatorskich. – To, co dziś się stało, było możliwe dzięki oporowi środowisk lokatorskich – mówił. Dodał, że „jedyne powstanie jakie w Warszawie się udało, to powstanie z gruzów”. Aktywista ma podobny pogląd do Piotra Ikonowicza. – Nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwa reprywatyzacja.

Głos zabierali także między innymi Marek Jasiński, Andrzej Smosarski, Michał Sas (przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście), Agata Nosal-Ikonowicz czy też mieszkanka Poznańskiej 14, Anna Thomas, która stwierdziła, że „Hitler był lepszym gospodarzem, bo mordował, a wy każecie nam ginąć”.

Sejsa skończyła się ok. 0:20 w nocy.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Dyrektor Bajko chce pozwać Hannę Gronkiewicz-Waltz. Kolejny epizod burzy wokół reprywatyzacji

Wielogodzinna sesja Rady – budżet, zasady wykupu, Zarząd Zieleni, kasyna, reprywatyzacja i nie tylko

„Pierwsze Zgromadzenie Ludowe w historii tej rady”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...