Jóźwiak i Wojciechowicz odchodzą. Pahl nowym wiceprezydentem

Adam Kielar    2016-09-08 16:54:25

Dwóch zastępców Hanny Gronkiewicz-Waltz – Jarosław Jóźwiak oraz Jacek Wojciechowicz opuściło w czwartek swoje stanowiska. Jóźwiak podał się do dymisji, a Wojciechowicz został odwołany za „słabe tempo inwestycji”. Nowym wiceprezydentem będzie Witold Pahl.

Decyzje te zostały ogłoszone po posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej. Wiceprezydent Jóźwiak sam złożył dymisję. – Widząc, że stałem się zakładnikiem walki politycznej wszystkich stron konfliktu, wymierzonej przeciwko Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz dziś rano oddałem się do jej dyspozycji – napisał na swoim profilu na Facebooku. Były już zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz jest zadowolony ze swojej dotychczasowej pracy w stołecznym samorządzie. – Dziś z podniesionym czołem mogę spacerować po mieście i z dumą patrzeć na Fontanny Multimedialne, Veturilo, czy Trakt Królewski i wiedzieć że mam w tym swoją cegiełkę. Szczególnie dumny jestem z budżetu partycypacyjnego, mojego dziecka, który dał realny wpływ mieszkańcom na podejmowane decyzje. Cieszy każde centrum lokalne które powstało i animuje lokalną społeczność – pisze Jóźwiak. W swym wpisie odniósł się także do małej ustawy reprywatyzacyjnej. – Za kilka dni (17 września – przyp. AK) wchodzi w życie mała ustawa reprywatyzacyjna. Miałem okazję pracować nad nią na każdym etapie od projektu, poprzez obronę jej na posiedzeniu plenarnym Senatu, komisjach sejmowych a na koniec występując w imieniu tysięcy warszawiaków zagrożonych zwrotami, w imieniu interesu publicznego, przed Trybunałem Konstytucyjnym – pisze. Jak zapowiada na końcu, „dalej będzie zmieniał Warszawę, ale już w innym miejscu”.

„Polityczna rozgrywka”

Z kolei Jacek Wojciechowicz czuje się rozgoryczony decyzją. – Wiceprezydent Wojciechowicz został odwołany za słabe tempo inwestycji – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tymczasem odwołany wiceprezydent, w rozmowie z portalem Onet.pl mówi, iż został odwołany w atmosferze skandalu, związanego z aferą reprywatyzacyjną, z którą nie ma nic wspólnego. – Nie zgadzam się z decyzją o moim odwołaniu. W przeciwnym razie sam podałbym się do dymisji. Pani prezydent najwidoczniej nie rozumie, że inwestycji nie wykonuje się na półrocze tylko na koniec roku. Poza tym to wszystko dzieje się w związku z aferą reprywatyzacyjną, a ja przez ostatnie 10 lat mojej pracy dla miasta ani przez jeden dzień nie miałem z tym nic wspólnego – mówił portalowi odwołany wiceprezydent. W jego opinii, dzisiejsze decyzje to „polityczna rozgrywka w PO, a pani prezydent jej uległa”. Obowiązki Wojciechowicza przejmie wiceprezydent Michał Olszewski.

Nowy wiceprezydent

Nowym wiceprezydentem Warszawy będzie Witold Pahl. Pochodzi on z województwa Lubuskiego, był między innymi Radnym Gorzowa Wielkopolskiego. W 2007 roku dostał się do Sejmu, mandat ponownie uzyskał w 2011, natomiast w 2015 zrezygnował z kandydowania, gdyż najpierw nie znalazł się na liście wyborczej PO, po czym zaproponowano mu piąte miejsce. Nie jest tajemnicą, że należy do „frakcji” Grzegorza Schetyny w Platformie, stąd też jego konflikt z poprzednimi władzami partii. Mimo to, jeszcze w 2015 roku został sędzią Trybunału Stanu. 11 grudnia  złożył ślubowanie sędziowskie. – Mam świadomość dużych wyzwań, jakie przede mną stoją, ale mamy instrumenty prawne i chcemy po nie sięgnąć jak najszybciej, żeby zwrócić warszawiakom należną ich własność – mówił już po otrzymaniu nominacji na wiceprezydenta Warszawy.

Źródła: 300polityka, Onet.pl, Facebook

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Jest wniosek o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz

„Pani jest jak Królowa Śniegu” – nadzwyczajna sesja Rady Miasta

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...