Był związany z PO. Jego firma dostała zlecenie z Ratusza

Jan Kunert    2016-09-08 19:34:42

Chodzi o ostatni sondaż. Według opublikowanych we wtorek wyników, większość mieszkańców dobrze ocenia prezydenturę Hanny Gronkiewicz - Waltz i nie chce jej dymisji. Badanie przeprowadzała warszawska firma Danae. Jej dyrektor generalny był wcześniej związany z PO.

Ostatnie tygodnie w stołecznym Ratuszu są wyjątkowo gorące. Niemal co chwilę media publikują nowe informacje związane z aferą reprywatyzacją. Sprawę bada prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pod koniec sierpnia odbyła się na wniosek prezydent nadzwyczajna Rada Warszawy, która skończyła się awanturą. Władze miasta przekrzykując mieszkańców, próbowały odpierać zarzuty opozycji i środowisk lokatorskich. W środę stowarzyszenie „Oburzeni” złożyło wniosek o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz – Waltz. W czwartek swoje funkcje przestali pełnić wiceprezydenci Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz.

Stołeczny Ratusz na początku września zlecił przeprowadzenie telefonicznego sondażu. Ankieterzy zapytali Warszawiaków jak oceniają prezydent i czy powinna podać się do dymisji. Wyniki były dla Hanny Gronkiewicz – Waltz korzystne. Zlecenia nie dostała jednak duża, znana sondażowania, a stołeczna spółka Danae. Jej dyrektor generalny był wcześniej związany z PO.

Najpierw SLD, potem PO

Marcin Spławski był dwukrotnie w latach 2002-2010 radnym w Pruszczu Gdańskim. – W pierwszej kadencji był w klubie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w drugiej w klubie Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Miasta – potwierdza sekretarz Pruszcza Gdańskiego. Nie był członkiem PO, ale startował z jej listy. Fakt zasiadania w radzie Spławski nie ukrywa. Informacje o tym umieścił w serwisie GoldenLine i potwierdza je w rozmowie z „Polityką Warszawską”. Chciał być radnym również w kolejnej kadencji. Jednak w wyborach samorządowych w 2010 roku nie zdobył wystarczającej liczby głosów. 

„Rozpaczliwa próba obrony”

– Związek między tą firmą, a PO może nie być przypadkowy – uważa Jan Artymowski, sekretarz Stronnictwa Demokratycznego, który jako pierwszy zwrócił uwagę na polityczną przeszłość dyrektora generalnego firmy.

Wyniki sondażu uznaje za „nieszczególnie wiarygodne”. – To dość rozpaczliwa próba obrony, pytać się po znajomych, czy zrobią sondaż. Dziwny przypadek, że firma do tej pory nikomu nieznana, nagle przeprowadza sondaż. Nie mam żadnych podstaw, żeby podważać jego wyniki, ale jest to co najmniej dziwne – komentuje.

„Tani" sondaż

Zapytaliśmy Marcina Spławskiego, jak Danae dostała zlecenie na przeprowadzenie badania. – Pierwszego września dostaliśmy mailem z Ratusza zapytanie ofertowe. Odpowiedzieliśmy następnego dnia i wtedy też dowiedzieliśmy się, że nasza oferta była najlepsza – opisuje Spławski. – Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Wysyłamy dużo ofert do różnych instytucji. To było badanie za bardzo małą sumę, bo tyle się płaci za sondaże telefoniczne. Nawet nie wiedzieliśmy wcześniej jakie będą pytania – mówi „Polityce Warszawskiej” dyrektor generalny Danae. Zaznacza, że było dla jego firmy pierwsze zlecenie ze stołecznego Ratusza. 

Konflikt interesów?

Nigdy się nie identyfikowałem z żadną siłą polityczną i nigdy nie było zarzutów co do mojej rzetelności i bezstronności – odpiera zarzuty Spławski. – Sama sugestia, że mogłem wpływać na ankieterów, czy badaczy jest obraźliwa – mówi „Polityce Warszawskiej”. Jego zdaniem w małych miejscowościach identyfikacja polityczna ma znikome znaczenie. – Po wygranych w 2006 roku wyborach utworzyliśmy lokalną koalicję, aby działać  na rzecz mieszkańców – przekonuje. 

Z PBS do Danae

Spławski był do niedawna dyrektorem zarządzającym pionem badań społecznych i członkiem zarządu sopockiej agencji badawczej PBS. Tam przez osiem lat współtworzył i rozwijał zespół realizujący badania na zlecenie instytucji publicznych. Latem on jak i kilkanaście osób z jego pionu przeszło do Danae, która jest na rynku od 2014 roku. Objął wtedy stanowisko dyrektora generalnego. – Naszym głównym targetem pozostaną centralne i samorządowe instytucje publiczne oraz ośrodki naukowe. Jednak widzimy również możliwość rozwijania się w pozostałych segmentach – mówiła wówczas „Wirtualnym Mediom” Barbara Leszczyńska, dyrektor regionalna warszawskiego oddziału firmy.

– Rynek badań jest bardzo zepsuty. Bardzo często jest tak, że jak zapłacisz, dostaniesz wynik, którego oczekujesz. Jako socjolog bardzo nad tym ubolewam – komentuje Jan Śpiewak, szef stowarzyszenia „Miasto jest Nasze”. – Fakt, że akurat ta firma przeprowadzała sondaż jest dość kontrowersyjne, ale nie zdziwiłbym się, jakby Hanna Gronkiewicz - Walt miała rzeczywiście wysokie notowania u Warszawiaków. Potężne zamieszanie związane z reprywatyzacją trwa dopiero od niedawna – mówi „Polityce Warszawskiej”.

Prosiliśmy o komentarz rzecznika Ratusza Bartosza Milczarczyka, ale nie odpowiedział na nasze pytania.

Sondaż przeprowadzono między 2 a 5 września na reprezentatywnej próbie 802 Warszawiaków. Na pytanie, czy prezydent powinna podać się do dymisji, 55% odpowiedziało, że nie, „za” była jedna trzecia pytanych. Ze stwierdzeniem, że Hanna Gronkiewicz - Waltz jest dobrym gospodarzem, że sprawnie zarządza miastem zgodziło się aż 60% ankietowanych. 28% miało inne zdanie.

Fot. Jan Kunert

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...