Paweł Krulikowski: Projekt "Chaos"

Polityka Warszawska    2016-09-10 13:35:02

Decyzyjny i komunikacyjny bałagan dookoła procesu reprywatyzacyjnego. Zgłoszenie ustawy, napisanej na kolanie. Odstrzelenie Jarosława Jóźwiaka i Jacka Wojciechowicza. Trwa wielka improwizacja w stołecznej Platformie. I nie widać końca.

Na wielu wydziałach i katedrach zarządzania, niezwykle modnych wśród studentów kilka lat temu, wykłada się przedmiot "Zarządzanie organizacją w kryzysie" lub po prostu "Zarządzanie kryzysem". W skrócie, ma on strukturyzować teoretyczną wiedzę i odpowiedzieć na pytanie - jak ratować przedsiębiorstwo, organizację czy nawet partię polityczną, kiedy wewnątrz się pali. Żadnych nauk w tym zakresie ewidentnie nie pobierała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Popatrzmy chronologicznie. Wersja pierwsza - nikt nie jest winny, nie było nieprawidłowości w Ratuszu, Chmielna 70 to wina Ministerstwa Finansów. Wersja druga. Winny jest Marcin Bajko, którego zatrudnił Lech Kaczyński (czyli PiS!), a ja o niczym nie wiedziałam. Wersja numer trzy. Winni są Marcin Bajko, PiS oraz moi urzędnicy (o działaniach których ja nic nie wiedziałam). Wersja kolejna. Winni jednak są moi wiceprezydenci, których mianowałam osobiście, a jednego z nich namaszczałam po cichu na mojego następcę, ale o ich działaniach niczego nie wiedziałam.

Absurd? Kompletne oderwanie od rzeczywistości? Pomieszanie z poplątaniem? Brak sensu i logiki? Dokładnie. Obserwując kolejne konferencje Hanny Gronkiewicz-Waltz mamy wrażenie, że prowadzi ona jedną wielką operację "Chaos", w której liczy, że media pogubią się w jej tłumaczeniach i zapomną o czym  tak naprawdę rozmawiamy. Nic z tego. Pamiętamy, że rozmawiamy o miliardach złotych przepuszczonych przez warszawski Ratusz w okolicznościach co najmniej podejrzanych.

Czy w ten sposób można radzić sobie z kryzysem? Ewidentnie nie. Składanie "kozłów ofiarnych", jak zauważyli internauci w viralowym filmiku (przeróbka słynnego "Upadku") nie przykryje problemu. Zgłaszanie napisanej na kolanie ustawy reprywatyzacyjnej, tak, aby chociaż część odpowiedzialności za swoją legislacyjną nieudolność zrzucić na PiS to chwyt z gatunku "poniżej pasa". Coś w rodzaju słynnego referendum w sprawie JOW, rozpisanego przez Bronisława Komorowskiego przed II turą wyborów prezydenckich. Projekt "Chaos" w całej swojej krasie.

Działania warszawskiej Platformy w reakcji na reprywatyzacyjny kryzys przypominają mi motto uber przestępcy Jokera z filmu Christophera Nolana "Mroczny rycerz". Na pytanie o kierujące nim motywy, grający bandziora Heath Ledger odpowiada - "Czy ja wyglądam na człowieka, który ma jakikolwiek plan?". Stołeczna PO, Grzegorz Schetyna i przede wszystkim Hanna Gronkiewicz-Waltz też nie wyglądają.

Paweł Krulikowski  Doktorant Wydziału Dziennikarstwa Nauk Politycznych UW, absolwent politologii i bezpieczeństwa wewnętrznego UW. Polityczny liberał, zainteresowany ekonomią polityczną i historią po 1945 roku. Po godzinach basista i współpracownik wielu muzycznych projektów. Fan jazzu, piłki nożnej, biegania i jazdy na rowerze. W Warszawie najlepiej czuje się spacerując po Kępie Potockiej. Choć jest "przyszywanym" warszawiakiem, w stolicy zakochał się już na zawsze. Niegdyś stały redaktor portalu politykawarszawska.pl.

                                                                                  ***

Treści zamieszczone we wpisach blogowych są odzwierciedleniem opinii autora i nie przedstawiają poglądów redakcji "Polityki Warszawskiej".

Zobacz także:

Paweł Krulikowski: Syndrom oblężonej twierdzy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...