.Nowoczesna chce pomnika Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie oraz mostu jego imienia.

Adam Kielar    2016-09-12 19:21:03

Partia Ryszarda Petru chce, by w Warszawie uczczono pamięć pierwszego premiera III RP, Tadeusza Mazowieckiego i postawiono mu pomnik. .Nowoczesna zawiązała już komitet w tym celu, na czele którego stanęli posłanka Monika Rosa oraz Paweł Rabiej .

Ogłoszenie tego projektu akurat w poniedziałek, 12 września nie było przypadkowe. 27 lat wcześniej został powołany gabinet Tadeusza Mazowieckiego. Ryszard Petru chciałby, by pomnik byłego premiera był gotowy za 3 lata, na 30 rocznicę powołania tego gabinetu. –  Jako Nowoczesna powołujemy komitet budowy pomnika Tadeusza Mazowieckiego, który będziemy chcieli aby stanął w Warszawie w 2019 roku, na 30. rocznicę powstania rządu Mazowieckiego – mówił na konferencji prasowej w Sejmie.

Petru odniósł się także do obecnych rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem PiS niszczy wszystko to, do czego udało się dojść, także dzięki rządowi Mazowieckiego. – Z przykrością stwierdzam, że to co się wtedy udało jest krok po kroku niszczone. Od TK poczynając, przez Sąd Najwyższy, przez brak dialogu. Chcemy wrócić do tamtych wartości – odwagi, otwartości, po to by przypomnieć, że na tych wartościach zbudowaliśmy III RP – mówił.

Paweł Rabiej, wiceprzewodniczący regionu Warszawa partii .Nowoczesna, także podkreślił zasługi Tadeusza Mazowieckiego dla III RP. – Był on jednym z ojców założycieli Trzeciej Rzeczpospolitej. Był osoba, którą możemy postawić w jednym rzędzie z Józefem Piłsudskim, Władysławem Grabskim czy Eugeniuszem Kwiatkowskim – przekonywał. Rabiej wychwalał odpowiedzialność i skłonność do dialogu, którymi wykazywał się Tadeusz Mazowiecki. – To dla nas w .Nowoczesnej wielki wzorzec. Chcemy iść drogą, którą on wytyczył – zaznaczył.

Rabiej wyjaśnił także rolę nowopowstałego komitetu. – Pomnik ma przypominać zasługi Pana Premiera dla naszego państwa. Komitet zajmie się zbieraniem funduszy na budowę tego pomnika. Nie przesądzamy, gdzie on stanie – mówił. Podkreślił jednak, że chce by to była Warszawa i by ostateczną decyzję podjęły władze stolicy. .Nowoczesna chce także, by imieniem Mazowieckiego nazwać jeden z mostów w Warszawie. – Będziemy do tego namawiać Radę Warszawy, gdyż Mazowiecki był postacią, która potrafiła łączyć a nie dzielić, więc most byłby symbolicznym pokazaniem tych cech – zapowiedział Rabiej.

Dopytywany o ewentualną lokalizację pomnika, Paweł Rabiej podkreślał, że jej wybór jest w gestii władz Warszawy, choć wskazał kilka miejsc, w jego opinii odpowiednich pod budowę monumentu. –  Nie wskazujemy żadnej konkretnej ulicy. Narzucają się okolice Urzędu Rady Ministrów gdzie pracował lub Sejmu, gdzie przez lata był posłem, ewentualnie jego domu na Mokotowie. Ale zdajemy się w tej kwestii na władze Warszawy – powiedział.

Zdjęcie: wikimedia commons/Artur Klose

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Był związany z PO. Jego firma dostała zlecenie z Ratusza

Jóźwiak i Wojciechowicz odchodzą. Pahl nowym wiceprezydentem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...