Miasto Jest Nasze przedstawia mapę reprywatyzacji 2.0

Polityka Warszawska    2016-09-13 18:47:25

Stowarzyszenie Miasto jest nasze nie ustaje w tropieniu nieprawidłowości i sieci powiązań przy okazji procesów reprywatyzacyjnych. We wtorek aktywiści zaprezentowali drugą wersję słynnej już mapy reprywatyzacyjnej, pokazującej sieć kontaktów pomiędzy urzędnikami i osobami zajmującymi się handlem roszczeniami.

Opublikowana przez nas Mapa Reprywatyzacji prezentuje sposób działania systemu reprywatyzacji w Warszawie,  który  odbywa  się  w  środowisku  byłych  wysokich  funkcjonariuszy  publicznych, prawników, biznesmenów, osób związanych z przestępczym półświatkiem oraz cypryjskim i rosyjskim kapitałem. Środowisko sprzyjające reprywatyzacji stworzyli politycy, którzy stanowili prawo oraz sędziowie, adwokaci i urzędnicy, którzy kształtowali praktykę działań reprywatyzacyjnych – piszą przedstawiciele MJN w komunikacie prasowym.

Jak przekonują, mapa jest efektem wielotygodniowego śledztwa. – Opieraliśmy się na ogólnodostępnych  informacjach  prasowych,  danych  z  KRS  oraz  informacji pochodzących  z  ksiąg  wieczystych.  Efekt  naszej  pracy  w  sposób  rzetelny  ujawnia  kulisy  dzikiej reprywatyzacji i warszawskiego rynku nieruchomości – podkreślają działacze.

Ich zdaniem władze Warszawy przyczyniły się do stworzenia odpowiedniego klimatu dla dzikiej reprywatyzacji. – Kupcy roszczeń działali w wyjątkowo sprzyjającym środowisku, tworzonym przez prawników, sędziów i urzędników warszawskiego ratusza – uważają aktywiści.

Według działaczy MJN, wśród osób zamieszanych w dziką reprywatyzację są także osoby podejrzewane o udział w grupach przestępczych. – Na  mapie  oprócz  prominentnych  polityków  jak  Hanna  Gronkiewicz–Waltz,  otoczonej  przez podejmujących kontrowersyjne działania urzędników, znajdują się osoby ze świadka przestępczego takie jak Zbigniew B. czy Jan L. aresztowany w zeszłym roku za udział w zorganizowanej grupie przestępczej  wyłudzającej  pożyczki  ze  SKOK  Wołomin.  Według  doniesień  prasowych  osoby  te wywodzą się z mafii pruszkowskiej i wołomińskiej – piszą aktywiści. To nie wszystko – MJN wskazuje także na udział osób włączonych w sieć powiązać, aktywiści znaleźli m. in. osoby związane z Ministerstwem Obrony Narodowej. – Wśród osób zajmujących się nieruchomościami (w tym nieruchomościami pochodzącymi z reprywatyzacji) trafiliśmy na ludzi z najbliższego otoczenia Ministra  Obrony  Narodowej  którzy  posiadają  silne  związki  z  rosyjskim  kapitałem,  a  pośrednio związani są z ludźmi, którzy wyprowadzali ogromne sumy ze SKOK Wołomin – zaznacza stowarzyszenie.

Mapę zaprezentowali na specjalnie z tego powodu zwołanej konferencji prasowej. Jan Śpiewak, lider MJN wskazał na jedną z ważniejszych osób całym biznesie reprywatyzacji. –  Jedną z kluczowych jest Piotr Siciński, były sędzia, szef Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów, który wdrażał system elektronicznego KRS-u przez lata. On bardzo ściśle współpracuje z Robertem Nowaczykiem znanym ze sprawy  Chmielnej 70, w której był on pełnomocnikiem Grzegorza Majewskiego, szefa okręgowej Rady Adwokackiej – mówił szef stowarzyszenia.

Inną postacią, wskazaną przez Śpiewaka jako kluczową jest Marek Kolarski. – Marek Kolarski w 2003 r. zwrócił za pół miliona złotych 32 ha ziemi fikcyjnej reaktywowanej spółki, w spółce Nowe Dzielnice. To była spółka belgijska, która otrzymała odszkodowanie w latach 70. Wszystkie akcje tejże spółki były zdeponowane w Belgii. Była to absolutnie fikcyjna reaktywacja – przekonywał. W opinii Śpiewaka niezbędna jest sejmowa komisja śledcza do wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej. – Chcemy powołania parlamentarnej komisji śledczej, bo tylko komisja śledcza jest w stanie w demokratyczny sposób wyjaśnić to wszystko – mówił na konferencji.

Interaktywną mapę można znaleźć pod tym adresem.

AK/mat. prasowe, TVN Warszawa/

Zdjęcie: Mapa reprywatyzacji MJN

Zobacz także:

Jóźwiak i Wojciechowicz odchodzą. Pahl nowym wiceprezydentem

Jest wniosek o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz

„Pani jest jak Królowa Śniegu” – nadzwyczajna sesja Rady Miasta

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...