Kiedy wróci rytmika? Nowy problem w przedszkolach

Wiktor Raczkowski    2013-09-11 11:46:36

Chaos. Tak jednym słowem opisać można sytuację panującą obecnie w większości stołecznych przedszkoli. Zmiany, które wprowadzono po to, by ulżyć domowym budżetom na razie niepokoją rodziców.

Powodem zamieszania są wprowadzone 1 września zmiany dotyczące organizacji zajęć dodatkowych w przedszkolach.  Wedle nowych zapisów ustawy przedszkole nie może z tego tytułu pobierać od rodziców maluchów żadnych opłat. Warszawscy rodzice są jednak pełni obaw. Nie wiedzą jakiego rodzaju zajęcia będą prowadzone w przedszkolach, do których uczęszczają ich dzieci oraz kiedy wystartują. Na te pytanie nie potrafią odpowiedzieć dyrektorzy placówek czekający na szczegółowe informacje z urzędów dzielnic. Nie wiedzą także jakie sumy otrzymają na prowadzenie tych zajęć  – Wszystko powinno rozstrzygnąć się w ciągu kilku najbliższych tygodni – słyszą rodzice na zebraniach inaugurujących nowy rok szkolny.

Przed zmianami dzieci chodzące do przedszkola mogły uczestniczyć w nieograniczonej liczbie zajęć dodatkowych, o ile ich rodzice za nie zapłacili. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej niosło to ze sobą ryzyko segregacji dzieci na te, których rodziców stać było na opłacanie zajęć i na siedzące w sali, ponieważ ich opiekunowie nie mogli sobie pozwolić na taki wydatek. Zdanie to podzielali stołeczni urzędnicy: - Już wcześniej zalecaliśmy, żeby żadne dziecko nie siedziało samo w sali tylko dlatego, że rodzice nie opłacili zajęć – mówiła Beata Murawska, wicedyrektorka miejskiego Biura Edukacji.

Postanowiono więc wyrównać szanse i zakazać przedszkolom organizowania odpłatnych zajęć dodatkowych. W zamian finansować je mają lokalne samorządy. Szacuje się, że na ten cel Warszawa otrzyma w 2013 roku 29 mln zł z budżetu centralnego. – Z początkiem września rodzice będą mogli za darmo posłać swoje dzieci na dwie godziny tygodniowo dodatkowych zajęć. Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się na taki krok – mówiła na początku sierpnia prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ponadto zdecydowano, że za kolejną dodatkową godzinę spędzoną w przedszkolu (powyżej podstawowej puli 5 godzin) rodzice zapłacą tylko złotówkę. W Warszawie, jak twierdzą miejscy urzędnicy, pod tym względem jest jeszcze lepiej. - W przedszkolach prowadzonych przez m.st. Warszawę rodzice mają zagwarantowany bezpłatny pobyt dziecka od chwili otwarcia przedszkola, zazwyczaj od godziny 6.30-7.00, do godziny 13.00. Jest to czas dłuższy niż obligatoryjne 5 godzin – zauważa Beata Gospodarczyk, dyrektorka Biura Edukacji.

Pani dyrektor zastrzega także, że na decyzję o prowadzeniu zajęć dodatkowych w danym przedszkolu będą mieli wpływ także rodzice, choć ostateczna głos i tak należał będzie do dyrektora placówki . - Największym zainteresowaniem rodziców cieszyły się dotychczas zajęcia rytmiki, języka angielskiego oraz gimnastyki korekcyjnej, dlatego właśnie one będą organizowane w pierwszej kolejności. Dobór zajęć może odbywać się w konsultacji z rodzicami, których reprezentuje rada rodziców, ale decyzja należy do dyrektora przedszkola. Wykorzystując potencjał swoich nauczycieli lub zatrudniając dodatkowych z odpowiednimi kwalifikacjami, dyrektorzy będą mogli wzbogacić ofertę przedszkola. Takie rozwiązanie sprawi, że samorządowe przedszkola w Warszawie zapewnią optymalne warunki dla rozwoju dzieci - przekonuje.  

Tu jednak pojawiają się problemy. – Boimy się nudy w przedszkolu. W naszym przedszkolu zawsze organizowano dla dzieci zajęcia sportowe na powietrzu. Zapewniono nas, że zajęcia te mają wystartować, ale nie wiemy dokładnie kiedy. Zbliża się październik, robi się coraz chłodniej i bardziej deszczowo. Niepokoimy się, bo jeśli zajęcia nie zaczną się odbywać już teraz, to później może przeszkodzić aura. Widzimy jednak, że dyrekcja robi co może, dlatego my, jako rodzice, także chcemy pomóc – mówi mama jednego z dzieci uczęszczającego do przedszkola przy ul. Rybińskiego na Żoliborzu.

Kłopoty sprawić może również wprowadzony przez ustawę obowiązek zatrudniania nowego nauczyciela odpowiedzialnego za prowadzenie konkretnych zajęć dodatkowych. – Przecież nie uda znaleźć nam się nikogo, kto przyjdzie do pracy na godzinę lub pół – mówią dyrektorzy. Podkreślają także, że większość zatrudnionych w przedszkolach nauczycielek nie ma kompetencji, by uczyć dzieci tańca lub języka angielskiego.

Zmartwieni rodzice próbują więc działać na własną rękę szukając obejścia obowiązujących przepisów. Część z nich proponuje przedszkolom, by po prostu wynajmowało im sale. Placówki mogą jednak robić to dopiero po swoim zamknięciu, czyli najczęściej po godzinie 17. – O tej porze dzieci są już bardzo zmęczone i nie są w stanie skupić się na zajęciach – narzekają rodzice.

W tej sytuacji trudno zarzucać złą wolę burmistrzom i zarządom dzielnic oraz urzędnikom z Biura Edukacji. Wypełniają przecież zapisy wprowadzone przez ustawę. Co więcej, miasto zobowiązało się do zagwarantowania dzieciom dwóch godzin zajęć dodatkowych w tygodniu i pokrycia ich kosztów. Ważne jest jednak, by jak najszybciej udało się je zainaugurować w każdej placówce. Wiele zależy także od samych rodziców, którzy muszą szybko osiągnąć kompromis w sprawie wyboru zajęć dodatkowych. Bo przecież liczy się to, aby maluchy w przedszkolu się nie nudziły.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...