Jest wniosek Radnych Warszawy o referendum

Adam Kielar    2016-09-22 19:21:23

Radny Warszawy Piotr Guział złożył podczas czwartkowej sesji Rady wniosek o referendum ws. odwołania Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podpisało go 22 radnych. Będzie on głosowany w przeciągu 14 dni.

Wniosek złożył radny Guział (niezależny), ale poparł go klub radnych PiS. W sumie podpisało go 22 radnych. Mimo poparcia radnych PiS raczej ciężko się spodziewać, by został on przyjęty. Większość w Radzie Warszawy ma Platforma Obywatelska, która nie poprze odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Fot. Twitter

Przypomnijmy, że to nie pierwszy wniosek o głosowanie mieszkańców ws. odwołania Prezydent Warszawy. Dwa tygodnie temu zbiórkę podpisów w tej sprawie zapowiedziało Stowarzyszenie Oburzeni. Ratusz potwierdza, że wniosek tej organizacji spełnia wymogi formalne. Oburzeni muszą zebrać ok. 132 tysiące podpisów do 5 listopada.

Poparcie dla wniosku Stowarzyszenia zapowiedziała .Nowoczesna. Paweł Rabiej, członek zarządu tej partii poinformował o tym na czwartkowej konferencji. – Najważniejsze jest obecnie, by przez najbliższe dwa lata Warszawa nie była sparaliżowana, żeby przez te dwa lata Warszawa była sensownie zarządzana – mówił. Partia Ryszarda Petru przedstawiła również „ścieżkę przełamania paraliżu Warszawy”.

Fot. Nowoczesna.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, rzeczniczka partii, jeszcze po złożeniu wniosku przez Oburzonych przekonywała, że referendum to dobre rozwiązanie. – Udział w tym referendum to będzie ważny akt obywatelskiej i lokalnej aktywności. Warszawa należy do warszawiaków, a referendum w stolicy to święto demokracji lokalnej i ogólnopolskiej, to szansa na wyrażenie swojej opinii przez wszystkich mieszkańców – mówiła w odpowiedzi na pytanie „Polityki Warszawskiej”. – Referendum zapobiegłoby najgorszemu scenariuszowi, tymczasowości jaką jest komisarz Warszawy. Stagnacji dla miasta – dodała.

Część środowisk krytykujących Hannę Gronkiewicz-Waltz uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby podanie się do dymisji Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Jesteśmy przeciwni referendum. Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna natychmiast podać się do dymisji. Jest to kwestia elementarnej odpowiedzialności politycznej za lata zamiatania nieprawidłowości pod dywan – mówiła „PW” Dorota Olko z Partii Razem. Podobnego zdania jest Karol Perkowski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. – Naszym zdaniem lepszym pomysłem od zwoływania referendum byłaby honorowa dymisja pani Hanny Gronkiewicz – Waltz – przekonywał.

W tym samym tonie wypowiada się także Partia KORWiN. – Partia KORWiN stoi na stanowisku, że w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji. Referendum jest rozwiązaniem ostatecznym, bo oznacza tak naprawdę zarząd komisaryczny PiS-u w Warszawie i oddanie stolicy w ręce partii Jarosława Kaczyńskiego – mówi „PW” Magdalena Papierz z tego ugrupowania.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcie: https://facebook.com/wybory

Zobacz także:

 Prokuratura chce uzupełnienia dokumentów, Ratusz mówi, że są w urzędzie

Miasto Jest Nasze przedstawia mapę reprywatyzacji 2.0

Jest wniosek o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...